ABD’de Sadece 24 Saatte 200.000’den Fazla Yeni COVID-19 Vakası Kaydedildi

0
442
rebelsaeful/Vecteezy

Johns Hopkins Üniversitesi’nin derlediği verilere göre Birleşik Devletler, Salı günü yeni COVID-19 vakalarına ilişkin günlük rekorunu bir hayli aşarak, toplam vaka sayısına 24 saatte 201.961 vaka ekledi.

Kısmen haftasonu boyunca geciken verilerden kaynaklanan bu yüksek sayı, toplamda 239.588 ölüm ile beraber ABD’deki toplam vaka sayısını 10.238.243’e çıkarıyor.

ABD salgının yayılışını sınırlandırmaya çalışırken, bu 24 saatlik dönemde son ayların rekoru kırılmış ve COVID-19 kaynaklı 1.535 ölüm kaydedilmiş.

Son bir haftadır, her gün 100.000’in üzerinde yeni enfeksiyon görülmüş.

COVID Takip Projesi’ne göre koronavirüs sebebiyle hastaneye kaldırılan vakalar da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak, ülke çapında 60.000’den fazla hastane vakasıyla sonuçlanmış.

3 Kasım’daki seçimlerde mağlubiyeti kabul etmeyen Başkan Donald Trump, insanlarla maske taktıkları için defalarca alay etmiş ve virüsün kendi kendine gideceğini iddia etmişti.

Fakat seçimi kazanan rakibi Joe Biden, daha koruyucu bir yaklaşım sergileyeceği sözü vermiş ve bu hafta ulusa seslenerek, virüsü kontrol altına almanın en iyi yolunun yüz maskesi olduğunu belirtmişti.

ABD’li ilaç devi Pfizer ve Alman ortağı BioNTech, Pazartesi günü geliştirdikleri aşı adayının COVID-19’u önlemede yüzde 90 etkili olduğunu duyurmuş, aşı arayışında önemli bir dönüm noktasına geldiklerini göstermişlerdi.

Fransa Haber Ajansı. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here