Yeni Keşfedilen Yellowstone Patlaması, ‘En Büyük 5 Patlama’ Arasında

0
Yellowstone Milli Parkı'nın altındaki kızgın faaliyet noktasının harekete geçirdiği pek çok hidrotermal şekilden biri olan Pınar Boya Kabı. ABD Ulusal Park Hizmetleri

Yellowstone Ulusal Parkı’nın (ABD) resim tablosuna benzer gayzerleri ile gökkuşağı tonlarındaki ılıcalarının altında, Dünya üzerindeki en yıkıcı yanardağlardan biri gizli. Devasa Yellowstone faaliyet noktası (Yellowstone süpervolkanı olarak da biliniyor), geçtiğimiz 16 milyon yıl boyunca en az 10 kez püskürmüş ve Dünya’nın iklimini dönemsel olarak saptırıp, Dünya’nın her köşesine kül tanecikleri göndererek Kuzey Amerika’nın coğrafyasını kalıcı şekilde değiştirmiş.

Şimdiyse iki antik süper patlamanın keşfedilmesi (noktanın tarihindeki en büyük tek patlama da dahil), beklenmedik bir gidişatı ortaya seriyor: Yellowstone noktasındaki faaliyet, nihayet azalıyor olabilir.

1 Haziran günü Geology bülteninde yayınlanan bu yeni keşfin ardındaki araştırmacılar, Yellowstone noktasının havaya püskürttüğü volkanik kayalardan oluşan geniş bir alanı analiz etmişler. Çalışmanın yazarlarına göre bu yeni keşif, faaliyet noktasının antik tarihini yeniden yazıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz