3B Yazıcınızı Geri Dönüşümlü Plastikle Besleyin

0
37

Eğer tüm fikirlerinizi 3B olarak basmayı düşünüyorsanız 3B yazıcıların kullandığı “mürekkep”ten, yani plastik filamandan yığınla bulundurmanız gerekiyor. Ya da bir ProtoCycler alıp kendi plastiğinizi kendiniz üretebilirsiniz.

2013’te Dennon Oosterman ile eski sınıf arkadaşları Alex Kay ile David Joyce, filamana para yetiştirmekten bezdiler. Ardından, plastiği geri dönüştürerek kullanılabilir biçime getiren bir makine yaptılar. 700 dolarlık ProtoCycler işe yaramaz 3B modeller ya da boş plastik şişeler gibi artık plastikleri öğüterek küçük parçalara ayırıyor, eritiyor, haddeden geçiriyor ve bir makaraya sarıyor. Tutarlılığı sağlamak için, bilgisayar kontrollü bir çap geribildirim sistemi, iki ayrı kamerayla filamanın kalınlığını kontrol ediyor.

Geri dönüşümlü plastik kullanmanın birkaç dezavantajı var. Her şeyden önce, ProtoCycler’ın filamanı standart filamanlarla aynı sağlamlıkta başlasa da, her yeniden kullanımla daha dayanıksız hale geliyor. Aynı modeli aynı malzemeyle tekrar tekrar bastıkça plastik zayıflayıp kırılganlaşıyor. Ayrıca çok renkli plastikler, boya gibi birbirine karışıyor. Bu da ilkin sorun olmasa da, sonunda filamanınız kahverengi olup çıkıyor. Elbette yazıcıyı hızlı prototip tasarımı için kullanıyorsanız bunların hiçbiri büyütülecek sorunlar değil. Çünkü bu senaryoda nicelik, nitelikten daha önemli. “Herkes istediği şeyi mükemmel hale getirene kadar üst üste 3B olarak basabilir” diyor Oosterman.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here