Yeni Zelanda ile Kuzey Amerika Arasında Beklenmedik Bir Hava Durumu Bağlantısı Var

0

Bilim insanlarının hiçbir fikri yoktu.

Bilim insanları, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde kışın ne kadar yağmur yağacağını tahmin etmek için yeni bir yol buldular: Yeni Zelanda’nın yakınlarında, önceki mevsimlerde neler gerçekleştiğine bakıyorlar.

Buna Yeni Zelanda Endeksi diyorlar. ABD’nin Irvine şehrinde bulunan California Üniversitesindeki araştırmacılara göre bu yöntem, El Nino’ya dayalı olan ve iklim değişikliği sebebiyle güvenilmez hale gelen önceki yağmur tahmin yöntemine göre daha isabetli.

Dünya sistemi bilimcisi Efi Foufoula-Georgiou şöyle söylüyor: “Keşfetmiş olduğumuz yarıkürelerarası uzakbağlantı, Kaliforniya ve güneybatı ABD’deki kış yağışlarını daha erken ve daha isabetli şekilde tahmin etmeyi sağlıyor”

“Gelecek kış ne kadar yağmur beklendiğini bilmek, ekonomi, su güvenliği ve bölgenin ekosistem yönetimi için çok önemli.”

Takım, küresel hava durumu verisindeki bu bağlantının ta 1950’ye kadar geriye gittiğini ve 2015’e kadar geldiğini buldu.

Düşük sıcaklıklı ısıyayma hücrelerindeki deniz yüzeyi sıcaklığını ve atmosfer basıncını analiz ettiler ve Yeni Zelanda yakınlarındaki deniz yüzeyinde bulunan bir sıcaklık anormalliğinin, Kaliforniya’daki yağmurla bağlantılı olan bir olay zincirini başlattığını keşfettiler.

Bu anormallik, Temmuz ve Ağustos aylarında (bu zamanlarda Güney Yarımkürede kış olur), Yeni Zelanda’dan uzak olmayan güneybatı Pasifik Okyanusunda başlıyor. Ardından ise, yarımküreler arasındaki atmosfer köprüsü yoluyla, Filipinler’in doğusundaki hava ve deniz yüzeyi sıcaklıklarını etkiliyor.

Eğer deniz yüzeyi sıcaklığı normalden daha düşükse, ABD’nin batı kıyısındaki atmosfer basıncı, bölgesel jet akışını güçlendiriyor; bu durum daha sonra, güneybatı ABD’de daha fazla kış fırtınası yaşanmasına yol açıyor.

Eğer sıcaklık yüksek ise, bu durum jet akışının daha kuzeye kaymasına yol açıyor ve Kasım ile Mart ayları arasında ABD’nin güneybatısında kuru bir mevsimin yaşanmasıyla sonuçlanıyor.

Çevre mühendisi Antonios Mamalakis şöyle söylüyor: “Yeni Zelanda Endeksi ile birlikte, yazın son zamanlarından itibaren, ABD’nin güneybatısında normalin altındaki veya üstündeki kış yağışı ihtimalini, 0.7’lik bir bağıntı düzeyiyle tahmin edebiliyoruz; El Nino-Güney Dalgalanması yönteminde, yaklaşık 0.3 ila 0.4’lük bir bağıntı var”

“Bizim araştırmamız, yeni keşfedilen bu uzakbağlantıda, geçtiğimiz kırk yıl boyunca bir genişleme olduğunu da gösteriyor.”

Bu şaşırtıcı bir sonuç ancak Arizona, Nevada, Utah ve Kaliforniya gibi, hepsi de şu an olağandışı şekilde kurak olan ve sık sık kurak koşulların yaşandığı bölgelerde daha isabetli yağış tahminleri yapmak için kullanılabilir.

Bu durum daha sonra, yetkililerin kuraklık hafifletme taktikleri geliştirmesine yardımcı olabilir.

Araştırmaya sermaye sağlayan ABD Ulusal Bilim Vakfının Su Sürdürülebilirliği & İklim programının müdürü Tom Torgersen şöyle söylüyor: “ABD’nin güneybatısındaki kuraklığı tahmin etmek, besin üretimi ve yerel ekonomiler için çok önemli bir mesele”

“Kışın ABD’deki jet akışını etkileyen yarımkürelerarası köprünün keşfi, yağış tahmin edilebilirliğinin ve kuraklık tahminlerinin geliştirilmesini vadediyor.”

Araştırma Nature Communications bülteninde yayınlandı.

 

 

 

 

ScienceAlert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz