Afrika Aslanları Tehlike Altında

0

Gün geçmiyor ki yeni bir türün yok olma tehlikesi geçirdiği haberini yazmayalım. Bu sefer tehlikede olan Afrika aslanları. Hindistan ve Orta Afrika’da sıkça görülen Panthera leo leo türü ve Güney ve Doğu Afrika’da bulunan Panthera leo melanochaita türü yok olma tehlikesi olan hayvanların olduğu listeye eklendi.

“Aslanlar gezegenimizdeki en sevilen hayvanlardandır ve ortak mirasımızın vaz geçilmezidir” diyor Balık ve Vahşi Yaşam Servisi yöneticisi Dan Ashe. “Eğer aslanları hayatta tutmak istiyorsak, tehlike listesinde yer alan türlerin yaşadığı bölgelerdeki insanları sık sık kontrol etmeliyiz.”

New York Times’ın raporunda hatırlattığı üzere, Temmuz ayında bir Amerikalı dişçi tarafından öldürülen Cecil isimli, Zimbabve’de öldürülmüş ve büyük tepki toplamıştı. Ancak aslanların tehlike listesine dahil edilmesi 2011 yılına kadar uzanıyor. Balık ve Vahşi Yaşam Servisi o yıllarda Panthera leo leo türü aslanın tehlikede olabileceğini düşünmüştü. Yapılan çalışmaların ardından bu türün henüz tehlikede olmadığı, ancak yakın zamanda olabileceği sonucuna varılmıştı. Tahminleri doğru çıktı.

Taksonomik açıdan düşündüğümüzde bu durum korkunç. Çünkü bahsi geçen bu tür, Afrika’dan Asya’ya kadar uzanan, son derece yaygın bir tür. Yani, bu türün yok olacak olması, iki kıtada da besin zincirini derinden etkileyecek. Yapılan genetik çalışmalar sonucu, iki kıtada da türün hemen hemen aynı olduğu bulunmuştu. Sayımlar sonucu ise, Asya’da 1400 bireyin, Afrika’da da bir o kadar bireyin yaşadığı bulundu. Panthera leo melanochaita’nın durumu ise daha iyi, şimdilik, 18000 bireyin var olduğu düşünülüyor.

Aslanlar her bölgede tehlikede değil ancak, dünya çapında yapılan araştırmalara göre, 1993 yılında günümüze kadar, aslanların sayısı yüzde 43 oranında azaldı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz