28 Yıl Sonra Doğan Bebek

0
2072
Tina Gibson/NEDC

ABD’nin Tennessee eyaletinde dünyaya gelen bir bebek, şimdiye kadar doğmuş en yaşlı bebek unvanını taşıyor olabilir. Bebeğin, canlı şekilde doğmadan önce en uzun süre donuk kalan embriyo olduğu düşünülüyor.

Molly Everette Gibson, henüz bir hafta önce 26 Ekim’de doğmuş. Fakat kendisinin bu doğum günü, kelimenin tam anlamıyla onlarca yıl süren bir olay olmuş. 1992 yılının Ekim ayında dondurulan bir embriyodan dünyaya gelmiş; yani aradan, akıllara durgunluk veren bir süre geçmiş.

Bu süre, aynı zamanda bir ömür kadar da fazla. Molly’nin annesi Tina şimdi 29 yaşında. Molly embriyo şeklinde donduğunda, annesi yaklaşık 18 ay önce dünyaya gelmiş.

Tabiri caizse, ikisi de bu gezegende hemen hemen aynı miktarda zaman geçirmiş; birbirlerinden bir nesil uzakta olsalar bile…

“Bunu idrak etmek kolay değil” diyor Tina Gibson. “Fakat bize göre Molly, bizim küçük mucizemiz.”

Hikayenin bu anlaşılması güç tuhaflığı, daha da ilginç geliyor.

Molly doğduğunda, doğmadan önce en uzun süre donuk kalan önceki embriyonun rekorunu kırmış. Emma Wren Gibson adındaki o çocuk, 2017 yılında doğmadan önce 24 yıl boyunca embriyo olarak kalmış.

Emma ayrıca Molly’nin büyük ablası. Yani bu ailenin iki çocuğu da, doğmadan önce en uzun süre donuk kalan embriyoymuş.

Molly ve Emma, esasında aynı zamanda dondurulan tam genetik kardeşler. Kimlikleri açıklanmayan biyolojik ebeveynleri, onları isimsiz şekilde bağışlamış. Diğer bir ifadeyle bu iki kız kardeş, aslında kendilerini evlat edinen anneleri Tina’nın karnında taşıyıp doğurduğu gerçek abla ile kardeş. Gibson ailesi yıllarca kısırlıkla mücadele etmiş.

Bu embriyolar ise tüp bebek yöntemi uygulayan fakat bir sebepten, embriyoları hamilelik için kullanmamaya karar veren biyolojik ebeveynlerin, embriyo bağış merkezine yaptığı bağışlardan geliyor. Bu gibi durumlarda ebeveynler embriyoların atılmasına izin vermeyip, donmuş embriyolarını daha sonra başkalarının kullanması için bağışlayabiliyorlar.

Peter Dockrill/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here