Akıllı Saat ile Stresin Azaltılması

0
69
Fotoğraf: Nathan Dumlao/Unsplash

Houston Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde elektrik ve bilgisayar mühendisliği yardımcı profesörü olan Rose Faghih, gergin olduğunuz zaman üst dudağınızda çıkan boncuk türünden terleri inceliyor. Bilimsel tabirle konuşmak gerekirse, ter faaliyetindeki değişimi gösteren cilt iletkenliği tepkisi (SCR) üzerinde çalışıyor. Faghih bu ölçüt sayesinde stresin gözlenebileceğini, hatta azaltılmasına yardımcı olunabileceğini aktarıyor.

Faghih’in araştırma takımı, stresin bu fizyolojik sinyallerini toplayıp incelemek üzere akıllı saat tipi giyilebilir cihazlara iki elektrot yerleştirerek yeni bir kapalı döngü teknolojisi geliştirmiş. Örneğin strese yönelik sinyal tespit edildiğinde, akıllı saatiniz üzerinden bir hatırlatıcı gönderiliyor ve sakinleşmek için rahatlatıcı müzik dinlemeniz öneriliyor. Tespit edilen stresin öneriyi tetiklemesi sayesinde, döngü kapanıyor.

Faghih, IEEE Xplore bülteninde şöyle aktarıyor: “Bu çalışma, beyin tepkilerinin giyilebilir cihazlar ile takip edilmesine ve kişinin stres durumunun istenen bir aralıkta tutularak döngünün kapatılmasını hedefleyen nihai amaca yönelik ilk adımlardan biri.”

Elektrocilt faaliyeti (ör. cildin elektriksel iletkenliği), beynin bilişsel stresi konusunda önemli bilgiler taşıyor. Faghih, gizli stres durumunu takip etmek ve stres durumunun düzenlenip döngünün kapatılması için uygun bir kontrol algoritması tasarlamak amacıyla sinyal işleme yöntemlerini kullanıyor. Araştırmanın sonuçları, öne sürülen yaklaşımın verimliliğini göstererek gerçek hayatta uygulanabilir olduğunu doğruluyor.

 

 

 

 

Yazar: Laurie Fickman/Houston Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here