5G’nin Ötesinde 300 GHz’lik Hızlar İçin CMOS Tabanlı Telsiz

0
Bir baz istasyonu. Fotoğraf: MaxwellFury/Pixabay

Tokyo Teknoloji Enstitüsü ile NTT şirketinde çalışan bilim insanları, 5G’nin ötesindeki uygulamalara olanak sağlayan 300 GHz bandında kablosuz iletişim için CMOS tabanlı yeni bir telsiz geliştirmiş. Araştırmacıların tasarımı, CMOS teknolojisini uygulanabilir sınırda işletmenin güçlüklerini ele alıyor ve böylesi yüksek frekanslarda çalışan ilk geniş bantlı CMOS fazlı dizi sistemini teşkil ediyor.

Elektromanyetik tayfın yeterince kullanılmamış bölümlerinden faydalanmak amacıyla ve daha yüksek veri hızlarının mümkün olması sebebiyle, elektronik cihazlarda sürekli daha yüksek frekanslarda iletişim yapılması hedefleniyor. 5G’nin ve IEEE802.15.3d kablosuz iletişim standardının ötesindeki pek çok uygulama, 300 GHz’e yakın veya bunun üzerindeki hızlarda çalışabilen vericiler ile alıcılar gerektiriyor.

Fakat CMOS teknolojisi, böylesi yüksek frekanslarda çalışmaya tamamen elverişli değil. Sinyal yükseltmek, 300 GHz yakınında önemli oranda zorlaşıyor. 300 GHz bandında CMOS tabanlı birkaç telsiz tasarlandıysa da; bunlar ya yeterli çıkış gücüne erişemiyor ve sadece görüş açısında çalışıyor, ya da büyük bir devre gerektiriyordu. Araştırmacıların yeni telsiz tasarımı ise çok daha küçük bir alanda çalışıyor ve yeterli çıkış gücüne ulaşıyor. Bulgular, 2021 IEEE Katı Hal Devreleri Konferansı’nda sunulacak.

Tokyo Teknoloji Enstitüsü. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz