Yutulduktan Sonra Kurbağanın Poposundan Kaçıp Giden Su Böcekleri

0
2163
Siyah benekli bir gölet kurbağasından kaçan R. attenuata. Sugiura, Current Biology, 2020

Sucul çöpçü böcek Regimbartia attenuata, aslında pek tanınmıyor.

Bu böceklerin de içinde bulunduğu ve nemli ortamlara çok uygun olan böcek familyası,  balık üretme çiftliklerinde haşere olarak görülebiliyor.

Fakat artık R. attenuata, bu böcek grubuna yeni bir şan sebebi sunuyor; bir kurbağa tarafından yendikten sonra, kurbağanın poposundan hızlıca çıkabilmesi sayesinde…

Kobe Üniversitesi’nde ekolog olan Şinji Sugiura, dün yayımlanan makalede şöyle yazıyor: “Burada sucul R. attenuata böceğinin, sindirim sistemi aracılığıyla beş kurbağa türünün kıçından aktif şekilde kaçışını bildiriyorum”

“Yetişkin böcekler kurbağalar için kolay lokma olsa da; yutulan böceklerin yüzde 90’ı, yendikten sonraki altı saat içinde çıktı ve böcekler, şaşırtıcı şekilde hâlâ canlıydı.”

Suriura’nın kurduğu düzenek, bir süredir gördüğümüz en tuhaf deneysel düzeneklerden biri olabilir. Bilim insanı, R. attenuata‘yı ve siyah benekli gölet kurbağalarını (Pelophylax nigromaculatus) alarak bunları bir laboratuvara yerleştirmiş. Daha sonra böcekleri kurbağalara yedirmiş ve böceklerin… diğer taraftan ne kadar süre sonra ortaya çıktıklarını kayıt altına almış.

Hale bakın ki böcekler hızlıymış. Sugiura, böceklerin ayaklarına bal mumu sürdüğünde (bu sayede hareket etmelerini engellemiş), böceklerin sindirilip nihayetinde çıkarılması 38 ile 150 saat arası sürmüş. Bu küçük elemanlar, zorlu sınamayı geçememişler.

Fakat böcekler, hareket kabiliyetlerine dokunulmadan yutulduğunda, büyük çoğunluğu sadece birkaç saat içerisinde zarar görmeden çıkmış. Üstelik özellikle hızlı olan bir böcek, 7 dakikadan kısa sürede çıkış yapmış.

Bu zorlu sınamanın ardından, haftalarca uzun ve mutlu bir yaşam sürmüşler. Sindirim sistemi boyunca yaptıkları bu yolculuk, görünüşe göre onları etkilememiş.

Jacinta Bowler/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here