ABD’nin En İyi Savaş Uçağı Simülatörü, Artık Çok Oyunculu

0
Bir F-35 havalanırken. R. Nial Bradshaw / ABD Hava Kuvvetleri

Pilotlar bazen simülatörlerde (sanal canlandırma yazılımlarında) eğitim görür. Yerde bulunan bu makineler, gökyüzündeki bir uçağı kullanma deneyimini taklit etmek üzere ellerinden gelenin en iyisini yapıyor. F-35 pilotlarına yeryüzünde alıştırma yapma şansı sunan bu simülatörlere bu ay bir güncelleme geldi. Bu sayede, diğer birkaç simülatör ile aynı anda bağlantı kurabilecekler. Bu yeni yer-uydu bağlantısı sayesinde Nevada’daki Nellis Hava Kuvvetleri Üssü’nde bulunan bir pilot, diyelim ki Asya’da bulunan simülatörde sanal bir F-16 kullanan başka bir havacının yanında kendi F-35’ini uçurabilecek.

Bu durum kulağa temel bilgisayar oyunu mantığı gibi gelebilir (Başka bir konumdaki bir arkadaşa karşı Battlefield veya Fortnite oynamanın eşdeğeri). Fakat F-35 simülatörlerinin bu aya kadar böyle bir kabiliyeti yoktu. Daha önce Nellis’te bulunan dört donanım, birbirleriyle yaptıkları sanal uçuşta dörtlü bir egzersizi taklit edebiliyordu (yanınızda oturan biriyle Mario Kart oynamak gibi) fakat şimdi, diğer uçaklar için yapılan ve uzaklarda bulunan diğer simülatörlerle aynı anda uçabilecekler.

Sanal şekilde canlandırılmış bu görüntü, F-35 ile bir E-3, F-15, F-16 ve F-22’nin yan yana uçtuğunu gösteriyor. Lockheed Martin

Artık bu F-35 simülatörleri, büyük bölümü diğer savaş uçakları için olan (F-22, F-16 ve F-15’ler) diğer uçak simülatörleriyle bağlanabilecek. Bu yüzden, Avrupa’da bir F-16 veya ABD’de bir F-22 simülatörünü kullanan bir pilot, Nevada’daki F-35 simülatörlerinden biriyle dijital olarak uçabilecek. Sistem ayrıca, bir AWAC veya havadan uyarı ve kontrol sistemi uçağı olan Boeing E-3 ile de çalışıyor.

Rob Verger/Popular Science. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz