81 Yaşında Rekor Kıran Bu Dalgıç, Okyanusun Derinliklerini Keşfetmeyi Bitirmedi

0
İsim: Sylvia Earle
Yaş: 81
Üye Olunan Topluluklar: Amaç Mavi, Derin Okyanusları Keşfetme
Uzmanlık: Derin sulara dalma ve dünya okyanuslarının yüzde 20’sini yasal olarak korumak için kendini adama

Sylvia Earle 3 yaşındayken, Jersey kıyısında oynarken, bir dalga onu yere yıktı. “İşte tam o anda, o okyanus benim ilgimi çekti” diyor Earle.

O günden beri tutkun. “Onun derinliği” olarak bilinen Earle, amacı su altında yaşamak olan ve tüm üyelerinin kadın olduğu bir takıma (1970’ten beri) liderlik etmek için tanışmasıyla, doğmuş oldu. 1,250 feet derinde 2 saat boyunca bir yere bağlı olmadan okyanus tabanında yürüyerek rekor kırdı (1979) ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nde baş bilim insanı oldu (1990). 81 yaşındaki Earle mavi suların savunuculuğuyla birlikte göç eden balinaların sosyal karmaşıklığını önemsediği gibi kaynayan okyanus deliklerinin yakınlarında üreyen aşırı miktarda mikrobu da önemseyerek, derinliklerin elçisi olmaya devam ediyor. “Benim dikkatimi çeken neyse ve insanların dikkatini çekmesi gereken neyse işte bu hayatın görkemidir.” diyor Earle ve ekliyor “birçok yönüyle bize benzeyen bütün canlılar.”

1953 yılında, biyoloji lisans eğitimi alırken, Earle ABD’ deki ilk tüplü dalış tanklarından biriyle dalış yaptı. Yaklaşık 10 yıl sonra o iyi bir dalgıç oldu. Toplamda 7.000 saat (yaklaşık 291 gün) su altında kaldığını kaydetti ve halen daha kalmaktadır. “Nefes aldığım sürece…” diyip ekledi, “Dalmaya devam edeceğim.”

O, 2009’dan beri kar amacı gütmeyen Amaç Mavi’nin (Mission Blue) başıdır. Bu kuruluşun amacı, 2020’e kadar okyanuslarımızın yüzde 20’sini yasal olarak korumaktır. Earle okyanusların sağlığının riskli olduğu bölgelerde “umut noktaları” dediği şeyleri sonuna kadar öğretmeye devam edecek. O, Kuzey Atlantik’teki alglerle kaplanmış Sargasso Denizi’nden Kaliforniya’nın Monterey Körfezi’nin kayalıklı kıyılarına kadar tüm alanları korumak için tüm dünya devletleri ve vatandaşlarıyla görüşmeler yapıyor. Eylülde, Earle, Başkan Obama’nın balıkçılık ve bazı ticari faaliyetlerin sınırlandırıldığı Hawaii’nin Papahānaumokuākea Deniz Milli Anıtı’nın yasak bölgelerini dört misli yani 583.000 mil kareye kadar genişleteceğini duyurduğunda onun yanında duruyordu. Earle, Obama’ya kendisi için değil, “ tüm insanlar ve hayat adına” teşekkür etti. Sonrasında Obama’ya sadece o bölgede yaşayan ve henüz ismi konulmamış ancak Obama tarafından ismi konulacak olan bir balık resmi verdi ve sonra: “bu balık baya iyi duruyor” dedi.

Earle için resimler sadece bir başlangıçtır. “Herhangi bir astronot size uyduların dünyayı görmek için çok önemli olduğunu anlatacaktır. Ancak bir resim göndermek yeterince iyi değildir; sizin orada olmanız gerekir.” diyor Earle. Bu yüzden insanlara derinliklerle birebir yüzleştirmek için teknoloji kurmalarına yardım ediyor. Earle’ün başlattığı diğer bir girişim olan “Derin Okyanus Arama ve Araştırma Gemileri”(Deep Ocean Exploration and Research Marine) mürettebat üyeleri, kamera koruyucuları ve bilim insanlarının Antarktika’da buz içinde çalışmalar yapmalarını ve hassas mercan kayalıklarının filmini çekmeleri için araçlar topladı. Fakat Earle bunları görmeleri için daha fazla insan istiyor. “Hala okyanusların bizi derinlere alması için bir araca sahip değiliz.” diyor. “Milyonlarca insan gökyüzünden 7 mil (yaklaşık 11 kilometre) yukarıda çekilen filmleri izliyor. Niçin biz Mars ya da Ay’da keşifleri izlerken izlerken heyecanlandığımız gibi dünyamızın bir parçasını keşfederken heyecanlanmıyoruz? Derinlikler hakkında oldukça az şey biliyoruz. Bildiğimiz, gittikçe daha derin, daha az bildiğimizdir.”

Derinlik Kumpası

1953 Earle hala öğrenciyken dalış ekipmanlarını kullanan ilk okyanusbilimcilerden biri oldu.

1966 Okyanusbilim topluluğunun dikkatini çeken ve Mexico Körfezi’ndeki algleri konu alan benzeri görülmemiş, muazzam teziyle Duke Üniversitesi’nden doktorasını aldı.

1970 Bir haftadan fazla sürede 50 feet su altında yaşamak,Tektit II gibi yaşam misyonu olan hepsi kadın üyelerden oluşan gruba liderlik etti.

1979 JIM kullanarak – basınçlı, zırhlı dalış takımı- 1,250 feet derinlikteki okyanus tabanında hiçbir yere bağlı olmaksızın iki saatten fazla yürüdü.

1990 NOAA’nın baş bilim insanı oldu.

2009
Önemli okyanus alanlarını korumak için Amaç Mavi’yi (Mission Blue) kurdu.


Çeviren: Sibel Kurt

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz