Akıllı Telefonunuz Bu Cihazla DNA Analizi Yapabilir

0

Akıllı telefonunuzu bu ucuz cihazla birleştirip hücrelerdeki genetik mutasyonları tespit edebilirsiniz.

Verem, kanser gibi hastalıklarda tek bir tedavi yolu yok. En etkili tedavi hastalığa sahip kişinin DNA’sına göre değişiyor: Genetik dizinin bilinmesiyle tüberküloz enfeksiyonuna dirençli antibiyotikler veya mutasyonlu hücrelere, tümör gibi, karşı yararsız hale gelen ilaçlar açığa çıkıyor.

DNA dizisinin çözülmesi için hekimler hastadan alınan numuneyi elverişsiz, zaman alıcı ve pahalı bir işlemden geçmesi için bağımsız laboratuvarlara gönderiyor. Fakat bu yeni cihazla hekimlere hücre DNA’sında meydana gelen mutasyonları telefonla keşfetme olanağı sağlanıyor ve güçlük bu şekilde atlanmış oluyor.

Bu cihazı telefon kabı gibi düşünmek gibi bir  hataya düşmeyin. 3B yazıcıdan farklı olarak 2 lazer, beyaz bir LED, lens ve akıllı telefonunuzun kamerasını moleküler mikroskopa dönüştürmek için bir filtre gerekiyor.

İlk olarak hastanın hücrelerinden örnek almanız gerekiyor. Bilim insanları örneği görünür hale getirmek için kimyasal yollara başvuruyor. Spesifik genetik mutasyonları floresan moleküllere dönüştürüyor. Mikroskoba dönmüş telefon ise örneği inceliyor. Eğer parlayan cisimcikleri keşfederse hücre DNA’sı mutasyon içeriyor anlamına geliyor.

Sonuç Nature Comminications’ta yayımlandı. Yayımlanan sunuda hastalıkları incelemek ve böylece uygun tedavi yöntemini bulmak için en ucuz ve en hızlı yolun bu olduğu söyleniyor. Cihazı geliştirenler (UCLA, Stockholm ve Uppsala Üniversitelerinden gelen araştırmacılardan oluşan bir takım) toplu üretimle piyasaya sürülen cihazın üretim birimi başına 500 dolar olmasını tavsiye ediyor. Aynı işlev için tasarlanmış en son teknoloji mikroskop bile şu an piyasada 50.000 dolar.

Uzak yerleşim birimlerinde ve maddi olanağı kısıtlı ülkelerde laboratuvarlara ulaştırılamayan DNA dizileri olabilir. Bu cihazla hekimler hastalığın genom analizini kendileri yapabilir. Örnek, yüksek teknolojiye sahip laboratuvar ekipmanları olmadan nispeten kolay bir işlemle hazırlanabiliyor. Örneği hazırladıktan sonra ise ihtiyacınız olan tek şey bir akıllı telefon.


Çeviren: Firdevs Şahin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz