Yeni Üretilen Robot Elleri Sizin Kırılgan Hisleriniz Bile Kavrayabilir!

0

Robot elleri pek de “narin” olarak nitelendirilmezler. Belki de robotların en büyük sorunlarında biri budur ve bu yüzden de yeniden, yeniden ve yeniden tasaralanırlar. Ancak MIT’den bir grup mühendisin geliştirdiği bir robot eli en kırıldan şeyleri bile taşıyabiliyor, hem de şekilleri ne olursa olsun!

Bu son derece önemli bir gelişme, “biz robotların da insanların dünyasına adapte olmasını istiyoruz” diyor araştırmanın başındaki isim olan Daniela Rus. Hayallerinin, ufak olsun büyük olsun, şekilleri dahi birbirinden farklı olan her maddeyi, bir insan gibi, kavrayabilen bir robot üretmek olduğunu da eklemeden edemiyor.

Robotun elleri için kullanılan silikon madde önce kavrayacağı cisme dokunuyor ve onu veritabanındaki diğer cisimlerle eşleştirerek nasıl tutabileceğini çözüyor. Sonrasında ise elin şekli tutabileceği bir pozisyona geliyor ve maddeyi kavrıyor.

Bahsi geçen ekip bu konuda çalışan ne ilk ne de tek grup. Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı da robot elleri üzerine yoğunlaşmış durumda. Hatta bu hafta onlar da son derece hassas bir el geliştirdiler. İki ekip de çalışmalarını, önümüzdeki hafta Almanya’da gerçekleşecek olan Uluslararası Zeki Robotlar ve Sistemler Konferansı’nda sunacak.

Aşağıdaki videodan robot ellerinin marifetlerini izleyebilirisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz