Yeni İlaç, Alzheimer Hastalığının Göstergesi Olan Amiloid Plaklarını Önlüyor

0
208
Sanatçının bu canlandırmasında, nöronlar arasına dağılmış protein plakları görülüyor. Yanlış katlanan ve Alzheimer hastalığının ayırıcı özelliği olan bu proteinler birikerek, sinirler arasındaki iletişimi bozuyor ve hücrelerin ölmesine sebep oluyor. Görüntü: ABD Ulusal Yaşlanma Enstitüsü

Amiloid plakları, Alzheimer hastalığının patolojik göstergeleri. Beyinde biriken bu yanlış katlanmış protein kümeleri, nöronları bozup öldürüyor ve bunun sonucunda, Alzheimer hastalığının ayırt edici özelliği olan ilerleyici bilişsel bozukluk ortaya çıkıyor.

Dün Journal of Experimental Medicine bülteninde yayımlanan yeni bir çalışmada San Diego – California Üniversitesi Tıp Fakültesi, Massachusetts Genel Hastanesi ve diğer yerlerde çalışan araştırmacılar, amiloid plaklarının oluşumunda pay sahibi olan anahtar bir enzimi önlemek yerine düzenleyerek Alzheimer hastalığını önleyebilecek yeni bir ilaç belirlediklerini aktarıyorlar.

Araştırmacılar, kemirgenler ve maymunlar üzerinde yapılan çalışmalarda ilacın güvenli ve etkili olduğunun bulunduğunu aktarıyor. Elde edilen bulgular, insanlarda yapılacak muhtemel klinik deneylere zemin hazırlıyor.

Scott LaFee/San Diego – California üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here