Leonardo da Vinci, Mona Lisa’nın Kısa Gülümsemesini ‘Hızlı Gözüyle’ mi Yakaladı?

0
1931
Da Vinci'nin "Mona Lisa" tablosunun, Floransalı bir kumaş tüccarının karısı olan Lisa Gherardini'nin portresi olduğu düşünülüyor. B.S.P.I/Getty Images

Rönesans döneminde yaşamış ünlü sanatçı Leonardo da Vinci’ye, en başarılı tenis ve beyzbol oyuncularına üstünlük kazandırabilen “hızlı gözler” bahşedilmiş olabilir. Bu süper görüş yeteneği, Leonardo’nun resimlerinde kısa süreli anları yakalamasını sağlamış olabilir; tıpkı Mona Lisa’nın esrarengiz yarım gülüşü gibi.

İsviçre’deki Basel Üniversitesi’nde genetikçi olan David Thaler’a göre bu en hızlı veya anlık olgularda bile detayları görebilme yeteneği, daha yüksek bir titreşim füzyon eşiğinden kaynaklanıyor olabilir. Thaler, örneğin bazı beyzbol oyuncularının uçan topun dikişlerini nasıl görebildiğinin veya bazı tenis yıldızlarının çok hızlı giden bir topa nasıl tepki verebildiğinin bu özellik ile açıklanabileceğini belirtiyor.

Leonardo ise, bu sayede düşen su damlalarının şeklindeki değişimleri tasvir edebiliyor ve çoğu tablosunda görülen anlık ifadeleri tanıyabiliyor olabilirdi.

Thaler, Mona Lisa tablosu için, “Leonardo’nun gülümsemeye dönüşmek üzere olan bir anı yakaladığını düşünüyorum” diyor. “Tabloda, gülümsenerek sabit bir poz verilmiyordu. Yüz ifadesi, gülümsemeye dönüşmek üzereyken yakalanmıştı.”

Thaler’a göre, Leonardo’nun Son Akşam Yemeği tablosunda da (Milan şehrindeki bir kilise duvarında bulunan fresk) söylentiye göre hazreti İsa “İçinizden biri bana ihanet edecek” dedikten sonra havarilerin anlık yüz ifadeleri yakalanmış. Da Vinci, yazdığı notlardan birinde bir yusufçuğun kanat çırpışını izlerken kanatların hangi sırayla inip kalktığını söyleyebiliyor.

Tom Metcalfe/Live Science. Ç: O.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here