2016’nın En İyi Podcastleri

1
Şöyle biraz da kulağa hitap eden bilim lütfen

Muhtemelen birçoğumuz podcast sever. Bilim kurguyu okumak dışında daha eğlenceli bir şekilde öğrenmeye ne dersin? Süper!. O halde okumaya devam!

Limetown

Radyoda herşeyin “Serial” olmaya çalıştığı zamanları hatırlayın. Limetown bunu başarıyor. Bu seri, gizli bir bilimsel kompleksin etrafına kurulmuş huzurlu, küçük bir topluluğun yaşadığı Limetown’daki tuhaf kaybolma vakalarını inceleyen bir muhabirin ağzından anlatıyor. Akıllara durgunluk veren bilim kurgusu o kadar ince şekilde anlatılıyor ki birçok insan birkaç bölüm geçene kadar bu olayların kurgu olduğunu fark etmiyor bile. Bu durum hikâyeleri çok daha çekici kılıyor. Son bölüme gelene kadar tırnaklarınızla birlikte kafayı da yiyeceğinizden emin olabilirsiniz!.

(Hangi bölümden başlanmalı: İlk bölümden – bölümler birbirleri ile alakalı)

The Message

General Electric’s Podcast Theater’ın ilk ürünü olan The Message kısa sürede büyük bir hit oldu. Tuhaf bir uzaylı mesajını çevirmeye çalışan alışılmadık kriptografi podcastçisini anlatıyor. Hikâyesi Limetown kadar ilginizi çekmeyebilir ama uzun bir araba yolculuğu için -tüm podcasti yalnızca birkaç saat içinde dinleyebilirsiniz- mükemmel duruyor.

(Hangi bölümden başlanmalı: İlk bölümden – bölümler birbirleri ile alakalı)

ars PARADOXICA

Paradoxica yanlışlıkla zaman yolculuğu yapan Dr. Sally Grissom’ın maceralarını anlatıyor. Konusu, Grissom’ın sesli günlükleri ile anlatılıyor. Geleneksel drama sahnelerinin kullanılıyor olması ise bir modern zaman podcasti dinlemekten çok bir film etkisi yaratıyor.
Nostaljik radyo yayınlarını anımsatması yanında akıl sağlığı, cinsellik ve kuantum mekaniği gibi konuları da içermesi bu podcaste artı puan kazandırıyor.

(Hangi bölümden başlanmalı: Önce “Plasticity” ile başlamayı deneyin, ilk başta karmaşık durabilir ama sonrasında çok sürükleyici olabilir.)

LifeAfter

General Electric’s Podcast Theater’dan bir diğer seri, yeni (Kasım 2016’dan bu yana) ve ilgi çekici. Eşinin ani ölümüyle başa çıkmaya çalışan ve onun sosyal medyadaki sesli paylaşımlarına takıntılı bir adamı anlatıyor.
Tabi ki işler biraz ürpertici.

(Hangi bölümden başlanmalı: İlk bölümden – bölümler birbirleri ile alakalı)

The Truth

Bu “kulaklar için filmler” (bir diğer deyişle podcastler) her zaman bilim kurgu olmayabilir. (Unutmayın, çeşitlilik hayata renk katar.)

(Hangi bölümden başlanmalı: Voyager Found)

Flash Forward

Yarı bilim, yarı kurgu: Her hafta Rose Eveleth bir kurgusal gelecek seçer ve uzmanlar bunun nasıl işleyebileceğini açıklar. Ya tüm uyuşturucular legal olursa? Ya antibiyotikler artık işe yaramazsa? Ya internet birden yok olursa?

(Hangi bölümden başlanmalı: Her bölü farklı bir konu üzerine olduğu için – ve genellikle rastgele bir soru – konulara bir göz atıp hangisi ilginizi çekiyorsa dinlemenizi tavsiye ederiz.)

The Drabblecast Audio Fiction Podcast

Adı üzerinde: Kısa hikayeler ve bunun gibi bir çoğu. Bir sonraki araba yolculuğun için bir sürü depoyu doldurun. Rica ederim.

(Hangi bölümden başlanmalı: : The Four Generations of Change E’yi özellikle tavsiye ederiz.)

The Bright Sessions

Sıradışı ve tuhaf hastalara terapi yapan Dr. Bright’ın ses kayıtlarını dinleyin. Aslında o, zihniyle süper güçleri olan hastalarıyla bir ekip kuran biri mi? Eh, tabi ki.

(Hangi bölümden başlanmalı: İlk bölümden – bölümler birbirleri ile alakalı)

TANIS

TANIS, anlattığı bir podcastin sunuculuğunu yaparken internette izi olmayan bir “oyun”un izini sürüyor. Modern zamanın son gerçek gizemi olduğuna inandığı şeyin peşinden giderken, -Craigslist’te saklı bir gönderme (easter egg) ve bilim kurgunun karanlık yüzü- bilim kurgu ve fantezi arasında köprü oluşturan bir dünyanın içine düşüyor.
Burada kesinlikle garip işler dönüyor, ancak suçlanacak şey ‘magic’ mi? Belki de değil. Her halükarda devamlı bir online iz sürüş bu seriye “tech nerd*” bir hava veriyor.

(Hangi bölümden başlanmalı: İlk bölümden – bölümler birbirleri ile alakalı)

*tech nerd: Bilgisayar ve elektronik gibi alanlarla inanılmaz derecede bilgisi ve sıradışı yetenekleri olan kimseler için söylenen bir çeşit söz


Çeviren: Ekin Ilgın Akgün

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz