Yetersiz Uyku ve Stres, Beyin Sarsıntısını Andıran Belirtilere Yol Açabilir

0
852
Fotoğraf: Andrea Piacquadio/Pexels

Yapılan yeni bir çalışma, birçok insanın beyin sarsıntısını andıran belirtiler yaşıyor olabileceğini akla getiriyor. Söz konusu bulgular; araştırmacıların, beyin sarsıntısı geçirip iyileşen sporcuların büyük oranda bireysel temelde değerlendirilip tedavi edilmesi gerektiği görüşünü destekliyor.

Yapılan bu ulusal çalışmada, yakın zaman önce sarsıntı geçmişi bulunmayan üniversite çağındaki sağlıklı sporcuların %11 ile %27’si, uluslararası bir sınıflandırma sistemince tanımlanan sarsıntı sonrası sendromu (PCS) ölçütlerini karşılayan belirtiler yaşadıklarını bildirmiş. Ankete katılan yaklaşık 31.000 sporcu arasında, PCS benzeri belirtileri haber vermesi en muhtemel olan üç unsur öne çıkmış: Bunlar ise yetersiz uyku, önceden mevcut olan zihinsel sağlık sorunları ve stres olarak belirtiliyor.

Katılımcılar, dört ABD ordu hizmeti akademisinde okuyan harp okulu öğrencilerinden (yoğun eğitimden geçen ve spor yapması gereken kişiler) ve ABD’deki 26 yüksek öğretim kurumunda NCAA sporlarında yarışan öğrencilerden oluşuyor.

PCS benzeri belirtiler yaşadığını bildiren bu önemli sayıda öğrencinin dışında, ankete katılan tüm sporcuların yarısı ila dörtte üçü arasında bir kısmı da beyin sarsıntısı geçirmiş olan kişilerin yaygın şekilde yaşadığı bir veya daha fazla belirti yaşadığını bildirmiş; bunların en yaygın olanları ise tükenmişlik veya düşük enerji ile uykulu olma hali şeklinde belirtiliyor.

Emily Caldwell/Ohio Eyalet Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here