Bu Robotlar Divanınızı Taşıyabilir

0
162
Fotoğraf: Colleen Kelley/CÜ

Cincinnati Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, robotları bağımsız fakat ortaklaşa şekilde çalışmak üzere eğitmek için onlara tanıdık bir görev vermişler ve bir divan taşıtmışlar.

Eğer daha önce mobilya taşıyan birine yardım ettiyseniz, bunun işbirliği gerektiren bir faaliyet olduğunu bilirsiniz: Yardım eden kişinin yaptığı şeye bağlı olarak, eşyayı eş zamanlı şekilde itmek veya çekmek gerekir. CÜ Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nde doktora öğrencisi olan Andrew Barth’e göre bu durum, eşya taşımayı robotlar arasındaki işbirliğini incelemek bakımından ideal bir sorun haline getiriyor.

“İşbirliği yönünden iyi bir metafor” diyor Barth.

CÜ’de havacılık mühendisliği profesörü olan Ou Ma’nın Zeki Robotik ve Özerk Sistemler Laboratuvarı’nda çalışan araştırmacı öğrenciler, robotları bilgisayar canlandırmalarında beraber çalışarak bir divanı iki engel etrafından ve dar bir kapıdan geçirmek için eğitmek üzere yapay zeka sistemi geliştirmişler. Çalışmada, uzun bir çubuk divan şeklinde kullanılmış.

“İşi kendimiz açısından biraz daha zorlaştırdık. Görevi, robotlar arasında mümkün olan en düşük iletişimle tamamlamak istiyoruz” diyor öğrenci Barth.

Barth, Intelligent Service Robotics bülteninde yayımlanan proje üzerinde yürütülen bir çalışmanın baş yazarı. Profesör Ma, CÜ’de doktora öğrencisi olan Yufeng Sun ve araştırma görevlisi olan Lin Zhang ise eş yazarlar.

Michael Miller/Cincinnati Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here