ABD Kongresi NASA’nın 2018’e kadar Derin Uzay Habitatı Kurmasını İstiyor

0

Mars’a insan göndermeye yönelik bir sonraki büyük adım

NASA önümüzdeki 10-20 yıl içinde Mars’a insan göndermeyi hayal ediyor olabilir, ancak hiç kimse bu yolculuktan nasıl sağ çıkacağımızdan veya kızıl gezegende nasıl kamp kuracağımızdan emin değil.

Astronotları Mars’a götürecek Orion uzay aracının çapı bir kamyonet uzunluğunda. Bu yolculuğun en az 6 ay süreceği düşünüldüğünde çok da geniş bir alan değil.

Mars yolcusu astronotların akıllarını tamamen yitirmemeleri için daha geniş bir yaşam alanına ihtiyaçları olacak. NASA, Orion kapsülünün uzayda bir habitat modülüne bağlanabileceğini öngörüyor, fakat şimdilik neye benzeyeceğine dair fikir sahibi değiller. Ayrıca, astronotların Mars’a ulaştıktan sonra nasıl yaşayacağını da bilen yok.

SpaceNews, yeni kanun tasarısına eklenen bir rapor ile NASA’ya bu konuları çözmesi için bir fon ayrıldığını belirtiyor. Buna göre, derin uzay araştırması için yapılacak habitat modülünü geliştirmesi ve 2018’e kadar bir prototip hazırlaması için NASA’ya en az 55 milyon dolar veriliyor.

Bu, zamanlama açısından mükemmel, çünkü NASA habitatı 2030’larda Mars’a göndermeden önce 2020’lerde Ay çevresinde test etmek istiyor.

Ancak, NASA’nın 2018 yılına kadar bunu yetiştirip yetiştiremeyeceği tartışılır. Bu noktada, habitatın nasıl görüneceği ve işleyeceğine dair NASA pek fikir sahibi değil. Astronotları uzay radyasyonundan korurken aynı zamanda hafifliği koruması en büyük zorluklardan biri.

Şimdiye kadar Bigelow Aerospace’in şişirebilir habitatı öne çıkıyor, habitatın bir deneme sürümü Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderilecek. SpaceNews, NASA’nın Boeing, Lockheed, Martin, Orbital ATK, ve diğer şirketlere olası habitat tasarımları araştırmaları için fon verdiğini bildiriyor.

NASA’nın süreci biraz hızlandırması gerekecek gibi görünüyor. Rapora göre, tasarının kanunlaştığı 18 Aralık’tan itibaren 180 gün içinde NASA’nın fonları nasıl dağıttığı ile ilgili bir durum güncellemesi yapması gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz