Sınavdan Önce Şekerleme Yapmak, Son Dakika Cebelleşmesinden Çok Daha İyi Olabilir

2

Şimdiye kadarki en iyi haber.

Eğer yaklaşmakta olan önemli bir sınavınız varsa, zamanınızı uyuklayarak heba etmek kötü bir fikir gibi gelebilir, fakat yapılan yeni bir araştırmanın öne sürdüğüne göre, uyuklamak, hafızanız için ilave gözden geçirmeye göre çok daha iyi olabilir.

Araştırmacılar bunun niçin olduğundan tam olarak emin olmasalar da, uykunun hafızalarımızı güçlendirme şekliyle ilgili olduğunu düşünüyorlar; oysa sınav öncesi yoğun şekilde çalışmak, hatırlamak için uzun vadede verimsiz olabilir.

Singapur’daki Duke-NUS Tıp Okulu’nda bulunan bir takım, 80 dakika boyunca yabancı bir konu (çeşitli karınca ve yengeç türleri) öğretilen 72 gönüllü topladı.

Katılımcılar sonra üç gruba ayrıldı ve konu üzerinde bir başka 80 dakikalık derse katılmadan önce, bir sonraki saat boyunca ne yaptıklarını seçebileceklerdi (ya bir film izlemek, ya şekerleme yapmak ya da derste gördüklerini gözden geçirmek).

Katılımcılar ikinci dersten sonra öğrendikleri şeyler bakımından test edildiler ve en yüksek puanı alan kişiler şekerlemeciler oldu.

Bir hafta sonra deney tekrarlandığı zaman, şekerleme yapanlar yine en yüksek puanları aldılar, ancak araştırmacılar ikinci testte, şekerleme yapanların inekleyenler üzerinde elde ettiği üstünlüğün, istatiksel olarak anlamlı olmayabileceğini kabul ettiler.

Bir diğer ilginç bulgu da, inekleyenlerin film izleyenleri ilk testte geçmelerine rağmen, ikinci deneyde film izleyenler hemen hemen aynı puanı aldılar.

Baş araştırmacı James Cousins, New Scientist’tan Jessica Hamzelou’ya şöyle söylüyor: “bu durum, bilgiyi kafaya tıkıştırmanın kısa vadede iyi olabileceğini, fakat uzun vadedeki faydaların o kadar harika olmayabileceğini gösteriyor olabilir.”

Yine de, kendisinin öğrenciler için verdiği tavsiye basit: “Bir kısım bilgiyi kafanıza tıkıştırmak amacıyla kendinizi strese sokmayın,” diyor. “Kestirmek de bunun kadar iyi bir şey.”

Fakat çalışmanın boyutunun ufak olması ve şekerlemeciler ile inekleyenler arasında bazı sonuçlarda kısıtlı aralık bulunması yüzünden, araştırmacılar çalışmadan belirleyici kararlar çıkarmamamız gerektiğini kabul ediyor ve bulguları doğrulamak için daha fazla katılımcı ile daha büyük çalışmalar yapılması gerekeceğini açıklıyorlar.

Bununla beraber, uyku ile hafızanın desteklenmesi arasındaki bağlantı zaten iyi şekilde belirlenmiş durumda, oysa, bir yüzeysel bilgi işleme şekli olarak sınav öncesi yoğun şekilde çalışmanın, sadece kısa vadeli hatırlamalar için işe yaradığı biliniyor.

2015 yılında yapılan ve katılımcıların uydurma kelimeler ile test edildiği bir çalışmada, uykunun, insanların uyuklamadan önce aklına getiremeyeceği anıları yeniden hatırlama olasılıklarını neredeyse iki kat artırdığını bulunmuştu.

Ayrıca geçen yıl Brezilya’da yapılan araştırmada, uyumanın, beyindeki sinaps bağlantılarını hem güçlendirmeye hem de zayıflatmaya yardımcı olduğu ve görünüşe göre, ihtiyacımız olan anıları tutarken, ihtiyacımız olmayanları sepetlediği gösterilmişti.

Her hâlükârda, fazladan çalışma süresi için uykudan vazgeçmemek önemli, çünkü iyi dinlenmezseniz daha iyi sonuçlar elde edemezsiniz. UCLA araştırmacıları tarafından 2012 yılında yapılan ve 500’den fazla lise öğrencisini kapsayan bir çalışmada, daha fazla saat çalışmanın, aslında akademik sorunlara neden olduğu bulunmuştu.

Araştırmacı Gillen-O’Neel o zaman şöyle söylemişti: “Biz ineklemenin öğrencilerin düşündüğü kadar verimli olmayabileceğini ummuş olsak da, sonuçlarımız, çalışarak harcanan fazladan sürenin uykuya karıştığını gösterdi.”

“Ve çalışma süresinin arttığı günlerden sonra meydana gelen akamedik sorunlardaki artışın sorumlusu, uykunun azalmasıydı.”

Bu yeni çalışma, küçük olmasına rağmen, kestirmenin ya öğrenmiş olduğumuz şeyi geri getirerek, ya da daha fazla çalışmak için bizi daha uyanık ve hazır yaparak bize yardımcı olduğu görüşüne ağırlık ekliyor.

Diğer bir deyişle, ders kitaplarınızı yükseltilmiş bir yastıkla değiştirmeden önce, çalışmadaki şekerleme yapanların sadece eksiksiz çalışma dönemleri ile uykuyu birleştirdikleri zaman iyi iş çıkardıklarını hatırlayın; bu yüzden, ders programınızdan tamamen kurtulamazsınız.

Cousins ve takımına gelince, araştırmacılar, öğleden sonra şekerleme yapanların, çalışmaları üzerinde odaklanmak için en iyi yol olduğundan şüpheleri olmadığını söylüyorlar.

“Biz bunu laboratuvarımızda yapıyoruz,” diyor Cousins. “Şekerleme yapmak teşvik ediliyor.”

Bulgular, Sinirbilim Derneği’nin yıllık toplantısında sunuldu.

ScienceAlert

2 YORUMLAR

  1. Merhaba. Başlıkta “cebelleşmek” şeklinde bir kelime kullanılmış. “Cebel” dağ demektir. Dolayısıyla kelimenin anlamı “dağlaşmak” oluyor. Bu kelime son zamanlarda “mücadale etmek” anlamına gelen “cedelleşmek” yerine yanlışlıkla kullanılıyor. Bunu belirtmek istedim. İşlerinizde kolaylıklar dileğimle…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz