11.500 Hindi Tüyüyle Yapılan Antik Battaniye

0
1444
Hindi tüyleriyle sarılmış lif ipinin bir bölümü ve onun yanında da yumuşak bir tüy. WSÜ

Güneybatı Amerika’nın antik yerlileri, 11.500 civarı hindi tüyü kullanarak bir battaniye yapmışlar. Journal of Archaeological Science: Reports bülteninde yayımlanan yeni makaleye göre bu gibi battaniyeleri yapan insanlar; Hopi, Zuni ve Rio Grande Puebloları gibi günümüz Pueblo Yerlilerinin atalarıymış.

Washington State Üniversitesi’nde çalışan arkeologların önderlik ettiği bir araştırma takımı, ABD’nin Utah eyaletinin güneydoğusunda bulunan ve yaklaşık 800 yaşında olan 99 x 108 cm ölçülerindeki hindi tüyü bir battaniyeyi inceleyip, nasıl yapıldığını daha iyi anlamak istemişler. Araştırmacıların çalışması, battaniyenin yapılması için yaklaşık 180 metrelik yuka lifi ipinin etrafına sarılı binlerce gövde tüyü kullanıldığını ortaya çıkarmış. Battaniye, an itibarıyla Blanding şehrindeki Cedars Eyalet Parkı Müzesi’de sergileniyor.

Araştırmacılar ayrıca, battaniyedeki tüylerin elde edilmesi için ne kadar hindiye ihtiyaç duyulmuş olabileceğini tahmin etmek üzere Idaho eyaletindeki ahlaki ve yasal uygunluk şartlarını karşılayan satıcılardan satın alınmış vahşi hindi postlarındaki vücut tüylerini de saymışlar. Araştırmacıların çalışması, seçilen tüylerin uzunluğuna bağlı olarak, battaniyenin yapılması için dört ila 10 hindiden tüy alınması gerekeceğini göstermiş.

Çalışmanın baş yazarı ve WSÜ’de onursal antropoloji profesörü olan Bill Lipe, şöyle söylüyor: “Yalıtım ortamı olarak hindi tüyleriyle yapılan battaniyeler veya giysiler, Pueblo halkının şu an Upland Southwest olan yerde yaşamış ataları tarafından geniş ölçüde kullanılmış. Fakat bunların nasıl yapıldığına dair pek bir şey bilinmiyor çünkü kolay bozulan tabiatları sebebiyle böyle çok az giysi günümüze kadar ulaşmış. Bu çalışmanın amacı, hindi tüyü battaniyelerin üretimine ışık tutmak ve tüy tedariği amacıyla hindi yetiştirmenin ekonomik ve kültürel yönlerini keşfetmekti.”

Will Ferguson/Washington State Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here