Yeni Görüntüler, Süperkütleli Kara Deliğin Etrafındaki Manyetik Yapıları Ortaya Çıkarıyor

0
472
M87 galaksisinin merkezindeki süperkütleli kara deliğin etrafını gösteren yeni görüntü. Çizgiler, kara deliğe en yakın alandan çıkan radyo dalgalarının kutuplaşmasını gösteriyor. Görüntü: EHT Ortaklığı

Messier 87 (M87) galaksisinin merkezindeki süperkütleli kara deliğin en yakınındaki bölgenin yeni görüntüsü, kara deliğin yakınındaki manyetik alanların önemli detaylarını gösteriyor ve bu bölgeden ne kadar güçlü madde jetlerinin çıkabileceğine yönelik ipuçları sağlıyor.

Şili’deki Atakama Büyük Milimetre/milimetre altı Teleskop Dizisi’nin (ALMA) de yer aldığı sekiz teleskobun birleşmesinden oluşan Olay Ufku Teleskobu’nu (EHT) kullanan uluslararası bir gökbilimci takımı, kara deliğin etrafındaki manyetik alanları gösteren ve kutuplaşma adı verilen bir işareti ölçmüş. Kutuplaşma, ışık ile radyo dalgalarında bulunan elektriksel alanların yönüne deniyor ve manyetik alanların mevcudiyeti ile hizasını gösterebiliyor.

EHT Kutupölçüm Çalışma Grubu Koordinatörü ve Radboud Üniversitesi’nde yardımcı profesör olan Monika Mocibrodzka, “Manyetik alanların kara deliklerin etrafında nasıl davrandığını anlamaya yönelik en önemli bulguların yeni parçasını görüyoruz” diyor.

EHT ve ALMA ile alınan yeni görüntüler, bilim insanlarının, M87’deki kara deliğin kenarındaki manyetik alan çizgilerinin haritasını çıkarmasını sağlamış. Aynı kara delik, şimdiye kadar görüntülenen ilk kara delik olma özelliğini de taşıyor (EHT ile 2019 yılında görüntülenmişti). O görüntü, merkezinde koyu bir bölge (kara deliğin gölgesi) bulunan parlak, halka benzeri bir yapı ortaya çıkarmıştı. Elde edilen en yeni görüntüler, Dünya’dan 50 milyon ışık yılı uzakta bulunan M87’nin merkezinden nasıl enerjik jetler fırlattığını açıklamada anahtar rolü taşıyor. Bulgular The Astrophysical Journal Letters bülteninde, burada ve burada yayımlandı.

ABD Ulusal Radyo Gökbilimi Gözlemevi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here