ABD’de Düzenlenen Motosiklet Rallisinde 250.000’den Fazla Kişi Virüs Kapmış Olabilir

0
1716
tfrepsol1/Flickr

Yeni bir rapor, Birleşik Devletler’de düzenlenen Sturgis Motosiklet Rallisi’nin artık 250.000’den fazla COVID-19 vakasıyla bağlantılı olduğunu öne sürüyor.

Geçen ay yaklaşık 500.000 kişi, her yıl düzenlenen bir motosiklet rallisine katılmak üzere Güney Dakota eyaletindeki ufak bir kasabaya akın etmişti. Bu 10 günlük etkinlik sırasında ülke çapından gelen motosiklet severler, hiç maske takmadan barların ve lokantaların içerisine doluşmuştu. Halk sağlığı uzmanları, ralliden beri bu olayın yeni COVID-19 vakalarına katkı sağlamasından korkmuştu.

Şimdiyse SafeGraph veri şirketinden elde edilen ve rallideki isimsiz cep telefonu verilerinin takip edildiği yeni bir rapor, olaydan bu yana görülen 250.000’den fazla yeni koronavirüs vakasının bu toplanmayla bağlantılı olduğunu öne sürüyor. İktisatçı Andrew Friedson‘a göre bu miktar, 2 Ağustos’tan 2 Eylül’e kadar kaydedilen toplam vaka sayısının yaklaşık yüzde 19’u demek.

Salgının başlangıcından bu yana bilim insanları, özellikle iç mekanlarda yapılanlar olmak üzere büyük etkinliklerin, süper yayılma olaylarını tetikleyebileceğinden korkmuştu. Böyle olaylarda; yüksek oranda bulaştırıcı olan bir veya birkaç kişi, etkileşim kurdukları ve sayıları üstel biçimde artan insanlara virüs bulaştırabiliyor. Araştırmacılar ayrıca, bu etkinlik çok uzun sürdüğünden (10 gün devam etmiş), eyalet dışından büyük miktarda insan geldiğinden ve maske kuralına az riayet edildiğinden; bu etmenlerin, insanların virüsü kapma ve yayma olasığını daha da artırmış olabileceğini belirtiyorlar.

Claire Maldarelli/Popular Science. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here