ABD, Rusya’yı Uzayda Anti-Uydu Silahı Kullanmakla Suçluyor

0
Devlet uydularının Ocak 2020'deki yörünge eşgüdümü. Michael Thompson/Twitter

Amerika Birleşik Devletleri, Perşembe günü Rusya’yı uzayda bir anti-uydu silahını denemekle suçladı ve Vaşington’un sistemlerine yönelik bu tehdidin “gerçek, ciddi ve artış gösteren türden” olduğunu belirterek uyardı.

ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığı, 15 Temmuz günü yaptığı bir açıklamada Moskova’nın “uzay tabanlı, yıkıcı olmayan bir anti uydu silah deneyi yürüttüğüne” yönelik elinde “kanıtlar bulunduğunu” söyledi.

Açıklama şöyle devam ediyor: “Geçen haftaki test, ABD ile Müttefik uzay sistemlerine yönelik tehditlerin gerçek, ciddi ve artış gösteren türden olduğunun bir diğer örneğidir.”

ABD Nükleer silahsızlanma arabulucusu Marshall Billingslea, “Şüphesiz bu, kabul edilemez bir durum” şeklinde yazdığı tweetinde, bunun gelecek hafta Viyana’da görüşülecek “önemli bir mesele” olduğunu ekliyor. Billingslea, Yeni START anlaşmasının halefine yönelik görüşmelerin yürütüleceği bu toplantıda yer alacak.

Anlaşma, Soğuk Savaş döneminin iki süper gücü olan ABD ile Rusya’nın nükleer savaş başlıklarını sınırlandırıyor.

Başkan Donald Trump, Perşembe günü Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile konuşarak, Rusya ve Çin arasında “pahalı” bir silah yarışından kaçınmayı umduğunu söyledi.

ABD Uzay Kuvvetleri Başkanı General Jay Raymond’un söylediğine göre geçen haftaki testin yürütülmesinde kullanılan bu sistem, bu yılın başlarında ABD’ye ait bir devlet uydusunun yakınında manevra yapmasıyla Uzay Kuvvetleri Komutanlığı’nın hakkında endişelerini dile getirdiği sistemle aynı.

Fransa Haber Ajansı/Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz