Yılbaşı Yemeği İçin Tamamen Güvenli Yedi Bilim Sohbet Konusu

0

Yılın son günü, çoğumuz, hayatımızda önemli yere sahip olan insanlarla bir araya geleceğiz. Birbirimizi ne kadar çok sevsek de, bazen politika, ilişkiler, din, cinsiyet, cinsellik, moda, para, köpekler ve hatta gerçekliğin doğası konusunda aynı fikirde olmayabiliriz. Öyleyse, hükümetin vergi gelirlerini nasıl harcaması gerektiğini veya kuzeninizin çok fazla yüz piercingi olup olmadığını tartışmak yerine, hadi bilim hakkında konuşalım. Bu seneden tartışma yaratmayacak (umarım) yedi bilim konusunu içeren bir liste hazırladık. (Yine de garanti veremiyoruz, çünkü hepimiz bu konuları dünya çapında en iyi bildiğini düşünen tanıdıklarımız olabileceğini biliyoruz.)

1/7

Geliş (Arrival) filminin fragmanından bir kare

 Uzaylılarla nasıl iletişim kurabiliriz?

“Geliş (Arrival)” isimli yeni filmde, uzaylılar Dünyaya geliyor ve bilim adamları onlarla nasıl iletişim kuracaklarını bulmaya çalışıyor. Akşam yemeğinde son ABD başkanlık seçimlerinin sonuçlarını tartışmak yerine, dil kuralları bizimkinden tamamen farklı olan yaratıklarla, dilleri veya ses telleri olan veya olmayan yaratıklarla konuşmaya çalışmanın nasıl olabileceği hakkında konuşabiliriz. İnsan dilleri, hatta birbirinden ses ve yapı olarak çok farklı olan diller bile, dilbilimcilerin fark edebileceği tutarlı kalıplara sahiptir. Ama uzaylıların dilleri muhtemelen bu tür kalıpları takip etmez. Büyükanneyi bu teorik tavşan deliğine götürdüğünüz zaman, politik tartışma konusundaki her şeyi unutacaktır.

2/7

Havadan su elde etmek 

Herkesin suya ihtiyacı olduğu konusunda hemfikir olabiliriz. Öyleyse ailemizin telefon planında devamlı veri aşımına sebep olduğumuz için laf işitmek yerine, Arizona merkezli yeni kurulan firma Zero Mass Water’ın havadan içme suyu çeken bir güneş paneli geliştirmesinin ne kadar havalı olduğu hakkında konuşun. Bu cihaz, bir klimanın damlatmasına neden olan aynı prensiple çalışarak dünyanın dört bir yanındaki birçok insana temiz suya erişmede yardımcı olabilir. Herkes, insanlığın bu teknolojiyi tüm insanların sağlığını ve güvenliğini sağlamak için nasıl kullanabileceğini konuşmaya başladığı zaman, geçen ay Pokemon yakalamak için kullandığınız 30 gigabayt datayı tamamen unutmuş olacak.

3/7

Üşümek sizi gerçekte hasta edebilir

Bu, her zaman sizi palto giymeniz konusunda rahatsız eden aile üyeniz kim ise ona artı puan kazandıracak. Evet, araştırmalar gösteriyor ki, üşümek sizi hasta olmaya daha eğilimli yapabilir. Ama bu, annenizin size geçen yılbaşında aldığı kazağı neden hiç giymediğinizi açıklamak zorunda olmanız anlamına gelebilir.

4/7

Çok fazla program kilidi var!

Bazen diğerlerini kazanmanın en iyi yoludur. Masadaki herkese “Apple’in tüm bu program kilitleri ne anlam ifade ediyor?” diye sorabilirsiniz. Bu, yılbaşı yemeği için en iyisi olabilir, özellikle tüketici aletlerine biraz daha aşina olan insanlar arasında. Eğer bu yine de bir tartışmaya dönüşürse, büyükbabanızın kuzeninize yüksek lisans başvurusunu neden devamlı ertelediğini sorması durumda olabilecek tartışmadan farklı olarak, umarım herhangi bir duyguyu incitmeyecek şekilde oldukça zararsız bir şey olur.

5/7

Bilim adamları nesneler için garip isimler buluyorlar

Bilim adamları, ciddi teleskoplar için tuhaf isimler bulma konusunda kendilerini gerçekten zorluyor görünüyorlar. Eğer akşam yemeği masasında herhangi bir kavgaya yol açmayacak bir şey hakkında konuşmaya gayret ediyorsanız, birkaç tuhaf teleskop ismini ortaya atın. Tuhaf bilim adamları! Komik! Bu yolla belki babanız yeni burun halkanıza pasif, agresif referanslar yapmayı durdurur.

6/7

Uzayda olmak berbattır

Bugünlerde insanların uzay yolculuğu hakkında çok fazla konuşma var, öyleyse natüropat akrabanız sohbeti aşılar konusundaki komplo teorilerine yönlendirmeye kalkarsa, uzayda insan vücudunun nasıl darmadağın olduğu konusuyla grubu yeniden odaklayabilirsiniz. İster yüzen ter topları, gaz kaynaklı şişkinlik veya ani tuvalet ihtiyacı hakkında konuşun, herkes sözde bilimci akrabanızın biraz önce dayatmaya çalıştığı konudan uzaklaştığı için mutluluk duyacaktır. Cidden dostum, bu meşru bir tartışma değil.

7/7

Çok rahatsız edici parazitler

Toxoplasma gondii’den cordyceps mantarlarına, doğa tuhaf ve rahatsız edici parazitlerle doludur. Bu konuyu herkesin yemeğini bitirdiği bir ana saklamak en iyisi, çünkü bu şeyler rahatsız edici. Bu mantarlar, solucanlar, protozoanlar ve diğer parazitler yerleştikleri bedeni yok edebilir ve hatta bazen zihnini kontrol edebilir. Ancak, kardeşinizin kız arkadaşının köpeğindeki pirelerden farklı olarak (akşam yemeğine Patraş’ı getirerek bunu herkesle paylaşacak kadar nazik), bu parazitlerin çoğunun bizi rahatsız edebileceği konusunda endişelenmemize gerek yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz