37 Milyon Yıllık ‘Kılıç Dişli Kaplan’ Açık Artırmayla Satılıyor

0
Fabrice Coffrini/Fransa Haber Ajansı

Kılıç dişli kaplan şeklinde adlandırılan bir canlıya ait yaklaşık 40 milyon yıllık bir iskelet, ABD’deki bir hayvan çiftliğinde keşfedildikten bir yıl sonra önümüzdeki hafta Cenevre’de açık artırmaya çıkıyor.

Yaklaşık 120 santimetre uzunluğunda olan iskeletin, 8 Aralık’taki müzayedede 60.000 ila 80.000 İsviçre frangına (66.560 ila 88.750 dolar veya 55.300 ila 73.750 euro) alıcı bulması bekleniyor.

Piguet müzayede evi müdürü Bernard Piguet şöyle söylüyor: “Bu fosil, her şeyden önce muhafaza süresi bakımından olağanüstü: 37 milyon yaşında ve yüzde 90 oranında tam”

“Kayıp olan az sayıda kemik ise 3 boyutlu bir yazıcıyla yeniden yapıldı” diye ekliyor. İskelet, siyah metal bir çerçevenin etrafında yeniden oluşturulmuş.

Piguet, “bu son derece eski şeyin çağdaş teknolojiler ile birleşmesinden” etkilendiğini söylüyor.

Orijinal kemikler, bir Hoplofonus‘a ait. Tam olarak bir kedi familyasının üyesi olmayan ve Kuzey Amerika civarında avlanmış olan bu canlılar, Nimravidae familyasının nesli tükenmiş bir cinsi.

Bu gibi nesli tükenmiş yırtıcı memeliler, ortak şekilde kılıç dişli kaplanlar olarak adlandırılıyor.

Fabrice Coffrini/Fransa Haber Ajansı

Açık artırmaya giren çok sayıda taşılbilim eşyasının sahibi İsviçreli koleksiyoncu Yann Cuenin şöyle söylüyor: “Fosil Güney Dakota’da, 2019 yazının bitimine doğru son kazı sezonunda bulunmuştu”

“Çoğu bulguda olduğu gibi, iskeletin bir kısmı erozyonla açığa çıkmıştı. Çiftlik sahibi çiftlikte gezinirken, yerden çıkan bu kemikleri görmüş.”

İskelet her ne kadar gösterinin yıldızı olsa da, geçmişten gelen ve herkesin elde edebileceği birçok başka hazine daha var. Bunlar arasında, kırmızı ve turuncu tonlarında opal benzeri organik bir değerli taş olan ammolit de bulunuyor.

40 santim uzunluğa 36 santim genişlikte, 75 milyon yıl yaşında ve Kretase döneminden kalma bir fosil ise Kanada’daki Rocky Dağları’ndan geliyor ve 20.000 ila 30.000 İsviçre frangına satılması bekleniyor.

Jurassic Park hayranları, bir Tiranozor rex dişi (2.200 ila 2.800 frank) ya da 5.000 ila 7.000 franga 85 santim uzunluğunda etkileyici bir mozazor yüzgeci de satın alabilir. Mozazor, Kretase döneminde deniz altı besin zincirinin tepesinde yer alan bir deniz sürüngeniydi.

Agnes Pedrero/Fransa Haber Ajansı. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz