Yeni Burun Spreyi, Farelerde Delta Varyantını Tedavi Ediyor

0
Makalenin kıdemli yazarı Dr. François Jean ve eş yazar Dr. Guang, UBC LSI görüntüleme tesisinde SARS-CoV-2'nin bulaştığı insan hücrelerinin yüksek çözünürlüklü mikroskop görüntülerini rutin bir şekilde yakalıyor. Fotoğraf: Paul Joseph

Araştırmacılar burun spreyiyle nakledilen yeni bir bileşenin, farelerde Delta varyantının sebep olduğu COVID-19’u önleme ve tedavi etmede yüksek etki gösterdiğini aktarıyor.

British Columbia Üniversitesi (UBC), Sherbrooke Üniversitesi ve Cornell Üniversitesinde çalışan araştırmacıların yer aldığı ekip, yeni tedavinin bugüne kadar tespit edilen tüm COVID-19 varyantlarına (alfa, beta, gama ve delta dahil) karşı etkili olduğu kanıtlanan türünün ilk tedavisi olduğunu düşünüyor. Geçtiğimiz hafta Nature bülteninde yayımlanan araştırma, insanlar için tedavi amaçlı sprey geliştirmeye kapı aralıyor.

Son Omikron varyantlarının da yer aldığı endişe konusu varyantlar, aşıların etki seviyesini azaltmış durumda. Fakat UBC mikrobiyoloji ve bağışıklık bilim bölümünde yardımcı profesör olan kıdemli yazar Dr. François Jean, araştırma takımının elde ettiği ve henüz yayımlanmayan erken aşamadaki sonuçların, N-0385’in insan akciğer hücrelerindeki Omikron varyantı enfeksiyonlarını engellemede de etkili olduğuna yönelik umut vadettiğini söylüyor. “Henüz yayımlanmamış sonuçlarımız, Omikron BA.2’nin dünya çapındaki hızlı yayılımıyla ilgili ümit veren bulgular sunuyor.”

“Maalesef yeni bir Omikron varyantı dalgasının İngiltere, Avrupa ve Çin’i vurmasını ve bu dalgaların nasıl meydana yönelik bildiklerimizi düşündüğümüzde, yakın gelecekte Kanada’da da böyle bir şey görebiliriz. Bu bileşen onaylanırsa, virüsün çoğalmasını kısıtlayan halihazırda mevcut ilaçlarla birlikte kullanılarak söz konusu COVID-19 varyantlarına karşı daha güçlü bir savunma sağlayabilir” diyor FINDER’in kurucusu Dr. Jean. FINDER, SARS-CoV-2 varyantlarına dönük çalışmaların yürütüldüğü ve üçüncü seviye, son teknoloji bir biyosınırlama tesisi.

 

 

 

 

Kaynak: British Columbia Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz