Daha Ucuz Kimyasallar

0
306
Pixabay

Daha ucuz ve daha verimli biyolojik enzim melezleri üretmeye yönelik yeni bir yöntem; gelecekte atıksuların yeniden değerlendirilmesinde, hedefli ilaç üretiminde ve diğer endüstrilerde değerli uygulamalar barındırıyor olabilir.

Amerikan Kimya Derneği’ne bağlı ASC Applied Materials & Interfaces bülteninde yayımlanan çalışmada araştırmacılar; yüksek hızlı sıvısal girdap cihazında sürekli akış kullanımına yönelik katalizör bir enzimi sabitleyen bu model enzim sisteminin, 16 katlık bir verim artışı gösterdiğini söylüyorlar.

Uluslararası araştırma takımı, sıvısal girdap cihazını çeşitli uygulamalarda kapsamlı şekilde kullanmışlar. Bu uygulamaların pek çoğu, temiz üretim ve hatta yeni endüstrilerde yeni ufuklar vadediyor.

Çalışmanın baş yazarı ve Flinderds Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan Dr. Xuan Luo, enzimlerin masrafı ve sınırlı ömürlerinin, enzim tabanlı biyo algılayıcıların gelişimini engellediğini ve çoğu enzimin deneme sürecinde etkisiz hale gelip yeniden kullanılamadığını söylüyor.

“Enzimi sıvısal girdap cihazının yüzeyinde hapsetmek üzere inorganik bir bileşen kullandık ve aslında, enzimin devamlı akış altında yeniden kullanıldığı bir ‘mini fabrika’ oluşturduk” diyor Dr. Luo.

“Bu yöntemde, daha ucuz olan en düşük enzim miktarı kullanılıyor ve tepkime gerçek zamanlı olarak izleniyor. Ayıraçlarda da zaman ve para tasarrufu yapılıyor.

Flinders Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here