Dev Mürekkep Balığı!

0

https://www.youtube.com/watch?time_continue=35&v=ojrrBsmLqn8

Japonlar kurgusal canavar hikayeleri ile tanınır. Ancak bu seferki kurgu değil gerçek! Bir grup bilim insanı noel arifesinde denizin derinliklerinde 3.5 metre uzunluğunda haylaz bir mürekkep balığı görüntüledi. Ancak büyüklüğüne aldanmayın, onun daha yavru olduğu düşünülüyor çünkü bu türün büyük boyları 12 metreyi bulabiliyor.

Architeuthis dux, nam-ı diğer dev mürekkep balığı, denizlerin cehenneme yakın yerlerinde takılmayı seviyor. Buralarda yaşayan balıklarla ve diğer mürekkep balıklarıyla beslenirken, ispermeçet balinaları da onlarla besleniyor.

Bazı dev mürekkep balıkları ölü halde balıkçıların ağalarına takılmıştı ancak 2004 yılına kadar canlı olarak gözlemlenememişti. 2004 yılında yine Japonya’da bir grup araştırmacı dev mürekkep balığı görüntülemeyi başardı. 2012 yılında ise aynı teknik kullanılarak bir kez daha gözlemlendi.

Ancak bu haberin diğerlerinden farkı, aşağıdaki videonun son derece detaylı olması. CNN’in raporuna görüntüler deniz altına uygun kamera ile bir dalgıç tarafından çekildi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz