Yumurtalık Nakli Yaptıran Bir Kadının Bebeği Dünyaya Geldi!

0

Human Reproduction dergisinde yayınlanan habere göre Belçika’da yumurtalık nakli yaptırmış olan bir kadın doğum yaptı. 27 yaşında ve aslen Kongo Cumhuriyeti vatandaşı olan kadına beş yaşındayken orak hücre anemisi teşhisi kondu. 13 yaşında ise, Belçika’da hastalığın tedavisi için kemoterapi görmeye başladı. Fakat bu tedavi onu ilerleyen yaşlarda çocuk yapmaktan mahrum bırakabilirdi. Bu yüzden yumurtalıklarından doku alındı. Yumurtalıklardan alınan dokular hastanın adet döngüsü başlamadan önce alındığından ilerleyen dönemlerde hamile kalabilmesine imkan verecekti.

Operasyondan 10 yıl sonra doktorlar alınan dokuyu kadının yumurtalıklarına tekrar nakletti, artık kadın hamile kalabilirdi. Bu nakilden 2 yıl sonra, geçtiğimiz ekim ayında, hamile kalan Kongo Cumhuriyeti vatandaşı olan kadın sağlıklı bir bebek dünyaya getirdi. Daha önce de yumurtalık nakli sayesinde hamile kalan ve çocuk dünyaya getiren bireyler olmuştu, fakat bu hastayı önemli kılan, henüz gelişmemiş yumurtalıktan alınan doku sayesinde hamile kalması ve çocuk dünyaya getirmiş olması.

Bu araştırma nakil sonucu kazanılan yumurtalıklar sayesinde çocuk sahibi olmanın düşündüğümüzden daha kolay olduğunu bizlere gösteriyor. Ayrıca dondurulmuş yumurtalık dokusuna sahip olan kadınlar için de bu büyük br gelişme.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz