Zika Virüsü Kadından Erkeğe de Bulaşabiliyor

CDC’nin (Hastalık Kontrol ve Önlem Merkezleri) rapor ettiği vakada bir kadından cinsel yolla erkek partnerine zika virüsünü bulaşıyor. Zikanın bu yolla bulaştığı ilk vaka.

New York’ta yaşayan 20’li yaşlarında bir kadın, zikaya yakalanmış insanların bulunduğu bir bölgeden yeni dönmüş ve erkek partneriyle korunmasız cinsel ilişki yaşamış. Hemen sonra erkeğin enfeksiyonlu olduğu teşhis edildi.

Zika virüsünün cinsel yolla yayılabildiği önceden rapor edildiği halde bunlar genelde erkekten kadınaydı. Daha önceki araştırmalar ve anekdotsal kanıtlar zika virüsünün cinsel yolla erkekten kadına bulaşabileceğini göstermişti, hatta enfekte olan bireyin semeninde haftalar sonra bile virüs kalıntısı olduğu kanıtlanmıştı. Fakat tüm bunlara rağmen Stat, virüsün kadından erkeğe geçme fikrinin sürpriz olmadığını söylüyor. Memelilerde yapılan araştırmalar zikanın vajinal sıvıda 7 güne kadar kalma ihtimali olduğunu gösterdi.

Ne olursa olsun bu yeni bulaştırma metodu CDC’nin virüsü önleme ile ilgili bilgilerini güncelleyecek gibi görünüyor. Bu yeni bilgilerden hemen sonra hamile kadınlara zika virüsünün yüksek oranda olduğu yerlerden kaçınmaları tavsiye edildi.

Amaç bulaşmayı ve salgını durdurmak olduğundan CDC ve Dünya Sağlık Örgütü 2016 Olimpiyat Oyunları’nın virüsten korunmuş bir yer olan Rio’da bu yaz içerisinde meydana gelmesinin virüsün yayılmasını kolaylaştıracak önemli bir etkisinin olmadığını belirtti.


Firdevs Şahin

 

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

Bir cevap yazın

Abonelikle İlgili Konular İçin abone@doganburda.com

Eksik Sayılar İçin okurhizmetleri@doganburda.com

Müşteri Hizmetleri (212) 478 0 300

Danışma Hattı (212) 410 32 00

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir