Yüksek Vücut Yağı, Kadınlarda Kalp Hastalığı Kaynaklı Ölüme Karşı Koruma Sağlayabilir

0
Fotoğraf: i yunmai/Unsplash

Los Angeles – California Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışmada, yüksek kas kütlesine sahip erkek ve kadınların kalp hastalığından ölme ihtimali daha düşük olsa da; yüksek seviyedeki vücut yağlarının (kas kütlesinden bağımsız), düşük yağlı kadınlara göre daha fazla koruma sağladığı görülmüş.

15 yıllık bir zaman döneminde toplanan ulusal sağlık ölçüm verilerini analiz eden araştırmacılar, yüksek kas kütlesi ve yüksek vücut yağı barındıran kadınlarda kalp hastalığına bağlı ölümlerin, düşük kas kütlesi ve düşük yağ kütlesine sahip kadınlardan oluşan bir karşılaştırma grubuna göre %42 daha düşük olduğunu bulmuşlar. Fakat yüksek kas kütlesi ve düşük vücut yağı taşıyan kadınların, karşılaştırma grubuna karşı önemli bir avantaja sahip olmadığı görülmüş.

Diğer taraftan erkeklerde, yüksek kas kütlesi ve yüksek vücut yağı söz konusu tehlikeyi %26 azaltırken (düşük kas kütlesi ve düşük yağı olanlara kıyasla), yüksek kas kütlesi ve düşük vücut yağının ise tehlikeyi %60 azalttığı bulunmuş.

Amerikan Kalp Birliği, her yıl 5 milyon erkek ve 3 milyon kadının kalp krizi geçirdiğini tahmin ediyor. Fakat bu geniş cinsiyet aralığı ve son 50 yılda hem erkekler, hem de kadınlarda kalp krizi kaynaklı ölümlerin genel olarak azalmasına karşın, eşit sayıda erkek ve kadın halen kalp hastalığından hayatını kaybediyor.

Ek olarak, bu 50 yıllık dönemde kadınlar arasında görülen ölüm oranları, erkeklere kıyasla daha düşük bir hıza gerilemiş. Kalp krizlerinin görülme oranlarının ise, 35 ile 54 yaşları arasındaki kadınlarda arttığı görülüyor. Yapılan son araştırmalarda, kalp hastalıklarıyla ilişkili tehlike etmenlerinin kadınlarda erkeklere kıyasla önemli ölçüde daha yüksek olduğu da bulunmuş.

Enrique Rivero/Los Angeles – California Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz