Yüksek Nevrotizmli Kadınların Fiziksel Faaliyetleri Daha Düşük

0
Jyväskylä Üniversitesi

Kişilik özellikleri, bazı insanlar fiziksel açıdan aktifken neden diğerlerinin böyle olmadığını anlamaya yardımcı olabilir. Finlandiya’daki Jyväskylä Üniversitesi Yaşa Bağlı Hastalıklar Araştırma Merkezi ile Spor ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde yapılan yeni çalışma; kişiliğin rolünün, fiziksel faaliyetin ölçülme şekline göre değişebildiğini gösteriyor.

Kişilik özellikleri, insanların özgün düşünce, his ve davranış kalıplarını yansıtıyor. Bu yeni çalışmada ise iki özelliğe; dışa dönüklük ve nevrotikliğe odaklanılmış. Dışa dönüklük yönünden yüksek not alan bireyler genelde sosyal, aktif ve konuşkan oluyor. Nevrotiklik yönünden alınan yüksek puanlar ise kaygı ve kendine acıma gibi olumsuz duygulara eğilimi gösteriyor.

Sonuçlar, yüksek dışa dönüklük ile düşük nevrotiklik özelliklerinin, orta yaşlı kadınlarda boş vakitlerde daha fazla fiziksel faaliyet gerçekleştirilmesiyle bağlantılı olduğunu gösteriyor. Dışa dönüklük yönünden yüksek not alan kadınlar, daha fazla fiziksel faaliyet gerçekleştirdiklerini aktarıyorlar. Ancak faaliyet gözlem cihazıyla ölçülen fizik faaliyette böyle bir durum görülmüyor. Nevrotiklik açısından yüksek not alan kadınlar, daha az fiziksel faaliyet gerçekleştirdiklerini belirtiyor ve faaliyet gözlem cihazları da bu kişilerde daha düşük fiziksel faaliyet yakalıyor.

Yaşa Bağlı Hastalıklar Araştırma Merkezi’nde doktora sonrası araştırmacısı olan Tiia Kekalainen şöyle açıklıyor: “Her iki yöntemde de fiziksel faaliyet sıklığı, süresi ve yoğunluğu ölçülse de; bunlar, fiziksel faaliyetin kısmen farklı yönlerini ölçüyorlar. Faaliyet gözlem cihazları, gündelik adımlama faaliyetlerinin tümünü yakalamada daha iyiyken; kişilerin kendi aktardıkları ise her türden fiziksel faaliyeti daha iyi açıklıyor. Bu yüzden, farklı fiziksel faaliyet ölçütleri arasında sonuçların kısmen farklı çıkması doğal. Fiziksel faaliyet davranışını, her iki yöntemi de kullanarak değerlendirmek önem taşıyor.”

Jyväskylä Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz