Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Yemeklere, çorbalara tat, koku vermek, çayı tatlandırmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenlemek ve kilo vermek denilince akla ilk gelen bitkilerden birisi zencefildir. Çok eski çağlardan beri sağlıklı yaşam için bir şifa kaynağı olarak kabul edilen zencefil, günümüzde tüm dünyada çok popüler bir çeşnidir. Çinliler ve Kızılderililer, 4700 yılı aşkın süredir pek çok rahatsızlığı tedavi etmek için zencefil kullanırken, bu günün dünyasında artık zencefil, her mutfağın vazgeçilmezi oldu.

Zencefilin faydaları

  1. İnme ve kalp hastalıkları riskini azaltır!

İnsan ölümlerinin en önemli sebepleri inme ve kalp hastalıklarıdır. Zencefilin diğer sağlıklı besinlerle birlikte tüketilmesi durumunda inme ve kalp hastalıklarından korunmak mümkündür. Sağlıklı beslenmenin en önemli besinleri olan sarımsak, zencefil ve soğan kan pıhtılaştırmasını önleyicidir ve kalp krizi, inme gibi hastalıklara karşı güçlü savaşçılardır.

  1. Hazımsızlık ve bulantıyı geçirir!

Zencefil basit bir karın ağrısı ya da gebelikte sıklıkla görülen çok şiddetli mide bulantılarını bile geçirebilir. Zencefil, etkili bir sindirim sistemi yardımcısı ve mide bulantısı için doğal ilaç olarak binlerce yıldır kullanılmaktadır. Araştırmacılar, zencefilin şişkinlik, kabız ve diğer gastrointestinal bozuklukları olan insanlara yardım ettiğini keşfetmiştir. Zencefil, bağırsak astarındaki düz kasları rahatlatır ve yiyeceklerin sistem boyunca hareket etmesine yardımcı olur.

  1. Besin emilimini kolaylaştırır!

Sağlıklı bir metabolizma için; kişinin sağlıklı besinlerle beslenmesi ve bu besinlerin atıklarının da bağırsaklardan düzenli olarak boşaltılması gerekiyor. Eğer bu sindirim sisteminde bir aksaklık olursa, vücuda alınan yemekler arada bir yere sıkışırsa fermente edilebilir, çürür ya da hayatı tehdit eden bir soruna dönüşebilir.

  1. Bağışıklık sistemini ve solunum fonksiyonunu destekler!

Çok eski çağlardan beri zencefilin bir şifa kaynağı olarak görülmesinin en önemli sebebi bağışıklık sistemini geliştirme yeteneğidir. Zencefil, vücudu ısıttığı için organlarda toksin birikiminin parçalanmasına yardımcı oluyor.  Bu sayede zencefil, vücudun boşaltım sistemi ve lenfatik sistem için çok faydalı oluyor.

  1. Bakteriyel enfeksiyonları engeller!

Zencefil, vücudun bağışıklık fonksiyonu artırmaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalar, zencefilin bakterileri öldürme konusunda antibiyotiklerden daha etkili olduğunu gösteriyor. Araştırmalar sonucunda kloramfenikol, ampisilin ve tetrasiklin gibi ilaçlarla karşılaştırıldığında, zencefil özünün antibakteriyel özelliğinin daha yüksek olduğu görüldü.

  1. Mantar enfeksiyonlarıyla savaşır!

Zencefil, mantar enfeksiyonlarını yok etmede çok etkili olan doğal bir besindir. Zencefilin, mantar öldürme hususunda en etkili bitki olduğu da araştırmalarla kanıtlanmıştır. Zencefille mantar tedavisi için; birkaç damla zencefil öz yağı, çay ağacı yağı ve bir çay kaşığı hindistancevizi yağını karıştırılır ve elde edilen karışım günde 3 kez etkilenen bölgeye uygulanır.

  1. Mide ülseri ve asit reflüsünü yatıştırır!

Araştırmacılar zencefilin mide ülseri tedavisinde etkili olan bir bitki olduğunu tespit etmişlerdir.  Bu bağlamda zencefilin, reflü tedavisi veya asit reflüsü için tercih edilen en etkili ilaçlara göre altı ila sekiz kat daha güçlü olduğu bilinmektedir.

  1. Ağrı kesicidir!

Zencefilin, doğal bir ağrı kesici olduğu bilinir. Zencefil, ağrı yollarını doğrudan etkiler ve kendiliğinden ağrıya neden olan iltihabı da hafifletir. Bu bağlamda araştırmalar zencefilin; dismenore, adet kanaması veya menstrüel kramplara bağlı ağrıların kolaylaştırılmasına yardım eder.

  1. Kanseri önlemeye yardımcı olur!

Zencefilin vücuttaki hücrelerin kanserleşmesini önlediği, kanser oluşumna engel olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda zencefil, özellikle kolorektal kanser hücrelerinin büyümesini geciktirmektedir. Zencefilin bu etkisi yumurtalık kanserinin gelişmesini de engellemekte, hatta yumurtalık kanseri tedavisinde yardımcı olmaktadır.  Bunun için günde 1 bardak zencefil çayı içmek fayda sağlayabilmektedir.

  1. Diyabetle mücadeleye yardım eder!

Zencefilin, şeker hastalığını doğal olarak iyileştirdiği ve insülin duyarlılığını dengelediği bilinmektedir. Zencefil; diyabeti önler, şeker hastalığını tedavi eder ve komplikasyonları engeller.

 

Kaynak: http://sifalibitkiler.net/zencefil-faydalari

 

Bu bir ilandır.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir cevap yazın

Abonelikle İlgili Konular İçin abone@doganburda.com

Eksik Sayılar İçin okurhizmetleri@doganburda.com

Müşteri Hizmetleri (212) 478 0 300

Danışma Hattı (212) 410 32 00

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir