Zaman Atlamalı Video, Güneş’in 10 Yıllık Geçmişini 60 Dakikada Gösteriyor

0
NASA

4.6 milyar yaşındaki Güneş için 10 yıl ne anlam ifade ediyor? Saniyenin milyonda biri bizim için ne ifade ediyorsa, muhtemelen o kadar anlam ifade ediyor. Yine de eski Güneş’imizin yanarak geçen her on yılı; bazen şiddetli değişimler barındıran, fırtınalı bir on yıl demek. Bu gerçek, NASA’nın Güneş Dinamikleri Gözlem Uydusu’ndan gelen verilerle oluşturulan zaman atlamalı bir videoda daha belirgin hale geliyor.

Güneş’in On Yılı” başlığını taşıyan bu çarpıcı videoda gökbilimciler, 2 Haziran 2010 ile 1 Haziran 2020 arasında her 0.75 saniyede bir çekilen 425 milyon tane yüksek çözünürlüklü Güneş fotoğrafını derlemişler. Videonun her saniyesi, Güneş’in yaşamındaki bir günü temsil ediyor. On yılın tamamı ise yaklaşık 60 dakikada sönüyor.

Bu on yılda Güneş bir sürü değişimden geçiyor ve tekrar kaybolmadan önce 2014 civarında zirve yapan, Güneş lekeleri olarak bilinen dev manyetik dalgalarla ağır ağır köpürüyor. Güneş’in sessizliği şaşırtıcı değil; yaklaşık her 11 yılda bir, Güneş’in manyetik kutupları birden yer değiştiriyor. Kuzey tarafı Güney tarafına gidiyor, Güneş’in manyetik faaliyeti azalmaya başlıyor ve Güneş yüzeyi, sarı alevlerden oluşan dingin bir deniz gibi görünmeye başlıyor. Nispeten sakin geçen bu dönem, en düşük Güneş faaliyeti dönemi şeklinde adlandırılıyor (şu an bu dönemin ortasındayız).

Brandon Specktor/Live Science. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz