2022’de İlginç Metal Asteroit Psyche’ye Gönderilecek Araç Testten Geçti

0
755
NASA'nın Psyche araştırma aracını, metalik asteroit 16 Psyche'ye yaklaşırken gösteren bir sanatçı tasviri. NASA/JPL-Caltech/Arizona State Üniv./Space Systems Loral/Peter Rubin

Güneş Sistemi’ndeki en ilgi çekici cisimlerden biri için planlanan bir NASA görevinde, 2022’deki fırlatma tarihine giden yolda büyük bir engel ortadan kaldırıldı.

225 kilometre genişliğindeki metalik asteroit 16 Psyche’yi keşfedecek olan Psyche görevi, NASA yetkililerinin dün açıkladığına göre önemli bir tasarım denetiminden geçti.

Bu denetim sırasında NASA, bilimsel donanımlardan iletişim cihazlarına ve güç sisteminden itiş teçhizatına kadar; bir görevdeki her sistemin ve alt sistemin tasarımını değerlendiriyor.

Arizona State Üniversitesi’nde Gezegenlerarası Girişimi’nin yönetici müdürü ve eş başkanı; aynı zamanda Psyche baş müfettişi olan Lindy Elkins-Tanton, yapılan bir açıklamada şöyle söylüyor: “Bu denetim, bir görevin ömrü boyunca geçtiği en yoğun denetimlerden birisi. Üstelik çok başarılı şekilde geçtik. Güçlükler bitmiş değil ve bitiş çizgisinde de değiliz ancak sağlam şekilde ilerliyoruz.”

Mars ile Jüpiter arasındaki ana asteroit kuşağında bulunan cisimlerin çoğu kayalık. Fakat 16 Psyche’nin, ilginç şekilde çoğunlukla metalik demir ve nikelden oluştuğu görülüyor. Bu bileşim, Dünya’nın çekirdeğinin bileşimine benziyor. Bu sebeple bilim insanları, 16 Psyche’nin antik bir gezegenin açıkta duran çekirdeği olabileceğinden şüpheleniyor. Cismin kayalık dış katmanları, uzun zaman önce meydana gelmiş çarpışmalarla soyulmuş olabilir. 850 milyon dolarlık Psyche görevi, bilim insanlarının bu hipotezi değerlendirmesine yardımcı olacak.

Mike Wall/Space. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here