Yeni Keşfedilen Dişsiz Dinozorun Kayıp Parmakları, Papağan Benzeri Türlerin Yayılışına İşaret Ediyor

0
Üç Oksoko avarsan dinozoru. Michael W. Skrepnick

Yeni keşfedilen dişsiz ve iki parmaklı bir dinozor türü, papağan benzeri bir hayvan grubunun 68 milyon yıldan uzun bir süre önce nasıl geliştiğine ışık tutuyor.

Bu olağandışı türün her bir önkolunda, yakın akrabalarına göre bir eksik parmak bulunuyor. Araştırmacıların söylediğine göre bu durum, hayvanların Geç Kretase Dönemi sırasında yayılmasını mümkün kılan bir adaptasyonu (uyum) akla getiriyor.

Yeni türe ait birden fazla tam parçalı iskelet, Edinburgh Üniversitesi’nin önderlik ettiği bir araştırma takımı tarafından Moğolistan’daki Gobi Çölü’nde gün yüzüne çıkarılmış.

Beraber yatar durumda korunmuş üç dinozorun kalıntıları. Gregory Funston

Oksoko avarsan ismi verilen ve hepçil olan bu tüylü canlılar, yaklaşık iki metre uzunluğa ulaşmış ve önkollarının her birinde işlevsel olan sadece iki parmak bulunuyormuş. Hayvanların, günümüzdeki papağan türlerinde görülene benzeyen büyük, dişsiz bir gagası varmış.

Kayda değer ölçüde iyi korunmuş bu fosiller, oviraptorlar şeklinde bilinen üç parmaklı dinozor ailesinde parmak kaybına yönelik ilk kanıtları sunuyor.

Bu dinozorlarda ön uzuv adaptasyonlarının evrimleşmiş olabileceğini gösteren keşif, araştırma takımının aktardığına göre bu dinozor grubunun beslenme ve yaşam şekillerini değiştirmiş olabileceğini ve bu durumun, çeşitlenip çoğalmalarına olanak sağlamış olabileceğini akla getiriyor.

Araştırmacılar, oviraptorların evrimsel tarihi boyunca üçüncü bir parmağın boyutunda meydana gelen azalma ve parmağın nihai kaybı üzerinde çalışma yapmış. Grubun kolları ve elleri, yeni coğrafi bölgelere (özellikle de bugün Kuzey Amerika ve Gobi Çölü olan yere) yapılan göç ile beraber önemli oranda değişmiş.

Oksoko avarsan’ın iki parmaklı eline ait fosil. Gregory Funston

Takım ayrıca Oksoko avarsan‘ın (diğer pek çok tarih öncesi tür gibi), genç oldukları zaman sosyal olduklarını keşfetmiş. Dört genç dinozorun fosil kalıntıları, beraber yatar şekilde muhafaza olmuş.

Edinburgh Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz