Ana SayfaKONULARBİLİMYetişkinlerin Birçoğu Palyaçodan Korkuyor. Peki Neden?

Yetişkinlerin Birçoğu Palyaçodan Korkuyor. Peki Neden?

Palyaço korkusu gerçek bir korku türü olarak kültürel dağarcığımızda yer bulsa da, palyaçodan korkmak üzerine şimdiye kadar pek bilimsel araştırma yapılmış değil. Bu korku o kadar yaygın ki, popüler kültürde de sık sık karşımıza çıkıyor.

Bu yüzden bilim insanları yürüttükleri yeni bir çalışmada, palyaço korkusunu uluslararası katılımcıların bulunduğu bir popülasyonda incelemeye karar vermiş. Araştırmacılar bu doğrultuda örümcek korkusunu ölçmekte kullanılan “Örümcek Korkusu Anketi”ni değiştirerek “Palyaço Korkusu Anketi”ne uyarlamışlar.

Araştırmaya katılan 927 katılımcının %27’si palyaçolardan korktuğunu belirtirken, %5’i de bu korkusunun son derece yüksek olduğunu belirtmiş. Anketin sonuçlarına göre palyaçolardan son derece fazla korktuğunu belirten kadınların oranı erkeklere kıyasla daha yüksek. Fobilerde genel olarak benzer bir kalıp gözleniyor.

Araştırmacıların palyaço korkusuna sebep olduğunu belirlediği en güçlü etmen ise palyaçonun makyajının, insanların palyaçonun gerçek niyetini tahmin etmekten alıkoyması. Palyaçoların sürekli mutlu bir surat ifadeleri olabilir ancak bu görüntü, gerçekte kızgın mı yoksa üzgün mü olduklarını anlayamamamıza sebep oluyor. Dolayısıyla makalenin yazarları, bir palyaçonun gerçekte ne düşündüğünü veya ne yapıyor olabileceğini bilememenin bizi rahatsız ettiği görüşünde.

 

Yazarlar: Popular Science Ekibi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz