Talihsiz Beagle 2 Sonunda Mars’a İniş Yaptı

1
Avrupa'nın Beagle 2'sinin nasıl göründüğüne dair bir görsel, 2003 yılında iniş sırasında Mars yüzeyinde güvenli bir şekilde bulunmuştu.
Avrupa’nın Beagle 2’sinin nasıl göründüğüne dair bir görsel, 2003 yılında iniş sırasında Mars yüzeyinde güvenli bir şekilde bulunmuştu.

Ekim ayındaki ExoMars’ın inişe geçme fiyaskosundan çok önce; Beagle 2, Avrupa’nın Mars’a iniş için ilk girişimiydi.

2003’ün Noel gününde Beagle-2, Mars Express’ten ayrılıp Mars’ın tozlu, kızıl yüzeyine iniş yapmaya başladıktan sonra, ondan bir daha haber alınamadı. Başlangıçta bilim insanları uzay aracının çakıldığını düşünüyorlardı, fakat yeni görüntü analizi misyonun başarıyla sonuçlanmaya oldukça yakın olduğunu gösteriyor.

Başarısız iniş girişiminden sadece birkaç gün sonra bulunan ExoMars görevindeki kayıp Schiaparelli uzay aracının aksine, Mars Keşif Yörüngesi 2015’te Mars’ın yüzeyinde parlak bir cisim fark edinceye kadar kimse Beagle 2’nin izine rastlayamadı.

Mars normalde parlak değildir, bu yüzdende araştırmacılar orada yapay metalik bir uzay aracının olduğundan oldukça eminler.

İlk görüntüler, Beagle 2’nin yere inmeyi başardığını ve hatta dört güneş panelinden üçünü devreye soktuğunu gösteriyor ve yeni bir çalışma bu bulguyu destekliyor. Nasıl sorusunun cevabı Space.com’da:

Araştırmacılar, ticari bir görsel efekt ve animasyon yazılımı kullanarak, farklı Güneş açılarına ve Beagle 2’nin farklı poz durumlarına göre simüle edilmiş görüntülerini aldılar. Daha sonra bu yapay görüntüleri, Mars Keşif Yörüngesi ile alınan görüntüleri karşılaştırdılar ve en yakın senaryoda Beagle 2’nin güvenli bir şekilde iniş yapmış ve ardından panellerinin hemen hepsini açmış olduğunu buldular.

Beagle 2’nin Mars’ın yüzeyine güvenle iniş yapıp, güneş panellerine yerleştirmesi durumunda neye benzeyeceğini gösteren simülasyonlar, Mars Yörünge Uydusu’nun iniş kalıntılarıyla uyuşuyor.

Bulgulara göre, eğer herhangi bir güneş paneli devreye sokulamazsa, bu durum Beagle 2’nin neden Avrupa Uzay Ajansı’yla neden iletişim kuramadığını açıklar.

Her ne kadar Beagle 2’de neyin yanlış gittiğinden muhtemelen emin olamayacak olsak da, en ufak bir bilgi bile biraz yardımcı oluyor. Avrupa 2021 yılında Kızıl Gezegen’e bir gezgin indirmeyi düşünüyor, dolayısıyla Beagle 2’de ve Schiaparelli’de neyin yanlış gittiğini öğrenmeleri bu hataların tekrarlanmaması sağlayacaktır.


Çeviren: Merve Altın

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz