2016’nın En Büyük 100 Yeniliği

2

GİZLİ NOEL BABALAR, NOT ALIN.

 

Popular Science, her yıl En İyi Yenilikler yayınında sunmak üzere bilim ve teknolojideki en büyük 100 yeniliği seçiyor. Bunlar, geleceği şekillendirecek olan buluşlar; ve bazılarından harika bayram hediyeleri bile olabilir.

1 / 100

Ossic X: Sanal Gerçekliğin Hoş Sesi

Konu sanal gerçekliğe (VR) geldiğinde, bütün şöhret videoya gidiyor. Fakat (kurşunlar yukarıdan vınladıkça ve döşemeler ayakların altında gıcırdadıkça) VR’de duymak da önemli. HTC ve Oculus gibi ağır toplar, ses mimarileri üzerinde sıkı bir şekilde çalışıyorlar, fakat San Diego’daki küçük bir şirket, çokboyutlu sesi bir adım öteye taşıyor. Ossic’in kulak üstü X kulaklıları, dinleyicinin anatomisine uyum sağlayarak, şimdiye kadarki en inandırıcı 3D ses etkilerini oluşturuyor. İlk önce, kulaklıkların üstünde bulunan algılayıcılar, kulaklar arasındaki ses gecikmelerini doğru şekilde zamanlamak amacıyla kafanızın boyutunu ölçüyor. Her kulağı dört adet sürücü kuşatıyor ve birden fazla yönden gelen sesi taklit ediyor. Son olarak, Ossic X’in dâhili kafa takibi, bir ivmeölçer, bir denge çarkı ve bir pusula kullanarak, duyduğunuz şeyi her hareketinizle eşleştiriyor. 299 dolar.


2 /100

Sıradan İnsanlar için Sanal Gerçeklik: Sony Playstation VR

Yüksek çözünürlüklü sanal gerçeklik oyunlarının katı gereksinimleri, iri yarı bilgisayarlar kullanmayı gerektiriyor. PlayStation VR, Sony’nin daha önceden mevcut olan 40 milyondan fazla PS4 kullanıcısı için bu deneyimi tak ve çalıştır haline getiriyor. Kulaklık, telefona dayalı olan ucuz sistemlerden farklı olarak (Google Cardboard’ı düşünün) her bir göze 1080p’lik görüntüler ve 100 derecelik geniş bir görüş açısı ulaştırıyor. Star Wars Battlefront Rogue One gibi yapımlar, bir X-Wing’in içinde oturmaya en fazla yaklaşacağınız şeyler. 400 dolar.


3 / 100

Parrot Disco: En Kolay Uçan Dron

Eğer kağıttan bir uçak fırlattıysanız, Parrot Disco’yu havalandırabilirsiniz. 725 gramlık dronu havaya fırlatın ve dahili algılayıcılar (denge çarkı, ivmeölçer, manyetik ölçer, barometre ve GPS) sabit kanatlı uçağı, gelecek komutları beklerken daire çizdiği 45 metreye kadar götürsün. Kullanıcılar uzaktan kumanda yardımıyla bir yön belirleyebiliyorlar ve dahili algoritmalar dronu yolunda tutuyor. Saatte 80 kilometre olan en yüksek hız, hiçbir yarışı kaybetmeyeceğiniz anlamına geliyor. 1.300 dolar.


4 / 100

Lytro Sinema Kamerası: Yeşil İçermeyen Yeşil Ekran

Kullanıcılara bir görüntünün bölümlerini odağa getirme olanağı sunan aydınlık alan kameraları, tüketici kameraları arasında gitgide artan bir şekilde yaygın hale geliyor. 755 megapiksellik Lytro Sinema Kamerası, teknolojiyi profesyonel film yapımcılarına getirerek, çekim sonrası efektleri hiç olmadığı kadar kolay hale getiriyor. Sunduğu düzenleme marifetleri arasında: odağı kaydırma, film hızını ayarlama ve arkaplandaki herhangi bir kısmı kaldırıp değiştirme bulunuyor; yeşil ekran gerekmiyor. Fiyatlar değişiyor.


5 / 100

No Man’s Sky: Evren Boyutunda Bir Oyun

No Man’s Sky’ı kodlamak üç yıl aldı, fakat oynamak ömrünüzü alacak. PS4 ile PC’deki bilim-kurgu fantazi keşif oyunu, günahkâr imkanlar sunuyor. Sahip olduğu güçlü render mimarisi, 18 kentilyon gezegen oluşturabiliyor; bunların yüzde 99.9’unu ziyaret edecek zamanınız asla olmayacak. İşiniz: Türleri keşfederken, kaynakları değiş tokuş ederken ve uzay olan nihai sınırın geniş alanında hayatta kalırken, hepsini görmeye çalışmak. Güvenli yolculuklar! 60 dolar.


6 / 100

LG Signature OLED TV: En Renkli Görüntü

En iyi 4K TV’ler bile, görüntünün en karanlık ve en parlak kısımlarındaki detayları yutabilir. Yüksek dinamikli aralık (HDR), (milyarlarca derinlikteki bir renk gamı ile kodlanmış video için kullanılan geniş kapsamlı bir terim) bu nüansları en tarafa getiriyor. LG’nin Signature OLED TV’leri, renkleri diğer herhangi bir televizyondan daha iyi sunuyor. Setler hem HDR10 hem de Dolby Vision HDR standartlarını destekliyor, bu sayede izleyiciler, içerik kaynakları ne olursa olsun, gökkuşağının tamamını görmeyi bekleyebiliyorlar. 7.999 dolardan başlıyor.


7 / 100

Anki Cozmo: En Akıllı Robot Evcil Hayvan

Gücünü yapay zekadan bütün robotların hepsi sanal yardımcılar olmak zorunda değil: Bazıları bizi eğlendirmeye devam edebilir. Anki’nin Cozmo’su, oyunun zamanının robotik zekasının gelişimi. Beyzbol topu büyüklüğünde tekerleklere sahip olan robot, dost canlısı OLED gözlerinin ardında, yakınında bulunan nesneleri ve sahibi öğrenip tanımasına olanak sağlayan bir yüz tanıma kamerasına sahip. Çok yönlü makine öğrenimi, Cozmo’nun kişiliğinin evrimleşmesine olanak sağlarken, geliştiriciler için yolda olan araçlar, robota bir sürü yeni marifet öğretmelerine olanak sağlayacak. 180 dolar


8 / 100

Sony Taşınabilir Ultra Kısa Atış: Herhangi Bir Yüzeyde Yansıtım

Sony’nin lazere dayalı, 5 inçlik yansıtıcısı, yüzeyleri ekranlara dönüştürüyor. Bir duvarın karşısına yerleştirilen yansıtıcı, canlı bir 22 inçlik görüntü fırlatıyor. Bir adım geri gidip ve 80 ince genişlesin. 999 dolar


9 / 100

Yamaha YSP-5600: Bir Ses Yarıküresi

Evlerde kullanılan çoğu ses kuşatımı iki boyutludur ve sesi ileriden geriye ve yandan yana fırlatır. Dolby Atmos ses standardı, iki yıl önce çıktığı zaman denkleme bir ağırlık eklemişti; bu yıl ise Yamaha’nın YSP-5600’ü, bu özelliği tek hoparlöre tıkıştırmakla bir ilk haline geldi. Ses çubuğunun ileriye ateş eden 32 adet sürücüsüne, yukarıya ateş eden 12 tanesi katılıyor ve sesi, kafanızın üstünde uçan bir helikopter veya bir ağaçtaki kuşlar gibi tavandan sektiriyor. Ya da sadece ilk 7.1.2 kanal ses çubuğunu kullanarak Spotify, Pandora ve dahasından en sevdiğiniz besteleri çalın. 1.600 dolar


10 / 100

Dâhili Axe Etkileri: Yamaha Transakustik Gitar

Akustik gitar, kendi kendine mükemmel şekilde yeten bir müzik aletidir. Yükselteç yok, kablo yok; ve canlı etkiler üretmek isteyen herhangi biri için eğlence yok. Transakustik Gitar, içindeki yumruları kullanarak yankı ve koroyu yeniden oluşturuyor ve onları kontrol ediyor. Tellerin hareketi, aletin içindeki bir işleticiyi titreştirerek, gitarın sesini o anda değiştiriyor ve sahnedeki bir rock yıldızının yiğitliğini doğrudan dizlerinizde size bağışlıyor. 999 dolar


11 / 100

İlk 4K Blu-Ray Oynatıcı: Samsung 4K Ultra HD Blu-ray Oynatıcı

Ultra yüksek çözünürlük geliyor ve Samsung’un cihazı, bunun tamamının üstesinden gelen ilk cihaz. Oynatıcı, Netflix, YouTube ve Amazon’dan 4K video akıtmanın yanında, tabii ki, fiziksel UHD diskleri çalıyor. 399 dolar


12 / 100

Microsoft Skype Tercüman, Dil Engelinin Sonu

İnternet hepimizi bağladı; fakat birbirimizi anlayamıyorsak bunun ne anlamı var? Skype’ın yapay zekaya dayalı Tercüman’ı, bizim dijital Babil Kulemiz. Bize ana dilden bağımsız olarak herhangi biriyle, herhangi bir yerde konuşma olanağı sunuyor. 2015’in sonlarında Windows üzerinde kullanılabilir hale getirilen Tercüman, makine öğrenimi algoritması katmanlarını kullanıyor. Yapay zeka, bir kullanıcı konuştuğu zaman milyonlarca konuşma örneğinden yararlanarak, kelimeleri çözümlüyor ve onları metne döküyor. Daha sonra metin, “ım”lardan ve kelime tekrarlarından temizleniyor ve bir çeviricinin içinden geçiriliyor. Yapay zeka kendi kendine öğreniyor; bir bölgenin aksanını veya argosunu ne kadar fazla “duyarsa”, o kadar akıllı hale geliyor ve daha iyi çalışıyor. Çağrı yapanlar, sekiz dilde ses alabiliyor ve 50’den fazla dilde dökümleri görebiliyor. Şimdi bizi duyabiliyor musunuz?


13 / 100

Intelligentx Mayalama Şirketi, İlk Yapay Zeka Mayalama Uzmanı

İnsanlar birayı bin yıl boyunca mayaladılar. Intelligentx Mayalama Şirketi, yapay zekanın da bir yudum alması gerektiğini düşünüyor. Kendi makine öğrenim algoritması, diğer herhangi bir mayalama uzmanı gibi bira tariflerini okuyor. Fakat sizden de öğreniyor. Bira fabrikasının dört bira tipinden birini içtikten sonra, Facebook Messenger üzerindeki bir robota neyi sevdiğinizi, sevmediğinizi veya daha fazla istediğinizi söylüyorsunuz ve Yapay Zeka sizin yorumlarınızı kullanarak sıradaki yığını mayalıyor. Daha fazla veri, daha iyi mayalama.


14 / 100

WhatsApp Şifreleme, Daha Güvenli Olan 1 Milyar İnsan

Open Whisper Systems, Nisan 2016’da, kendi WhatsApp uçtan uca şifreleme kurallarını çıkardığı zaman, 1 milyardan fazla cep telefonu kullanıcısı, NSA veya herhangi bir üçüncü taraf meraklıyı zekice alt etme yeteneği kazandı. Kullanıcılar, ses çağrıları ve mesajlaşma (bunlara fotoğraflar, videolar ve dosyalar da dahil) için yapılan şifrelemeyi ve kendi mesajlarının şifrelendiğini, makine tarafından okunabilen bir QR kodunu tarayarak veya 60 rakamlı bir kodu, güvenlik-takıntılı bilgi veren arkadaşlarıyla karşılaştırarak doğrulayabilirler.


15 / 100

Numinous Oyunları’nın Şu Ejderha, Kanser’i: Kalbinizi Kıracak Bir Oyun
Oyun geliştiricisi Ryan Green’in oğlu Joel’a 1 yaşında beyin kanseri teşhisi konulduğunda, Greed bunun üzerinde kafa yormak için kendi aracına döndü. Sonuç, oyuncuların Joel’in dört yıllık savaşı boyunca Green’lerin içinden geçtiği inişleri ve çıkışları deneyimlemesine olanak sağlayan, iç burkucu bir video oyunu; acı içindeki bir çocuğu rahatlatmanın zorluğu, hikaye zamanının neşesi ve ölümüyle mücadelenin kederi. “En sevdiğim anlar, Joel ile olabildiğiniz anlardır,” diyor Green. “Onunla oynamak, onun nefes alışını duymak veya gülüşünü duymak, en çok bu anları seviyorum.”


16 / 100

Snapchat Mercekleri: Herkesin Beklediği Artırılmış Gerçeklik
Pokemon Go değildi, Snapchat’in Mercekleri’ydi; ekran üzerindeki göz renginizi değiştirmenize, yüzleri üst üste koymanıza, hayvan “maskeleri” giymenize ve bir görüntünün etrafına dekor koymanıza olanak sağlayan, nesne tanıma ve gerçek zamanlı özel etkileri.


17 / 100

Microsoft ve Washington Üniversitesi DNA Depolaması: En Yoğun Veri
İnternetin tamamı, bir gün sunucu çiftlikleri yerine bir ayakkabı kutusu boyutunda olabilir. Microsoft ve Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılar Temmuz ayında işte bunu gösterdiler. 200 megabaytlık dijital dosyaları, DNA’nın yapıtaşlarına kodladılar ve önceki 20 megabaytlık rekoru kırdılar. Bunu, programlanabilir bir şekilde DNA kopyaları yapan ve DNA ipliğinin herhangi bir bölgesini okunabilir hale getiren polimeraz adındaki bir tür enzim kullanarak gerçekleştirdiler.


18 / 100

Google Hayal Laboratuvarları, VR içinde VR oluşturuyor
Daydream Laboratuvarları, geliştiricilerin sadece düz bir bilgisayar ekranı üzerinde değil, aynı zamanda ilk defa VR’nin kendisi içinde sanal gerçekliği canlandırmalarına ve inşa etmelerine olanak sağlıyor. Geliştiriciler, kendi sanal eserleri onların etrafında meydana çıktıkça, etkileşim kurabiliyor, sosyalleşebiliyor, geri bildirim sunabiliyor ve ellerindeki kontrol cihazlarını kullanabiliyorlar.


19 / 100

Vibram Buzul Tutuşu

Vibram’ın Arctic Grip’i, en güvenilmez buz üzerinde yürürken veya koşarken, ayakların kaymasını önleyen yeni bir tür lastik ayakkabı tabanı. Vibram, ayakkabı tabanlarını, buz üzerindeki sürtünmeyi (ve bu sayede çekiş gücünü) artırmak için küçük kabarcıklara ve eğimli pençelere sahip olan kutup ayısı pençelerini taklit ederek tasarladı. Saucony ve Wolverine dahil altı markadan oluşan ayakkabıyla sahneye çıkan Arctic Grip, çekiş gücünü artırmak amacıyla eşsiz bir buz tutucu lastikten el emeğiyle yapılan bir kulp dizisini kullanıyor. Giyen kişi adım attığı zaman, bileşim çok kısa bir zamanda ‘eri ve sonra don’ tepkimesine sebep oluyor; erime, buzu dağıtıyor, ve dokulu tabana karşı gerçekleşen donma, kulpların üstüne tutunması için daha fazla yüzey alanı oluşturuyor. Şıklık 150 dolardan başlıyor.


20 / 100

Giro Avance MIPS Kayak Kaskı: En Güvenli Kayak Kaskı
Bir çarpışmada beynin yaralanması iki milisaniye sürer. Giro’nun Avance kaskı, gri maddemizi korumak için diğer herhangi bir kaskın yaptığından fazlasını yapıyor. Kask, yeni yeni gelişmeye başlayan bir kafa güvenliği teknolojisi olan Çok-yönlü Darbe Koruma Sistemi’nden (MIPS) yararlanıyor. Kullanıcının kafasının, kaskın içinde, oyukta bulunan bir top gibi hareket etmesini sağlıyor. Dıştaki kabuk dönerken, içteki bir kabuk kafayı sabit tutuyor. Bu hareket, en kötü beyin yaralanmalarına sebep olan kuvvetleri saptırıyor. Giro, ilave önlem için, ardıl darbelere karşı koruması amacıyla iç kabuğu yüksek kaliteli köpükten yapmış. 600 dolar.


21 / 100

OnCourse Gözlükleri: Yüzücüler için GPS
Açık deniz yüzücüleri için düz bir çizgide dalgaları kırıp geçmek zordur. OnCourse Gözlükleri, yüzücülerin su yüzeyine çıkmalarına gerek kalmadan yollarını şaşırmamalarını sağlıyor. Bir yüzücü, bir güzergâh belirlemek için bir yol noktasını hedefliyor ve onu elektronik bir pusulaya kilitleyip güzergâhı onaylamak için bir düğmeye basıyor. Her iki gözün köşesinde bulunan yeşil, sarı ve kırmızı LED’ler, yön sağlıyor. İki tarafta da bulunan yeşil, doğru rotada olunduğu, sağ gözde bulunan kırmızı, sola dönülmesi gerektiği veya bunun tersi anlamına geliyor. Tahmîni olarak 200 dolar.


22 / 100

BSX LVL Giyilebilir Su İçme Monitörü: Susuzlaşma Dedektörü

Uzman sporcular bile su kaybetmeme konusunda berbattırlar. Bu yüzden BSX, bileğe takılabilen, gerçek zamanlı olarak su seviyesini ölçebilen ilk giyilebilir cihaz LVL’yi oluşturdu. Diğer giyilebilir cihazlar, deriye yakın şekilde yüzey ölçümleri yapıyorlar fakat LVL, derinin altına bakmak için kızılötesine yakın bir ışık kullanıyor ve su seviyelerini gösteren kan rengindeki değişimleri kaydediyor. Eğer giyen kişi susuz kalmışsa, ekran üzerinde mesaj göstererek onu uyarıyor. İçip bitirin! 199 dolar.


23 / 100

Axe Element Hyperwhip Beyzbol Sopası: Daha İyi Tutuş, Daha Hızlı Sallayış
Yuvarlak saplara sahip yuvarlak sopalar, beyzbol kadar eski. Artık, bir balta gibi sapı olan bir sopa var. Sahip olduğu yumurta benzeri şekil, daha iyi bir tutuş sağlıyor ve inceltilmiş uç, birbiri ardına hızlı bir şekilde gelen topları acımasızca döverken yaralanmalardan koruyor. (Bir uzmanın ne düşündüğünü bulmak için buraya tıklayın.) 225 dolar.


24 / 100

Callaway XR16 Ağaç Sopası: Uçak Mertemesinde Golf Klübü
Callaway, havayı bir jet gibi kesebilecek bir ağaç sopası istedi, bu yüzden Boeing’e başvurdu. XR16’nın sopa ucunda bulunan küçük yükseltiler, hava direncini Callaway’ın bir sonraki en iyi ağaç sopasından yüzde 30 fazla kesiyor. Daha hızlı sallayışlar, vuruşlara uzaklık ekliyor. 350 dolar.


25 / 100

Hydra-Light PL-500 Tuzlu Su Işık ve Şarj Cihazı: Cihazlar İçin Kumsal Gücü
Kumsalda hiç priz yok, fakat bir sürü tuzlu su var. Hydra-Light, deniz tuzunu fener veya USB’den güç alan cihazlar için elektriğe dönüştürüyor. Haznede bulunan bir magnezyum alaşım çubuğu, tuzlu suda yavaşça oksitleniyor ve bu süreçte elektron salıyor. Karbon temelli bir eksi uç, bu elektronları yakalayıp bağlı cihazlara akıtarak, aydınlatma veya elektronik cihazları şarj etme için 250 saatten fazla güç sağlıyor. 60 dolar.


25 / 100

Sharkbanz: Giyilebilir Köpekbalığı Kovucu
Kaslar kasıldığı zaman küçük eletrik titreşimleri yayarlar. Bir köpekbalığının burnunda bulunan alıcılar, hayvanlar su boyunca hareket ederken bu çok ufak sinyalleri tespit eder ve köpek balıklarının avını gizlice takip etmesine yardımcı olur. Yırtıcı savar bir bileklik olan Sharkbanz, bir köpekbalığının bu sinyalleri okuma yeteneğini karıştıran güçlü mıknatıslar içeriyor; bu durum neredeyse, parlak bir ışığın gözlerinize gelmesi gibi. Fakat endişelenmeyin: hayvana zarar vermiyor. 65 dolar.


27 / 100

The North Face Hyperair GTX Ceket: Terleme Yapmayan Yağmur Ceketi
Su geçirmez ceketler belki yağmuru dışarıda tutabilir, fakat koşucular ve bisikletçiler, terden sırılsıklam olur. The North Face ve Gore-Tex, nefes alan ultra hafif su geçirmez bir kaplama yaptılar. Kumaş, terlemeyi havaya maruz bırakan mikro ızgaralı arkaya sahip. Ter yoğunlaştıkça, ızgara bunun buhar olarak dışarı çıkmasına olanak sağlıyor. Ayrıca, suyun dışarıda kümelenmesini temin edecek kadar sıkı bir zara sahip. Rüzgar geçtiğinde, ceket bir cebe tıkıştırılabilir. 249 dolar.


28 / 100

Openworks Mühendislik GökyüzüDuvarı 100: Dron Yakalayıcısı
FAA ile kaydedilmiş olan yarın milyon dronun büyük çoğunluğu zararsız. Fakat, YouTube’da şöhret olan ve alev fırlatanlar da var. SkyWall 100 omza konulan ağ fırlatıcısı, bu uçan kötü şeyleri yere indirme konusunda kolluk kuvvetlerinin sahip olduğu en iyi seçenek. 100 metre uzaklığa kadar hedeflere kilitlenen otomatik nişanlama yazılımı kullanan silah, üç tür ağ fırlatabiliyor: ağlardan biri dronu yakalıyor, diğeri bir paraşütle onu yere indiriyor ve öbürü de cihazın elektronik sinyallerini karıştırıyor. Saatte 37 kilometreye kadar hızla uçan ve 3 kiloya kadar olan (DJI Phantom 4’ün iki katı) dronları yakalayabiliyor.
SkyWall, geçenlerde ABD Ordusu için yaptığı bir tanıtımda, hedefleri 11 atıştan 10’unda vurdu. Üzgününüz, arkabahçe komandoları: Bu sadece uzmanlar için.


29 / 100

Knightscope K3: Özerk Robot Alışveriş Merkezi Polisi
Robot bekçiler geceleri zaten boş alanlarda devriye geziyorlar, fakat sürekli değişen iç mekanlarda gezinmek daha fazla marifet istiyor. 1.3 metre uzunluğundaki K3 robotu, canlı haritalar oluşturmak ve alışveriş merkezlerinde, bürolarda ve sunucu çiftliklerinde yolunu bulmak için birden çok lidar (kendi kendini süren arabalardaki lazer menzil bulucular) ile diğer algılayıcıları kullanıyorlar. Bu bina güvenliği R2D2’si, yakında, şüpheliler ile bildiği insanlardan oluşan bir veritabanını karşılaştırmak için yüz tanıma özelliğine sahip olacak. Kiralamanın saati 7 dolar.


30 / 100

Metasensor Sensor-1: Eşyalarınız için Hareket Algılayıcısı
Çoğu nesne takip cihazı, kaybetmiş olduğunuz bir şeyi bulmanızda size yardımcı olabilir. Sensor-1, onu kaybetmek üzere olduğunuzda sizi bilgilendiriyor. Bir ivmeölçer, denge çarkı ve manyetikölçer ile donanmış olan 25 kuruş büyüklüğündeki cihaz, cihazlarınızın en hafif hareketinde sizi uyarıyor. Bluetooth aracılığıyla bir telefona ve diğer cihazlara bağlanan takipçiler, meraklı misafirleri yakalayabilir veya siz bir kahve alıyorken dizüstü bilgisayar hırsızlarını durdurabilir. 79 dolar.


31 /100

Scott Güvenlik Scott Sight: İtfaiyeci Süper Görüşü
Elde kullanılan termal kameralar, 90’lı yıllardan beri itfaiyecileri dumanla dolu binalarda yönlendirdiler. Scott Sight, kamera ve ekranı bir yüz maskesine taşıyarak, ilk müdahale ekiplerinin ellerini, hayat kurtarmak gibi daha önemli şeyler için serbest bırakıyor. 1.875 dolar.


32 / 100

Roost Akıllı Pil: Sadece Bir Pil Değil
Duman tespit edici cihazların kapanması, bir yılda yangınla ilgili olan neredeyse 900 ölüme yol açıyor. Roost’un Wi-Fi’li 9 voltluk pili, bitmek üzere olduğu zaman sizi uyaracak; artık rahatsız edici cıvıltılara son. Herhangi bir eski duman tespit ediciye takılan Roost, eğer siz uzaktayken alarm kapanırsa, ilgili bir akıllı telefon uygulamasına uyarı yolluyor. Ayrıca diğer akıllı ev cihazlarıyla da konuşabiliyor, bu yüzden, itfaiyeciler için otomatik olarak dış kapının kilidini açmak gibi görevleri uygulayabilir. 35 dolar.


33 / 100

Broadband Discovery Ronin, Kartal Gözlü Bir Kontrol Noktası
New Orleans Saints hayranları, geçen Aralık ayında, sıradan metal tespit edicilerden daha hızlı ve daha kusursuz çalışan güvenlik tarayıcıları ile donatılmış sütunların arasından geçmişti. Ronin, askerî kontrol noktalarından uyarlanmış olan manyetik ve nabız uyarım sensörleri kullanıyor. Bunlar, manyetik bir alandaki çok ufak değişimleri kaydederek, kaçak malları veya silahları tespit ediyorlar. Ronin, el ile arama ihtiyacını azaltarak, kamu alanlarındaki kuyrukları beş kata kadar hızlandırabilir.


34 / 100

Red Balloon Symbiote Savunması, Evrensel Anti Virüs
Daha fazla cihazı çevrimiçi hale getirdikçe, bilgisayar korsanlarına verilerimize giden daha çok arkakapı veriyoruz. Symbiote Defense yazılımı, yazıcılardan arabalara kadar, işletim sistemi ne olursa olsun herşeyi koruyor. Program, şüpheli faaliyeti belirleyebiliyor ve tehditleri sürekli ortadan kaldırıyor. DARPA ve Ulusal Güvenlik desteğiyle geliştirilen Symbiot, bu sonbaharda HP marka yazıcılara çıktı ve gelecek yıl daha fazla cihaz gelecek.


35 / 100

DARPA ve Deniz Araştırma Dairesi: Deniz Avcısı, Ordunun İlk Dron Gemisi
Sea Hunter savaş gemisi, muhtemelen insanlardan oluşan bir ekip için yeterince büyük, fakat bir insana ihtiyacı yok. Bu, silahlı kuvvetlerin, denizaltı arayışında denizde özerk şekilde devriye gezmesi için tasarlanmış ilk gemisi; bu görev, bir gemi dolusu eğitimli insan denizciler için bile çok büyük ve yorucu bir görev. Sea Hunter’ın özel yön bulma algoritmaları, 40 metre uzunluğundaki geminin, diğer gemilerle çarpışmaktan kaçınmak amacıyla deniz geçiş hakkı kurallarına uymasını sağlıyor. Eğer iki yıllık deneme başarılı olursa, Donanma, patlamamış mayınları etkisiz hale getirmek gibi diğer görevler için dron gemiler geliştirmeyi düşünebilir.


36 / 100

Qualcomm Snapdragon Sense ID, Kırılamaz İz Tarayıcısı
Korsanlar, genel biyometrik tarayıcıları, sahte parmak izleriyle kandırabildiklerini gösterdi. SenseID algılayıcısı bunu neredeyse imkansız yapıyor. Bir parmak izinin derinliğini ultrasonik şekilde tarayarak, her kuytu, yarık ve gözeneğin detaylı bir 3B haritasını oluşturuyor.


37 / 100

Alptransit Gotthard Dip Tüneli, Alplerin İçinden Geçen Bir Tünel
İsviçre hükümeti 1999 yılında tarihteki en tutkulu tünel inşası projesinin temelini attı. Haziran ayında açılan çift tünelli Gotthard Dip Tüneli, Alplerin üzerinden insanları ve malları sürüklemenin uzun bir tarihine sahip olan güzergâhı takip ediyor; Bu, buzlu dağ kitlelerinin altında, tam olarak 2.4 kilometre kadar derinlikte meydana geliyor. 9 metrelik kafalara sahip delme makinelerinin hassaslığı sayesinde, mühendisler 35 millik tren yolunu kazmak için 31 milyon tonluk kaya oydular (yüzde 60’ı, tünelin kaplanmasında kullanılmak için geri dönüştürüldü) ve Avrupa’daki noktalar arasında verimli bir yolculuk çağını açtılar. Yolcular, Zürih’ten Milan’a üç buçuk saatte roket gibi gidebilir (önceden dört saatten fazlaydı), ve yollardaki yükü raylara yüklemek, hava kirliliğinde önemli bir azalma meydana getirebilir. Yolcu kalmasın!


38 / 100

Foster + Ortaklarının Zayed Ulusal Müzesi: Yeraltı Vahası
Bu müzenin sergileri, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki ısıyı yenmek için yeraltında olacak. Bu arada, şahin kanatlarından ilham alan kuleler, yükselen sıcak havanın dışarı çıkmasını sağlarken, soğuk havanın yapının içine girmesini sağlayacak.


39 / 100

Mack Rides Pulsar: Sonraki Seviye Su Parkı
Eğlence parklarındaki yapay su yolları geçmiş yılda kaldı. Bu yüzden, Almanya’daki bir biniş tasarım firması, su oyunlarını doğal bir ortama taşıdı. Bir gölün suyunu çekerek (sonra yeniden doldurarak) saatte 96 kilometre hızında suya fırlayıp binenleri sırılsıklam eden tsunami benzeri bir dalga oluşturan U şeklindeki bir lunapark trenine zemin hazırladılar. Heyecan arayanlar, su sıçramasının gücü arabayı yavaşlatmadan önce U üzerinden iki kere alçalıyorlar.


40 / 100

Gensler’ın Şangay Kulesi: Çok Yeşil Bir Gökdelen
Bina ne kadar büyük olursa, iç mekanı verimli bir şekilde ısıtmak ve soğutmak o kadar zor olur. Bu yüzden mimarlar, bu yıl Şangay’da açılan dünyanın ikinci en büyük gökdelenine çift duvarlı bir cephe koydular. Proje müdürü Grant Uhlir’e göre bu yüzey, “oturanları kışın sıcak, yazın serin tutarak bir termos gibi davranıyor.” Kıvrılan şekil, doğal manzarayı yansıtan ve içteki havayı temizleyen 21 “gökyüzü bahçesine” yer sağlıyor.


41 / 100

Penn State Gıdalar için CRISPR-Cas9: Raf Ömürlü Sihirli Mantarlar
ABD’deki gıdaların yüzde 40’a kadarı, genelde bozularak çöpe gidiyor. Penn State Üniversitesi’ndeki bir bitki hastalıkbilimcisi, CRISPR-Cas9 adı verilen çok yönlü gen düzenleme aracını kullanarak, kararmaya karşı direnen ve daha uzun bir raf ömrüne sahip olabilen bir düğme mantar tasarladı; ve bu mantar sonunda eski sıradan sihirli mantarlar ile aynı fiyata sahip olabilir. Ürün henüz satışta olmasa da, ardında bulunan teknoloji Tarım Bakanlığı yönetmeliğinden geçerek, gelecekteki geni değiştirilmiş bakkal dükkanlarına zemin hazırladı.


42 / 100

ThyssenKrupp MULTI Asansör: Herhangi Bir Yönde Giden Asansörler
Asansör boşlukları, genelde bir gökdelenin alanının yarısını kaplar ve onları aşağı ve yukarı taşıyan çelik kablolar, vagonların çıkabileceği yüksekliği sınırlarlar. Bu sınırlamalar, daha büyük ve daha geniş şekilde tasarlamak istiyor olabilen ileri görüşlü mimarların keyfine kaçıran önemli bir şey olabilir. Güçlü mıktanısların yerleştirildiği rayların üstünde (dikey, yatay ve çapraz olarak) havada duran bir asansör sistemi olan MULTI’yi tanıtalım. Gelecek yılın başlarında Almanya’da test edilmeye başlanması planlanan MULTI, belirsiz bir dereceye kadar daha uzun, daha geniş ve daha yaratıcı şekilde tasarlanmış kulelere olanak sağlayacak.


43 / 100

Columbia + İzlanda Üniversitesi: CarbFix, CO2 Depolamak İçin Hızlı Bir Yol
Atmosferdeki karbonu yakalamak, iklim kederlerimiz için cezbedici bir çözüm, fakat bunu nasıl hızlı ve kalıcı şekilde depolayacağımızı çözmemiz gerek. İzlanda’daki bir güç tesisinde şu an kullanılan bir sistem olan CarbFix, sera gazlarını suda çözüyor ve ardından bunu yakındaki bazalt yüklü volkanik kayalara pompalıyor. Bir kaç yıl içinde ikisi de kireçtaşına dönüşüyor. Deniz tabanı bazalt bakımından zengin, bu yüzden yöntem, dünya çapında kullanılabilir.


44 / 100

MIT + Caltech: Gelişmiş LIGO, Evren İçin Bir Mikrofon
LIGO, veya Lazer Girişim Aracı Yerçekim Dalgası Rasathanesi, ilk olarak on yıl önce yerçekimi dalgalarını tespit etmek amacıyla çalıştırıldı; bu dalgalar, bazıları Büyük Patlama’ya kadar uzanan, uzayzamandaki dalgalanmalardır. Bu yıl, çok daha hassas olan ve LIGO adı verilen yükseltilmiş bir sistem, Einstein’ın en büyük tahminlerinden birini, ilk defa çalıştırıldığı zaman onayladı. Bu dalgaları gözlemlemek, bilim insanlarına evrenin tarihini belirleme ve süpernova gibi olayları bulma olanağı sağlayacak.


45 / 100

TEB Teknoloji Transit Yükseltilmiş Otobüs: Bacaklarını Açarak Giden Otobüs
Çin’in, bacaklarını açarak giden otobüsünün kullanışlı olup olmadığını zaman gösterecek. Otobüs, arabalarda aynı yollarda, kaldırımlara yerleştirilmiş hatlar üzerinde tabanları yağlıyor. Bu, trafik ve kirlilik ile tıkanmış haldeki şehirler için gözüpek bir fikir.


46 / 100

Harvard Robotik Vatoz: İlk Sayborg Hayvan
Biyologlar yapay organlar yapmak istiyorlar. Fakat bunu yapmak için, kas hücrelerinin (kalptekiler gibi) birbirleriyle nasıl konuştuklarını derin bir şekilde kavramaları lazım. Bu yüzden Harvard’daki bilim insanları, ilk gerçek melez robot hayvanı oluşturdular. Beş Sent boyutundaki dikenli vatoz, fare kas hücrelerinin eklendiği esnek polimerle kaplı olan altın bir iskelete sahip. Işık sinyali, vatozun “yüzmesini” sağlıyor. Bu durum, yarı kas, yarı makine olan bir kalbi nasıl yapacağımız konusunda bize yardımcı olabilir.


47 / 100

M. Ludvik GökyüzüKaydırağı: Deprem Geçirmez Cam

Los Angeles’ın 300 metre üstünde sallanan bir kaydırak, pek yeni bir şey gibi görünmeyebilir, ancak camı yapmada kullanılan işlem, daha güçlü ve daha enerji tasarruflu binalara yol açabilir. Mimarlar, tasarımı yapısal olarak çözümlemek için NASA’nın kodunu kullandılar ve sonra çelik kadar sağlam olan camı yapmak için, yeni bir kimyasal güçlendirme şekli uyguladılar. SkySlide mühendisi Michael Ludvik şöyle söylüyor: “Çok düşük karbon ayakizlerine sahip olan ve doğal şekilde aydınlatılan yapılar oluşturabiliriz.”


48 / 100

Koenigsegg SerbestValf: Benzin Motoru İçin Yeni Hayat
İçten yanmalı motorlar, yüzyıldan fazla bir süredir hantal kam miline dayanıyordu. Bu değişken loplara sahip olan dönen çubuk, motorun üstünde duruyor, yanma döngüsü esnasında giriş ve egzos valflerini açıp kapatıyor. Fakat kam milinin hareket alanı sınırlı durumda, bu yüzden valfler üzerinde gevşek bir kontrole sahip. Bu durum, motor verimsizliğinin kaynağı. Nisan ayında İsveçli süper araba imalatçısı Koenigsegg, dünyanın ilk kamsız motorunu (FreeValve), Çinli Qoros konsept arabasında tanıttı. FreeValve, kam milini elektro hidrolik pnömatik işleticiler ile değiştiriyor. Bunlar doğrudan giriş ve egzos valflerine bağlanıyor, bu sayede mühendisler her silindirin içindeki yanmayı kontrol edebiliyorlar. Tasarım, sıradan motorlardan daha fazla güç (dört silindirli bir motorun turbosuz 250 beygir gücü elde ettiğini hayal edin) ve daha büyük yakıt ekonomisi elde ediyor. Kamlar, huzur içinde yatın.


49 / 100

McLaren 570S: Sürülebilir Bir Süper Araba
McLaren 570S’i kullanılabilir hale getirmek için bir havaalanına ihtiyacınız yok. 562 beygir güçlü bir motor, üç saniyeden kısa bir sürede 100 kilometreye ulaşırken, sahip olduğu karbon fiber kabin ise keskin dönüşlerde kabini sağlam tutuyor. 184.900 dolar


50 / 100

2017 Chevrolet Bolt Elektrikli Araç: Herkes İçin Elektrikli Araç
Satın alınabilir elektrikli araçlar, 322 kilometre menzilini aşmak için debelenmişti. General Motors (hayır, Tesla değil) oraya ilk önce ulaşıyor. Herşey pil ile ilgili: Bolt’un 288 hücreli 60 kilowatt/saat lityum iyon güç deposunda ağırlıklı olarak nikel var ve böylece enerji yoğunluğu artıyor, menzili 383 kilometreye çıkarıyor. Motor kapağında, kapılarda, bağaj kapağında ve süspansiyonda alüminyumun cömert şekilde kullanılması, arabanın ağırlaşmasını önlüyor. 37.495 dolar


51 / 100

4moms Kendi Kurulan Araba Koltuğu: Ahmak Geçirmez Bebek Koltuğu
ABD Ulaşım Bakanlığı’na göre neredeyse tüm bebek koltuklarının yarısı yanlış kuruluyor. 4moms’un geriye bakan koltuğu, kurulumu aptal geçirmez hale getiriyor. Taban, ivmeölçer ile denge çarklarının da bulunduğu 20 sensör içeriyor ve bunlar motorlar ile birlikte çalışarak koltuğu düzleştiriyor ve kayışları gerginleştiriyor. Taşıyıcı tabana kapatılana kadar, uygunluğu sürekli yeniden kontrol ediyor. Aynı zamanda rahat: Ergonomi, en iyi bebek taşıyıcıları ile aynı seviyede. 500 dolar


52 / 100

2017 Audi SQ7 TDI: Tam Turbo, Sıfır Bekleme
Bir turbo doldurucu güçlü olduğu kadar, etkisini göstermeden önce gecikir: egsoz onun türbinini döndüp, basınçlı havayı motora fırlatana kadar uyku halindedir. Audi SQ7 TDI, türbinini döndürmek için 7 kilowatt’lık bir elektrik motoru kullanıyor. Formula 1’den ilham alan yapı, 0.25 saniyeden kısa bir sürede dakikada 70.000 devir yapıyor. Elektrik güçlü kompresör (EPC) şimdilik sadece Avrupa için. 100.000 dolar


53 / 100

Airbus APWorks Hafif Binici: 3-B Yazılmış Motosiklet
APWorks’teki ağır pili dengelemeye yardımcı olan şey, tamamen 3B yazılmış bir gövde. Prototip motosikletin iskeletsel alüminyum çatısı, ağırlığı ince bir 35 kilograma indiriyor; geleneksel üretim ağırlığında yüzde 30’luk bir düşüş


54 / 100

2016 Ford Mustang Shelby GT350R: Bir Araba Üzerindeki En Ayaklar
Mustang’ler bir zamanlar kocaman kamyonetlerin parçalarını paylaşmıştı. Şimdi klasik küçük araba, ultra hafif karbon fiber tekerlek giyiyor. Shelby üzerindeki 50 cm’lik jantların her biri, sıradan alüminyum jantlardan yaklaşık 7 kilogram daha az ağırlığa sahip. Daha az ağırlık, hızlanmayı artırıyor ve daha yüksek sertlik, yol tutuşunu geliştiriyor. Onları yakmaktan korkmayın: Uzay mekiklerine benzer şekilde seramik bir kaplamayla yalıtılmışlar. 63.995 dolar (jantların her biri 3.433-4.053 dolar)


55 / 100

HERE HD Canlı Harita: En Ayrıntılı Harita
Özerk arabalar, önlerindeki her şerit işaretini, korkuluğu ve hız sınırı değişimini görmek zorundalar. HERE’ın dinamik olarak güncellenen HD Live Map’i, ABD ve Avrupa çapında halihazırda 3 milyon kilometreyi seyir defterine kaydetti. Şirketin araba filosu, 10 santimetrelik bir kesinliğe kadar yolları haritalıyor; GPS’ten üç ila beş kat daha iyi. HERE, gelecek yıl, gerçek sürücülerden gelen verileri karışıma eklemeye başlayacak


56 / 100

2017 Mercedes-Benz E-Class: Araba Sohbeti
Arabalar birbirleriyle konuştuğu zaman, Pixar karakterleri gibi görünmeyecekler. Araçtan araca iletişim (V2V), on yıl içinde standart hale gelecek ve arabaların, şifreli radyo sinyalleri üzerinden uyarılar (bir budalanın önde kırmızı ışık yakması gibi) paylaşmasına olanak sağlayacak. Mercedes beklemiyor. E-class, 4G üzerinden bir bulut sunucusuna trafik güncellemeleri göndererek, o yöne giden E-class sürücülerini saniyeler içinde uyarıyor. Bu sadece Benz’e özgü bir ağ, fakat yolları daha güvenli yapıyor. 53.075 dolar


57 / 100

Tesla Otomatik Pilot: Robot Sürüş Arkadaşınız
Bu ilkbaharda yaşanan ölümcül bir kaza, Autopilot’a gölge düşürdü. Fakat uygun şekilde kullanıldığında, hiçbir sistem, anayol trafiğinde daha iyi hareket edemez. Donanım basit: bir kamera, tampona takılan radar ve 12 adet ön ile arka ultrasonik algılayıcı. Deha, yazılım: Kablosuz güncellemeler ve filodan gelen veri girişi, sistemin yeteneklerini keskinleştirmesine yardımcı oluyor, tıpkı otomatik şerit değişimleri gibi. Model S ile Model X’te seçenek olarak 3.000-3.500 dolar


58 / 100

Estwing AI-Pro Çatı Çekici: Hafif Çekiç, Ağır Vuruş
Ev yapanlar, bir günde yüzlerce çivi çakabilir. Onlar için ağır bir çekiç, daha fazla yorgunluk anlamına gelir; ve muhtemelen daha fazla ıskalanmış vuruşlar (ve yaralanmalar). Estwing’in yeni AI-Pro Framing Hammer’ı, yükü hafifletiyor. Tasarımcılar, sapı uçak seviyesindeki alüminyumdan imal ederek, onun daha pahalı olan titanyum rakiplerinin yarısı ağırlığına getirdiler ve çalışanların yorulmadan daha uzun süre vurmasını sağladılar. Takım ayrıca, çekicin kafasını, darbe titreşimlerini azaltan ve her sallayışta en yüksek güce olanak sağlayan çelik bilye ile doldurdu. Estwing, aracın çivi çekme yeteneğini daha yumuşak bir alüminyum pençe ile bozmamak için, dişi kuvvetli bir çelikten yapmaya karar verdi. Bütün bunlar, gündüz tarifeli bir uzman için olduğu kadar, haftasonu evini geliştirmek isteyenler için de ömürlük bir çekiç anlamına geliyor


59 / 100

NWI Cubit: Matematik Ustası Ölçüm Aracı
Tablo asmanın en zor kısmı, bir duvarın merkezini bulmaktır. Cubit bunu sizin için hesaplıyor. Tam ortayı bulmak için onu herhangi bir yüzey boyunca kaydırın; veya asimetrik bir tipseniz, herhangi bir üçüncü, “bana bak” çeşidi bulmak için. 72 dolar


60 / 100

Bosch Reaxx: En Güvenli Masa Testeresi

İnsanlar dikkatsizdir. Makineler, yardımcı olmak için buradalar. Bosch’un Reaxx 25 santimetrelik şantiye masa testeresi, düzensiz bir insan uzantısı bulunduğunu tespit ederse, bıçağını geri çekiyor. Bıçak üzerinden düşük voltajlı bir akım geçiyor ve eğer sistem bir kesilme tespit ederse (insan bedeni anlamına geliyor), bıçak geri çekilerek muhtemel bir yaralanmayı hafifletiyor. Bıçak zarar görmüyor, bu durum önceki yaralanma önleme teknolojisinde bulunan bir sorundu. 1.499 dolar


61 / 100

DeWalt Flexvolt Pil: Her Araç İçin Pil
Kablosuz güç araçları kullanışlıdır. Fakat her biri kendine özel bir voltaja ihtiyaç duyarak, Kendin Yap’çıları birçok tuğla ile birlikte bırakır. DeWalt’ın kendi kendini düzenleyen pili, ihtiyacınız olan tek pil. Eşleştiği DeWalt aracını tanıyor ve doğru voltajı ulaştırıyor. Daha eski olan DeWalt araçları için de çıkış düzenlemesi yapıyor. Piller en fazla 60 volta çıkıyor ve bir çift, yeni bir 120-volt kablosuz araç sınıfı oluşturabilir (masa testereleri gibi) yoksa güce daha az susamış olan araçlar için azaltıp kullanın. 149 dolar


62 / 100

Nelson Güneş ile Etkinleşen Cephe: Enerji Tasarrufu Yapan Dış Ev Yüzeyi
Güle güle pahalı enerji faturaları. Tahta ve camdan yapılan Nelson’ın dış ev yüzeyi, bir evi hem ısıtabilir hem de soğutabilir. Kışın güneş ışınları cam bir cephenin içinden geçiyor ve ısıyı hapsederek, gece soğuğuna karşı ısıl bir tampon oluşturan dahîli bir panjurlu ahşap katmanını ısıtıyor. Yazın, güneş gökyüzünde daha tepede olduğu zaman, ışınları bu açılı ahşap çıtalara çarparak, ev için bir gölge etkisi oluşturuyor ve onu serin tutuyor


63 / 100

Sherwin Williams Boya Kalkanı: Hastalıkları Öldüren Ev Boyası
Ev boyası neden o kadar hoş görünmek zorunda? Kendisi şimdi sizi ve ailenizi istilacılardan koruyabilir. Sherwin Williams’ın yeni Paint Shield’ı, staph, MRSA, E. coli, VRE ve Enterobakter aerogenlerin (sizi hasta yapabilen ve hatta öldürebilen, mikroskobik türden kötü şeyler) yüzde 99.9’unu öldürüyor. Boya, bunu, dörtlü bir amonyum bileşeni yoluyla yapıyor (pek çok ev temizlik ürününde kullanılan aynı bileşen). Çevre Koruma Bakanlığı’na kayıtlı ilk mikrop öldürücü olan boya, yıllarca etkili kalıyor. Sağlam uyuyun ve Enterobakterin ısırmasına izin vermeyin. 4 litresi 85 dolar


64 / 100

Samsung Aile Merkezi Buzdolabı: Alışveriş Yapmanıza Yardımcı Olan Bir Buzdolabı
O son zanaatkar işi pudingi yiyip yiyemediğinizi hatırlayamazsınız. Bu sorun değil çünkü Family Hub buzdolabı, hatırlamanıza yardımcı olabilir. Levazımlarınız (veya eksiklikleri) üzerinde casusluk yapan Üç adet dâhili kameraya sahip. Bir uygulamaya dokunun ve raflarınız görüntüsü gelsin. 6.000 dolar


65 / 100

Molekule: Gerçekten Temizleyen Bir Hava Temizleyicisi
Çoğu hava temizleyicisi, hava kaynaklı parçacıkları hapsederek, onları, kaçabilecekleri veya akciğer öksürtücü sporlara çoğaltabilecekleri süzgeçlerde takılı bırakır. Silindir şeklindeki alüminyum sarılı cihaz, fotoelektrokimyasal oksidayson adı verilen işlemde düşük enerjili morötesi ışın ve nano kaplı bir süzgeç kullanıyor; temel olarak bakterileri, alerji yapıcı maddeleri, tozu ve kirleticileri öldürerek temel elementlerine ayırıyor. Bu durum, bakteri ve virüslerin makinenizde çoğalamadığı anlamına geliyor. Hiçbir bakteri, Molekule’ün savunmasından güvenli şekilde geçecek kadar küçük değil. Derin ve rahat bir nefes alın. 799 dolar


66 / 100

Lighting Science HealthE Genesis: Her Detayda Işık
Işık, vücudunuzun günlük ahengini etkiler ve bu durum, enerji seviyenizi, uyku döngülerinizi ve genel sağlığınızı belirler. HealthE Genesis lamba, gündüz veya gecenin zamanına bağlı olarak dalgalanan süper kesin bir ışıklandırma tayfıyla herşeyi uyumlu hale getiriyor. Biyolojinizi o kadar güzel şekilde doğru zamanda tutuyor ki, NASA, astronotların uykusunu isabetli şekilde düzenlemek için bunun ısmarlanmış bir türünü Uluslararası Uzay İstasyonu’na kuruyor. 175 dolar


67 / 100

Ember: Isı Veren Bir Bardak
Sıcaklık, bir kahvenin tadını etkileyecektir. Birkaç derece düşükse, baştan aşağı dökülecek değerli kahveniz, bir köşe başı aktarı demi olabilir. Ember bardak, lezzette hiçbir zaman hata yapmıyor, çünkü duvarlarına yerleştirilmiş hal değiştiren malzemeler (balmumuna benzer bir madde), tabanda bulunan marifetli bir kadran tarafından belirlenen hassas sıcaklık kontrolü sağlıyor (48 dereceden 65 dereceye). Bunun tadına bak, aktar kahvesi adamı. 149 dolar


68 / 100

Sanofi Pasteur’ün Dengvaxia’sı: Nihayet Bir Dang Aşısı
Yaygın olarak Aedes aegypti sivrisineği tarafından bulaştırılan bir virüs olan dang, her sene yaklaşık 400 milyon insana bulaşıyor. Yüksek ateşe, şiddetli baş ağrılarına, kusmaya ve bazen de ölüme sebep oluyor. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ı tehlike altında ve iklim ısınıp yolculuklar arttıkça, bu tehlike sadece artacak. Dünya Sağlık Örgütü bu yıl, dangı önleyecek ilk aşıyı önermeye başladı ve aşılamalar, Brezilya ile Filipinler gibi sıcak bölgelerde başladı. Dang hastalığına dört virüs sebep oluyor, bu yüzden dördünün tamamına karşı koruma sağlayan bir aşı geliştirmek, araştırmacıların 20 yılını aldı. Eğer nüfusun yüzde 20’si aşılanırsa, dang vakaları beş yıl içinde yüzde 50 düşebilir. Dang hastalığını kontrol etmek, aynı zamanda küresel ekonomilere her yıl 9 milyar dolar tutan masrafı da azaltabilir.


69 / 100

Braeburn Tıbbi Ürünler Probufin Nakli: Kolay Opioid Tedavisi
Opioid bağımlılığı tedavisi sırasında, bırakma ilaçlarının bir veya iki dozunu kaçırmak, yeniden tekrarlamayı tetikleyebilir. Probufin implantları, deri altındayken bir seferde dört ila altı haftaya kadar kalabiliyor ve sürekli bir buprenorfin dozu sağlıyor. Buprenorfin, ilaç bırakma belirtileri ile mücadele eden ve küçük, sabit dozlarda verilen bir opioid türevi. Cihaz şu an, aktif opioid bağımlılığı kurtuluşundaki hastalar için FDA tarafından onaylanmış durumda.


70 / 100

Amgen IMLYGIC: Kanserle Savaşan Bir Virüs
Bilim insanları uzun süredir virüslerin bağışıklık sistemini kansere saldırması amacıyla tetikleyebildiğini biliyorlardı, fakat virüsleri onlara olan direncimizi etkilemeden değiştirmek zaman aldı. 2015’in sonlarında, IMLYGIC ilk FDA onaylı virüs kanser ilacı haline geldi. Melanomu tedavi etmesi için yeşil ışık yakılan değiştirilmiş uçuk virüsü, bir tümöre enjekte ediliyor ve burada kansere karşı bir bağışıklık tepkisini ateşleyebiliyor.


71 / 100

Abbott Emiş: Ortadan Kaybolan Kalp Stenti
Metal stentler (tıkanmış arter damarları açan ve iyileştiren küçük tüpler), kalp ameliyatının dayanak noktasıdır. Fakat bu metalin etrafta süresiz olarak kalması yüzünden, plaklar bunun etrafında yeniden oluşabilir. Absorb, biyolojik olarak tamamen emilebilir olan ve aynı iyileştirme işlemini yapan bir stent, fakat işi bittiği zaman çözülüyor. Dikişleri çözmede de kullanılan ve biyolojik olarak çözünebilir bir polimer olan poliaktitten yapılan cihazın, yapılan klinik deneylerde metal benzerleriyle eşit olduğu kanıtlandı.


72 / 100

Withings Thermo: Daha Arkadaş Canlısı Bir Termometre
Evdeki ağız termometlerinden okuma almak üç dakikaya kadar sürüyor. Thermo sadece iki saniye alıyor. Onaltı adet kızılötesi algılayıcı, şakak arterinden 4.000’den fazla okuma alıyor; hepsi de vücuda dokunmadan. 100 dolar


73 / 100

Children’s National Medical Center STAR: En Hünerli Robot Cerrah
Akıllı Doku Özerk Robotu (STAR), insan vücudunun en zor bölgelerinden birini dikebilir: bağırsakları. STAR’ın cerrahi araçlarında bulunan bir duyu sistemi, küçük çekişleri ve basınç değişimlerini hissedip onlara tepki vererek robotun hassasiyetini artırıyor. STAR, insanınki kadar esnek olan bir domuz bağırsağını dikerken, dikişlerini hem hem insan hem de insanların yardım ettiği robot cerrahlardan daha hizalı şekilde yerleştirdi; bu, iyi yapılmış bir işlemin işareti.


74 / 100

Olivo Lab İkinci Deri: Yapıştırılan Deribakımı
Güneş hasarı, kırışıklıklar, lekeler: Yaşın bu kaçınılmaz işaretleri, görünmez bir elastik polimer ile yakında gizlenebilir (ve hatta önlenebilir). İkinci Ten veya XPL, elastiklik gibi, daha genç deride görülen özellikleri taklit ettiği deriye bir kaplama olarak doğrudan yerleştirilebilir. Ayrıca, ilaçları (egzama ilaçları gibi) veya kozmetik ürünleri (güneş kremi gibi) dağıtma aracı olarak da kullanılabilir, bu sayede gün boyunca silinmezler.


75 / 100

Nima: Cep Gluten Dedektörü
Çölyak hastalığına sahip insanlar, yedikleri şeylerin gerçekten gluten içermediği konusunda normalde bir aşçıya inanmak zorundalar. Nima, yiyeceği kendilerinin test etmesine olanak sağlıyor. Kart destesi boyutundaki cihazın test şeritlerindeki antikorlar, FDA’nın belirlediği glutensiz sınırı olan milyonda 20 kısım kadar düşük gluten seviyelerine tepki veriyor. Şirket, gelecekte bileşen tespitini, yer fıstığı gibi diğer yaygın gıda alerjenlerini de içerek şekilde genişletmek istiyor.


76 / 100

Abbott FreeStyle Libre: İğnesiz Bir Glukoz Testi

İnsüline bağımlı diyabeti olan insanlar, kan şekerlerini kontrol etmek için parmaklarını günde 10 kez deliyorlar. FreeStyle Libre sistemi, ağrılı parmak delimini ortadan kaldırıyor. Üst kolda bulunan küçük ve yuvarlak bir algılayıcı, derinin hemen altına yerleştirildiği zaman devamlı olarak glukozu gözlemleyen küçük bir tel içeriyor. Hastalar, akıllı telefon boyutundaki bir tarayıcıyı kullanarak seviyelerini kontrol ediyorlar. Sistemi kullananlar, yüzde 38 oranında daha az düşük kan seviyesi durumundaydı.
FreeStyle Libre’ın iki türü bulunuyor. Eylül ayında FDA tarafından onaylanan uzman cihazı FreeStyle Libre Pro, bir doktorun gözetimi altında kullanılmak için. Müşteri için olan türü FreeStyle Libre, şu an FDA tarafından inceleniyor.


77 / 100

MIT’in Hızlı Zika Testi: Düşük Masraflı Bir Zika Testi
Zika’nın sahip olduğu en büyük tehdit, doğum kusurlarına sebep olma ihtimali, ancak hamile kadınlar kendilerine bulaşıp bulaşmadığını bilemiyorlar. Geleneksel laboratuvar testleri günler sürüyor ve kırsal bölgelerde mevcut olmayan tesisler gerektiriyor. MIT’teki araştırmacılar, üç saat içinde sonuç veren kağıda dayalı bir test oluşturdular. Kağıt üzerindeki sarı noktalar, Zika içeren bir kan örneğine maruz kaldığı zaman mor renge dönüşüyor. Araştırmacılar, aynı yaklaşımın, sıtma gibi diğer hastalıkları da hızlı şekilde teşhis edebileceğini düşünüyorlar.


78 / 100

St. Renatus Kovanaze Burun Spreyi: İğnesiz Dişçilik
Bir diş dolgusunun en kötü kısmı, genelde anestezi vuruşudur. Kovanaze, aynı işi bir burun spreyi şeklinde yapıyor. Kabahatli dişin tarafındaki burun deliğine yapılan iki fıştırtma, dolguyu ağrısız hale getiriyor.


79 / 100

Shift Lab Damlama Yardımı: Daha Basit Damar Enjeksiyonu Kontrolü
Gelişmiş ülkelerde veya askerî karakollarda, hemşireler bir ilacın bir damara uygun oranda aktığından emin olmak için, damardan verilen ilaç sıvılarını genelde damla damla sayarlar. Hastanelerde yaygın olan aşılama pompaları pahalıdır, büyüktür ve elektrik gerektirir. DripAssist, tek AA pili ile çalışan yalın ve öz bir aşılama gözlemcisi. Bir ilaç tübünün ucuna takılan 13 santimetrelik cihaz, hastane pompası masrafının bir kısmı fiyatına akışı gözlemliyor. 395 dolar


80 / 100

NASA – Juno: Bir Gaz Devinin Merkezine Yolculuk
4 Temmuz’da, en yakın Bağımsızlık Günü mangalının sadece 870 milyon kilometre uzağında, güneşten güç alan Juno uydusu, Jüpiter’in bulutlarının 4.184 üstünden geçerek gezegenin kutuplarında dönmeye başladı. Projenin bilim insanı Steve Levin şöyle söylüyor: “Daha önce hiçbir uzay aracı, manyetik alanın bu kadar güçlü olduğu radyasyon kuşaklarının kalbinde, Jüpiter’e bu kadar yakın dönmemişti. Radyasyondan titanyum bir kasa ile korunan Juno’nun bilimsel aletleri(atmosfer üzerinde çalışmak amacıyla bir radyometre ve manyetik alanları ölçmek amacıyla bir parçacık tespit edicisi de dahil), bilim insanlarına gaz devinin bulutlarının altına dikkatle bakma olanağı sağlayacak. Juno’nun gözlemleri, gelecek bir buçuk yıl boyunca bilim insanlarına Jüpiter’de ne kadar havanın bulunduğunu ve gezegenin katı bir çekirdiğinin olup olmadığını söyleyecek. Bu durum, içinde Dünya’nın da bulunduğu güneş sisteminin nasıl oluştuğunu ortaya çıkarabilir. Görev ayrıca Jüpiter’in tarihteki en yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını da çekiyor.


81 / 100

Bigelow Havacılık – Bigelow Genişletilebilir Faaliyet Kapsülü (BEAM): Şişebilir Uzay Evi
Astronotlar, Mayıs ayında, BEAM yaşam alanını Uluslararası Uzay İstasyonu’nun dış tarafına taktılar ve ardından onu genişlettiler. Dâhili bir iskelet ve Kevlar benzeri kumaş katmanlarından oluşan Bigelow’un kapsülü küçük ve hafif; uzay gezileri için kolay paketleme.


82 / 100

Lockheed Martin Skunk Works – SPIDER: Uçak Tamir Eden Bir Robot
Bir uçak havayla dolduğu zaman, insanlar sızıntı için uçağın gövdesini titizlikle aramak zorundalar. Lockheed Martin Skunk Works, bu süreci günlerce azaltmak için, dolum sırasında meydana gelen bu “ufak delik teftişini” istedi. Çözümü: Bir SPIDER (İng. örümcek) (hasar değerlendirmesi ve onarımı için kendi kendine giden araç). Özerk robot, keşif balonuna manyetik olarak bağlanıyor ve vücudu üzerinde sürünüyor, dâhili bir tamir setiyle delikleri tespit edip kapatıyor.


83 / 100

SpaceX – Falcon 9: Deniz İskelesine Konan Roketi
SpaceX CEO’su Elon Musk’a göre, bir roketin ilk kısmını (geleneksel olarak okyanusa düşen kısım) yeniden kullanma yeteneği, fırlatma masrafını yüzde 1 oranında azaltabilir. Falcon 9 roketi, başarısız olan dört denemeden sonra Nisan ayında dron bir geminin üzerine güvenli bir şekilde indi. Kazanan bileşim: itişin arşıtı için daha fazla sıvı oksijen iticisi ve eski, daha başarısız olan paraşüt yöntemine zıt olarak itici kontrollü bir iniş.


84 / 100

Perlan Project Inc, Airbus – Perlan Görevi II: Uzayın Kenarına Süzülmek
Stratosferi daha iyi anlamak, daha iyi hale getirilmiş hava ve iklim modellerine yol açabilir. Bilim insanları, hava örneklerini bulandırabilen motor yayımlarını salmadan veri toplamak için, Perlan 2 planörünü yolluyorlar. 17.000’den fazla kilometreye ulaşmak için yapılan bir testten sonra, 2017 itibariyle 27.000 kilometrelik bir yüksekliği sürdürmeyi hedefliyorlar. Bu bulgular ayrıca Airbus’ın kuru havada, mesela Mars atmosferinde daha verimli şekilde uçan bir uçak tasarlamasına yardımcı olabilir.


85 / 100

Zapata Endüstri – Flyboard Air: Yüksekten Uçan Kaykay
Bu ilkbaharda, Fransız gözüpek Franky Zapata, 2.25 kilometre seyahat ederek en uzun uçan kaykay uçuşu rekorunu kırdı. Jetten güç alan Flyboard Air, bir seferde 10 dakika havada kalabilir, saatte 160 kilometreden fazla hıza ve 3.000 kilometrelik bir irtifaya ulaşabilir. Daha sonra, patlayıcı tespit etme firması olan ve bu sene Zapata Industries ile birleşen Implant Sciences Corporation, teknolojiyi her arazide mümkün olan kurtarma ve tedarik ulaştırması gibi uygulamalar için uyarlayacak.


86 / 100

Aerion Şirketi – AS2: Süpersonik Dönüşler
AS2 süpersonik iş jeti, diğer ticâri jetlerin neredeyse iki katı olan yaklaşık 1.600 km/saat hızında sessiz, verimli bir yolculuk vadediyor. 2023’te pazara çıkacak; jet kiralama hizmeti Flexjet, şimdiden 20 tane önsipariş verdi. (AS2’nin nasıl çalıştığına buradan bakın.)


87 / 100

Facebook – Aquila: Dron Aracılığıyla İnternet

Facebook, Temmuz ayında tam ölçekli Aquila dronunu test ederek, evrensel ve küresel Web erişimi hedefine bir adım daha yaklaştı. Uçak, uzun dönemler boyunca havada kalmak için devasa bir 42 metrelik kanat genişliğine ve uzun, ince 454 kilogramlık gövdeye sahip. Aquila’nın sahip olacağı nihâi hal, güneşten güç alacak ve 100 kilometre genişliğine kadar bir alana genişbant erişimi ışınlarken havada üç ay geçirebilme yeteneğine sahip olacak.


88 / 100

Almanya Havacılık Merkezi – HY4: Hidrojen Hücreli Dört Koltuklu

Tamamen elektrikli uçaklar, benzini çok hızlı içen uçak gücüne sahip değil, yani sadece sınırlı yolcu ağırlığı taşıyabiliyorlar. Bu yüzden, Alman Havacılık Merkezi, ilk uçuşunu Eylül ayında yapan dört koltuklu HY4 uçağını tasarlarken, pile bir hidrojen yakıt hücresi ekledi. Ayrıca, daha fazla ağırlık taşıması için yolcu bölmesini ikiye böldü. Sıfır salımlı sonuç, 1.000 kilometrelik bir menzile sahip; bu, sadece pilden güç alan bir uçaktan çok daha fazla.


89 / 100

Draper – MAJIC: Astronot Jet Sırt Çantası

Bir vidayı döndürmek gibi küçük hareketlerin insanları uçmaya gönderebileceği yerçekiminin olmadığı yerde hassas iş yapmak zordur. Draper, astronotları dengede tutmak için, Entegre kontrol momenti denge çarklarına (CMG, jimbalların üstüne takılmış, torku etkisizleştiren dönen tekerlekler) sahip olan Hareketlilik Artırıcı Jetpack’ına dört (her boyut için bir tane, ayrıca bir yedek) beyzbol topu boyutundaki CMG ekledi. Draper, 10 yıl içinde uzaya hazır bir örnek geliştirmeyi umuyor.


90 / 100

Fi Projesi: Mobil Ağların Birleşmiş Milletleri

Birbiriyle uyuşmayan hizmetler, ultra bağlantılı hayatların büyük Aşil tendonu. Şehir vadilerinde sinyaller kararsız olabilir; yabancı bir ülkede çevrimiçi halde kalmak, nafile ve masraflı olabilir. Google’ın geçtiğimiz ilkbaharda ortaya çıkan deneysel bir hücre ağı olan Project Fi’si, bu bağlantı boşluklarını dolduruyor. Project Fi, bir taşıyıcının kulelerine dayanmak yerine, T-Mobile, Sprint, Us Cellular ve bir miktar uluslararası ortağın arasında en güçlü sinyale bağlanıyor. Google’ın 1 milyon güvenilir Wi-Fi bağlantı noktalarından birisindeki bağlantı daha güçlü olduğu zaman, çağrı (veya internet sayfası veya video akışı), hücresel ağdan Wi-Fi’ye tamamen kesintisiz bir şekilde geçiş yapacak. Google, diğer taşıyıcıların da bir gün benzer hizmet atlama şemalarını benimsemesini umuyor, fakat şimdilik, veriye aç müşteriler bunu şirketin amiral gemilerinden biri olan Nexus telefonlarında deneyebilirler. Aylık 20 dolardan başlıyor.


91 / 100

Moto Z: Takas Edilebilir Telefon Özellikleri

Eğer hiç telefonunuzun daha fazla belleğe, devasa bir yakınlaştırma merceğine, daha güçlü pil ömrüne veya gelişmiş hoparlörlere sahip olmasını istediyseniz, Moto Z bunu mümkün hale getiriyor; hepsi de yeni bir telefon almak zorunda kalmadan. MotoMods olarak adlandırılan beş eklentiden herhangi biri, Android telefonun arkasına manyetik olarak takılıyor. Telefonun 5 milimetre kalınlığındaki tasarımı, ağırlığı düşük tutmayı başarıyor; Arkasına takılan bir Pico yansıtıcıya sahip olduğu zaman bile. 624 dolar (eklentiler 60 dolardan başlıyor)


92 / 100

Acer Switch Alpha 12: Sıvı Soğutmalı Dizüstü

Pek çok ultra ince dizüstü bilgisayar yumruğu oturtuyor fakat fanlar için yeri olmadığından, aşırı ısınmaya yol açıyorlar. Bu yüzden Acer, Intel’in en son işlemcilerine sahip bir dizüstü-tablet melezi olan Swithc Alpha 12’de yüzünü sıvı soğutmaya çevirdi. Yapı ısındıkça, dairesel bir boru içerisinden geçen soğutma sıvısı da ısınıyor; sıvı yoğunlaştıkça, CPU soğuyor. Yapılan testlerde, bilgisayarın alt kısmı 30 dakikalık video oynatımından sonra 29.5 derecelik rahat bir sıcaklıkta kaldı. 600 dolar


93 / 100

Jibo: Tezgahüstü İçin Bir Yapay Zeka Robotu
Soru cevaplayan sanal yardımcılar yeni bir şey değil. (Değil mi, Siri ve Alexa?) Fakat kimin konuştuğunu tanıyabilen, cevap olarak dönen ve insan benzeri özelliklerle duygulu şekilde davranan bir yapay zeka nadir bulunur. Bunun üstüne mesaj alma, video sohbet, aile fotoğrafları çekme ve takvim hatırlatıcılarını sunma becerisini ekleyin, işte size Jibo. Geliştirici araç takımı, üçüncü tarafların 30 santimetrelik cihaz için yetenek oluşturmalarına olanak sağlıyor. Sosyal robot çağına hoşgeldiniz. 749 dolar


94 / 100

Pebble Core: Anahtarlığınızdaki Uygulamalar

Mayıs ayında duyurulan ve Ocak ayında çıkacak olan Pebble Core, birkaç yumurta kapmak amacıyla hızlıca koşmak için kapıdan aceleyle dışarı fırladığınızda, telefonunuzu arkanızda bırakmanıza olanak sağlıyor. Hücresel ağ, GPS, 4 GB depolama ve cihazda depolanan Spotify şarkılarını çalma yeteneğiyle donanmış olan 4 santimetrelik cihaz, gerekli şeyleri yedekte bulunduruyor. Havayı duymak, bir haber bilgilendirmesi almak veya sizi gözden kaybedecek bir Uber veya Lyft çağırmak için Amazon’un sesli yardımcısı Alexa’yı çalıştırın. 99 dolar


95 / 100

Samsung Gear Icon X: Kulaktaki MP3 Çalar
Samsung’un kablosuz, kalp gözlemleyen fitness kulaklıkları, tamamen kendi kendine yeten bir müzik sistemi. Dört GB dâhili depolama, idman çalma listenizi tutuyor; akıllı telefonunuz olmadan bir koşu yapın. 200 dolar


96 / 100

Eora 3B: Taşınabilir 3B Tarama
Parçaları kopyalamak isteyen Kendin Yap’çıların zor bir seçimi vardı: Pahalı bir endüstriyel tarayıcı satın almak veya birbirine dikilmiş fotoğraflardan oluşan düşük çözünürlüklü bir taramaya razı olmak. Eora 3D, bir telefona Bluetooth yoluyla bağlanan kaliteli ve ufak bir tarayıcı. İçecek kutusu boyutundaki cihaz, telefonun kamerası 1000’den fazla görüntü çekerken, 8 milyon derinliğindeki okumaları yakalamak için bir lazer kullanıyor. Eora 3D uygulaması, hem CAD yazılımı hem de 3D yazıcılar ile uyumlu olan formatlara kaynaşabiliyor.


97 / 100

Securifi Almond 3: Dev Evler İçin Wi-Fi

Çoğu kablosuz yönlendirici, McMansiyon’larımızın her köşesine sürekli ve hızlı Wi-Fi ulaştırmakta zorlanıyor. Almond 3, 400 metrekarelik bir evin tamamını güçlü Wi-Fi ile kaplayabiliyor. Bir birimin temel olarak kurulması ve ağı kurmasıyla, iki adet ilave Almond Wi-Fi genişletici görevi görüyor. Yönlendirici ayrıca, lamba ve termostat gibi bağlı cihazlar ile iletişim kurarak, akıllı bir ev merkezi olarak davranıyor. 399 (üçlük takım)


98 / 100

Doppler Labs: Here One
Dünya gürültülü bir yer. Üstelik trafik, kaya delgileri, uçaklar ve trenler tek baş belaları değil, bunlar aynı zamanda kulakzarlarınıza gerçek bir zarar verebilir. Here One kulaklıkları, dinleyicilerin gürültüyü duymazdan gelmesini sağlıyor. Bir akıllı telefon uygulamasıyla eşleşen kulaklıklar, kullanıcıların etrafındaki çevreden gelen belli sesleri artırmalarına veya azaltmalarına ve istediklerini daha iyi duymalarına olanak sağlıyor. Metronun uğuldamasını kapatın ve Serdar Ortaç’ı 11’e çevirin. 299 dolar


99 / 100

Lenovo Phab 2 Pro: Dünya Değiştiren Bir Telefon
Artırılmış gerçeklik uygulamaları bu sene patlak verdi, fakat Pikaçu’yu yakalamak kadar hoşnut edici olan deneyimler ilgi görmeyebiliyor. Phab 2 Pro telefonu, Google’ın Tango adı verilen yeni yazılımını kullanarak AG’ye ilave derinlik katıyor. Üç adet görüntüleyici (16 megapiksellik bir algılayıcı, kızılötesi algılayıcısı ve balık gözü mercek), mühendislik çizimleri üreten uygulamalar veya video oyunu dünyalarını gerçek dünyanın üzerine eklemek için telefonunuzun dünyanın 3B bir haritasını oluşturmasına olanak sağlıyor. 500 dolar


100 / 100

Canon 1DX Mark II: Hızlı Çeken 4K

4K video kayıt etmek, çoğu hafıza kartını geride bırakan kare oranlarında film kaydetmek anlamına geliyor. 1DX Mark II, Canon’un buna yetişen ilk tüketici kamerası. Yeni CFast 2.0 kartı için desteğin bulunması, videoyu alevli bir saniyede 350MB’ta yakalamak anlamına geliyor. 5.999 dolar


2 YORUMLAR

  1. Ben 2016’nın en büyük yeniliğinin telefonlarda olduğunu düşünüyorum.Özellikle iPhone 7 plus’ın çift kameralı halı ve Samsung’un meşhur s7 edge’si ve modüler LG G5 tabiki (:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz