Umut Vadeden COVID-19 Aşısı, Faz 3 Deneylerinde Yüzde 90 Etkili Oldu

0
Polina Tankilevitch/Pexels

Pfizer ve BioNTech tarafından ortaklaşa geliştirilen bir aşı, bugün yapılan açıklamaya göre devam eden Faz 3 deneyleri sırasında COVID-19 enfeksiyonlarını önlemede yüzde 90 etkili olmuş.

Ön sonuçlara göre, uygulanan iki doz aşının ikinci dozundan yedi gün sonra hastalarda koruma sağlanmış.

Pfizer başkanı ve CEO Albert Bourla, yaptığı bir açıklamada şöyle söylüyor: “COVID-19 aşı deneyimizin Faz 3 aşamasında elde ettiğimiz ilk sonuçlar, aşımızın COVID-19’u önleme kabiliyetine yönelik ilk bulguları sağlıyor.

“Önümüzdeki haftalarda, binlerce katılımcıdan elde ettiğimiz ilave tesir ve güvenlik verilerini paylaşmayı iple çekiyoruz.

“Dünya çapındaki insanlara çok ihtiyaç duyulan bir buluş sağlayıp, bu küresel sağlık krizini sona erdirmeye yardımcı olmak üzere büyük bir adım attık.

“Dünyanın en çok ihtiyaç duyduğu bir zamanda, aşı geliştirme programımızdaki bu çok önemli kilometre taşına yaklaşıyoruz” diye ekliyor Bourla.

Dünyanın büyük bir bölümünde COVID-19 enfeksiyon oranları rekor seviyelere tırmanıyor. Hastanelerdeki yoğun bakım üniteleri doluyor ve ölüm miktarları da yükseliyor.

Tedarik yansıtımlarına dayalı olarak şirketler, 2020 yılında 50 milyona ve 2021’de ise 1,3 milyar doza kadar aşı tedarik etmeyi umduklarını belirtiyor.

Fransa Haber Ajansı. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz