Yusufçuklar, Hint Okyanusu’nu Geçerek Göç Ediyor Olabilir

0
13
Pantala flavescens. Fotoğraf: Johanna Hedlund

Yusufçuklar Hindistan’dan çıkıp Maldivler üzerinden Afrika’ya ve oradan tekrar Hindistan’a gidebiliyor mu? Hint Okyanusu’nu geçip kilometrelerce göç edebiliyorlar mı? İsveç’teki Lund Üniversitesinin öncülüğünde çalışan uluslararası bir araştırma takımı, çeşitli modeller ve canlandırmalar kullanarak bu hipotezin doğru olup olmadığını bulmaya çalışmış.

Deniz biyoloğu Charles Anderson, 2009 yılında Pantala flavescens türü yusufçukları Maldivler’de gördükten sonra bir hipotez ortaya atmış. Anderson, bu yusufçukların Hindistan’dan geldiğini düşünmüş. Yusufçuklar yeniden ayrıldığında, bu sefer Doğu Afrika’ya doğru gitmişler. Şimdiyse bir grup araştırmacı, 12 yıl sonra bu iddiayı incelemeye karar vermiş.

Pantala flavescens türü yusufçuklar, üzerlerine alıcı yerleştirilemeyecek kadar ufak. Araştırmacılar bunun yerine yusufçukların fiziksel özelliklerini incelemiş ve Pantala flavescens‘in vücudunda depolanabilen enerjiyi kullanarak havada ne kadar kalabileceğini hesaplamışlar. Bilim insanları ayrıca meteorolojik rüzgar modelleri kullanarak, göçü her iki yönde de kolaylaştırabilen rüzgarlar olup olmadığını belirlemeye çalışmışlar.

Lund Üniversitesinde biyoloji araştırmacısı olan Johanna Hedlund şöyle aktarıyor: “Yaptığımız çalışma, Hindistan’dan Doğu Afrika’ya doğru gerçekleşen bu göçün aslında mümkün olduğunu gösteriyor. Fakat Pantala flavescens yusufçuğu, bunu sadece vücudunda depolayabildiği yağı kullanarak yapamaz. Elverişli rüzgarlar da gerekiyor ve bu rüzgarlar yılın belli dönemlerinde oluşuyor.”

Rüzgar modelleri kullanılarak yürütülen göç canlandırma deneylerine göre, yusufçukların yüzde 15 kadarı ilkbaharda Hindistan’dan Afrika’ya göç etmeyi başarıyor. Sonbaharda ise yüzde 40’ı aynı yolculuğu ters istikamette yapabiliyor. Bulgular Frontiers in Ecology and Evolution bülteninde yayımlandı.

 

 

 

 

Kaynak: Lund Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here