Yeni, Yüksek Performanslı Yapay Kas Teknolojisi

0
33
Cavatappi makarnası (A) ve basit çekimli polimer tüplerinden (B) geliştirilen hareketlendiriciler (C-H). Fotoğraf: Higueras-Ruiz vd.

Robotik alanında araştırmacılar, robotları istenen fonksiyonları yerine getirmesi için hareket ettirmek veya bu fonksiyonları yerine getirmesini sağlamak üzere sürekli en hızlı, en güçlü, en verimli ve en düşük maliyetli yöntemleri arıyorlar.

Yeni ve daha iyi hareket teknolojilerine ve ‘yumuşak’ robotiğe yönelik arayış, sıklıkla biyobenzetim ilkelerine dayanıyor. Biyobenzetimde makine parçaları, insan kaslarının hareketini taklit etmesi için tasarlanıyor; ideal olarak ise, onları geride bırakması için… Elektrikli motorlar ve hidrolik pistonlar gibi hareketlendiricilerin performansına rağmen; bu yapıların sahip olduğu esnemez biçim, kullanılma şekillerini sınırlıyor. Robotlar daha biyolojik biçimlere geçiş yaptıkça ve insanlar da daha fazla biyobenzetimli protezler istedikçe, hareketlendiricilerin evrimleşmesi gerekiyor.

Northern Arizona Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde çalışan yardımcı profesör Michael Shafer ile profesör Heidi Feigenbaum, yüksek lisans öğrencisi Diego Higueras-Ruiz ile beraber Science Robotics bülteninde yayımladıkları bir makalede, NAÜ Dinamik Etkin Sistemler Laboratuvarı’nda geliştirdikleri yeni ve yüksek performanslı yapay bir kası tanıtıyorlar. “Polimer tüplerin çekilmesi, bükülmesi ve sarılmasıyla oluşturulan cavatappi yapay kaslar” başlıklı makale, yeni teknolojinin taşıdığı esneklik ve uyum kabiliyetiyle daha insan benzeri hareketleri nasıl mümkün kıldığını; fakat insanlardaki iskelet kaslarını birkaç ölçütte de geride bıraktığını anlatıyor.

“Bu yeni doğrusal hareketlendiricilere, İtalyan makarkasını andırdıkları için cavatappi yapay kaslar adını verdik” diyor Shafer.

Sarmal yapıları sebebiyle daha fazla güç oluşturabilen bu hareketlendiriciler, böylelikle biyomühendislik ve robotik uygulamaları bakımından ideal bir teknoloji haline geliyor. Araştırma takımı yürüttüğü ilksel çalışmada, cavatappi yapay kasların insan iskelet kaslarına kıyasla belirli iş ölçütlerinde on, belirli güç ölçütlerinde ise beş kat daha yüksek verim sergilediğini göstermiş. Yapay kasların, geliştirilmeye devam ettikçe çok daha yüksek verimler sunması bekleniyor.

Northern Arizona Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here