Zıplayan Örümcekler, Sadece Omurgalılarda Görülen Bilişsel Bir Kabiliyet Sergiliyor

0
Zıplayan örümcek. Fotoğraf: Erik Karits/Unsplash

Kocaman gözleri olan minik zıplayan örümcekler, daha önce sadece omurgalılarda görülen bir şeyi yapıyor gibi görünüyor: Canlı ve cansız nesneler arasında ayrım yapabiliyorlar.

Araştırmacıların yürüttüğü yeni bir çalışmada vahşi zıplayan örümcekler (Menemerus semilimbatus), kendilerine her iki tipte de benzer nesneler sunulduğu zaman farklı şekilde davranmışlar. Örümceklerin davranış şekli, canlı ve cansız nesneler arasında ayrım yapma kabiliyetleri olduğunu gösteriyor.

Araştırma, bu kabiliyetin hayvanlarda aleminde zannettiğimizden çok daha yaygın şekilde bulunabileceğini akla getirmenin yanında, araştırmacıların deney düzeneğinin diğer omurgasızların da aynı şekilde test edilmesinde kullanılabileceğini gösteriyor.

Araştırmacılar makalelerinde şöyle yazıyor: “Sonuçlar, zıplayan örümceklerin biyolojik hareket ipuçları arasında ayrım yapma kabiliyetine sahip olduklarını açık şekilde gösteriyor”

“Zıplayan örümceklerde biyolojik harekete dayalı bir tespit sistemin mevcut olması, bu görsel işleme stratejisinin evrimsel kökenlerine ilişkin soruları derinleştiriyor ve bu gibi mekanizmaların, hayvanlar aleminde yaygın olabileceği ihtimaline kapı aralıyor.”

Örümceklerin canlı hayvan şeklinde algıladığı hareketli cisim, hareket eden bir örümceğin ana eklem yerlerini temsil eden noktalardan meydana geliyor.

Görsel: De Agrò vd., PLOS Biol., 2021

Önceden Harvard Üniversitesi’nde çalışan Massimo De Agrò’nun önderliğindeki araştırma takımının çalışması, PLOS Biology bülteninde yayımlandı.

Michelle Starr/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz