Yeni Cihaz, Yapmak İstediğiniz El Hareketini Tespit Ediyor

0
996
Yeni cihaz, biyolojik sensörler ve yapay zeka yardımıyla yapılmak istenen el hareketini önceden tahmin ediyor. Rabaey Laboratuvarı

Bir bilgisayarda klavye olmadan yazı yazdığınızı, kontrol kolu olmadan oyun oynadığınızı veya direksiyon olmadan bir arabayı sürdüğünüzü hayal edin.

Bunlar, Berkeley – California Üniversitesi’nde çalışan mühendislerin geliştirdiği yeni cihazın hedefleri. Cihaz, kolun ön kısmında tespit ettiği elektriksel sinyallere dayanarak el hareketlerini tanıyabiliyor. Giyilebilir biyolojik algılayıcıları yapay zeka ile birleştiren sistem, günün birinde protezlerin kontrol edilmesinden neredeyse her türlü elektronik cihazla etkileşime kadar birçok alanda kullanılabilir.

Berkeley CÜ Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde doktora öğrencisi olan ve cihazın tasarlanmasına yardım eden Ali Moin şöyle aktarıyor: “Protezler, bu teknolojinin önemli bir uygulama alanı. Fakat onun ötesinde, bilgisayarlar ile iletişimin çok sezgisel bir yolunu da sunuyor. El hareketlerinin okunması, insan ile bilgisayar arasındaki etkileşimi geliştirmenin yollarından birisi. Örneğin kamera veya bilgisayar görüş kabiliyetinin kullanılmasıyla bunu gerçekleştirmenin başka yolları olsa da; bu çözüm, özel hayatın gizliliğini de sağlıyor.”

Kara Manke/Berkeley – California Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here