Açlık Çeken Kutup Ayısının Üzücü Görüntüleri, Küresel Isınmanın Doğal Yaşama Verdiği Zararı Hatırlatıyor

1
785

Kurak bölgede yiyecek bulmak için gezen ve açlıktan kıvranan bir kutup ayısının yer aldığı video, internette hızla yayıldı.

Kanada’nın kuzeyindeki Baffin Adaları’nda çekilen yürek parçalayıcı görüntülerde, bir deri bir kemik kalmış erkek kutup ayısının kurak toprakta ağır ağır dolaştığı görülüyor.

Başı öne eğilmiş ayı, yiyecek ararken yakındaki bir çöp bidonunun altını üstüne getiriyor. Bir şey bulamadığı zaman, pat diye yere düşüyor.

Söz konusu sahneyi, koruma grupu Sea Legacy ile birlikte kaydeden Kanadalı fotoğrafçı Paul Nicklen, National Geographic‘e şöyle söylüyor: “Orada durup ağladık; onu filme çekerken gözyaşları yanaklarımızdan aşağı süzülüyordu.”

Nicklen’ın Instagram’da söylediğine göre ayı, çok büyük ihtimalle “o andan sonra saatler veya günler içinde” öldü ve kendisinin onu kurtarabilmek yapabileceği hiçbir şey yoktu.

Kanada’da vahşi kutup ayılarını beslemek yasadışı. National Geographic‘in söylediğine göre ayıyı beslemek yasal olsaydı bile, bu sadece onun çektiği acıyı uzatacaktı.

Nicklen şöyle ekliyor: “Ben yanımda sakinleştirici bir silahla veya 180 kiloluk fok balığı etiyle gezmiyorum ki.”

Nicklen’ın Salı günü Instagram’dan gönderdiği videoyu buradan izleyin:

View this post on Instagram

My entire @Sea_Legacy team was pushing through their tears and emotions while documenting this dying polar bear. It’s a soul-crushing scene that still haunts me, but I know we need to share both the beautiful and the heartbreaking if we are going to break down the walls of apathy. This is what starvation looks like. The muscles atrophy. No energy. It’s a slow, painful death. When scientists say polar bears will be extinct in the next 100 years, I think of the global population of 25,000 bears dying in this manner. There is no band aid solution. There was no saving this individual bear. People think that we can put platforms in the ocean or we can feed the odd starving bear. The simple truth is this—if the Earth continues to warm, we will lose bears and entire polar ecosystems. This large male bear was not old, and he certainly died within hours or days of this moment. But there are solutions. We must reduce our carbon footprint, eat the right food, stop cutting down our forests, and begin putting the Earth—our home—first. Please join us at @sea_legacy as we search for and implement solutions for the oceans and the animals that rely on them—including us humans. Thank you your support in keeping my @sea_legacy team in the field. With @CristinaMittermeier #turningthetide with @Sea_Legacy #bethechange #nature #naturelovers This video is exclusively managed by Caters News. To license or use in a commercial player please contact [email protected] or call +44 121 616 1100 / +1 646 380 1615”

A post shared by Paul Nicklen (@paulnicklen) on

Fotoğrafçı, başlığa şöyle yazmış:

@Sea_Legacy takımımın tamamı, ölmekte olan bu kutup ayısını belgelerken gözyaşlarına ve duygularına hakim olamıyordu.

Bu yürek parçalayıcı sahne hâlâ aklımdan çıkmıyor fakat kayıtsızlığın duvarlarını yıkacaksak, hem güzel hem de üzücü şeyleri paylaşmamız gerektiğini biliyorum.

Açlıktan ölmek böyle bir şey. Kaslar köreliyor. Hiç enerji kalmıyor. Bu yavaş ve acılı bir ölüm.

Bilim insanları, kutup ayılarının önümüzdeki 100 yıl içinde yok olacağını söylediği zaman, 25.000 ayıdan oluşan küresel nüfusun bu şekilde öleceğini düşünüyorum. Ortada geçici bir çözüm yok. Bu ayı kurtarılamadı.

İnsanlar, okyanuslara platformlar koyabileceğimizi veya aç ayıları ara sıra besleyebileceğimizi düşünüyorlar. Ancak basit gerçek şu; eğer Dünya ısınmaya devam ederse, ayıları ve bütün kutup ekosistemlerini kaybedeceğiz. Bu büyük erkek ayı yaşlı değildi ve kuşkusuz, o andan sonra saatler veya günler içinde öldü.

Fakat bazı çözümler mevcut. Karbon ayakizimizi azaltmamız, doğru besinleri yememiz, ağaçları kesmeyi durdurmamız ve Dünyaya, yani evimize öncelik tanımamız gerekiyor.

Bizler, okyanuslar ve (biz insanlar da dahil) onlara bağımlı olan hayvanlar için çözüm ararken ve uygularken, siz de lütfen @sea_legacy adresinde bize katılın. @sea_legacy takımımı sahada tutma konusundaki desteğiniz için teşekkür ederim.

@Cristina Mittermeier ile birlikte #akıntıyıtersineçeviriyoruz; @Sea_Legacy ile birlikte #değişimsizolun #doğa #doğayısevenler.

 

 

 

 

Business Insider

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here