YouTube Kullanıcılarının Haklarını Savunacak

0

Google için YouTube servisini kullanan bütün kullanıcıları, ileride ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlalleri nedeniyle tamamen engelleyebilmesi imkansız duruyor. Ancak Google’ın devasa video yayın servisi olan YouTube’un ContendID sistemi sayesinde bu tür ihlalleri en aza indirmede şu ana kadar oldukça başarılı olduğunu belirtmekte de fayda var.

Buna rağmen bazı insanlar telif hakkı gerektiren bazı videoları geliştirip, değiştirerek yüklemeye devam ediyorlar. Bunlara bazı eleştiri videoları;

Parodiler;

Veya çeşitli müzikler dahil;

Bu tarz videolar “adil kullanım” olarak nitelendirilmekte ve ABD’de yasal. Ancak YouTube, bundan sonra bu videoların yüklenmesine izin vermekle kalmayıp, hak ihlali nedeniyle dava açılan videoları savunmada kullanıcıya maddî açıdan destek de olacak. Ünlü bir Hollywood filminden sahneler kullanarak ve bu sahnelerin üzerine seslendirmeler yaparak eleştiri yapan bir video düşünün. Eğer bu video söz konusu filmin hak sahipleri tarafından hak ihlali gerekçesiyle dava konusu edilirse, YouTube video sahibini bahsi geçen davada maddî olarak destekleyecek.

YouTube’un bir blog postunda konuyla ilgili açıklamalarda bulunan yasal işlerden sorumlu yönetici Fred von Lohmann bu yeni stratejiyi “YouTube’da bulunan ve adil kullanımın en iyi örnekleri niteliğindeki içerikleri koruyacakları” şeklinde dile getirdi.

Video yaratıcılarının izniyle YouTube videoları “ABD’de kullanıma açık tutacak ve YouTube Telif Hakkı Merkezi adlı oluşumda adil kullanımın önemli örnekleri olarak sergileyecek; ayrıca bu videolara açılacak davaların masraflarını da üstlenecek.”

Video başına ne kadarlık bir tutarda destek sağlanacağı tam olarak açıklanmamasına rağmen TechCrunch ve VentureBeat’e göre bir milyon dolara kadar destek sağlanacak.

Bu yeni uygulama, sektörünün en büyüğü olarak kalma amacı taşıyan YouTube ve kendilerini güvende hissedecek olan video sahipleri için gerçekten çok yarar sağlayacak ve ortak çıkar sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz