İşte Pluto’ya İnişin Videosu –NASA Fotoğraflarına Göre Tabi

0

10 yıllık bir yolculuğun ardından NASA’nın New Horizons (“Yeni Ufuklar”) isimli uzay aracı Temmuz 2015’de birkaç saatliğine Pluto’nun yakınından geçti. Bu çok hızlı bir geçiş olduğu için, bırakın iniş yapmayı, araç cüce gezegenin yörüngesine bile giremedi. Ama bu gizemli dünyadan çok harika fotoğraflar çekti.

NASA şimdi bu fotoğraflardan 100 kadarını birleştirerek, Pluto’ya inişin (kabaca) nasıl olacağını gösteren renkli bir video hazırladı. Bu video geçen yıl yayınlanan siyah-beyaz videonun renkli uyarlamasıdır.

Ne yazık ki, iki video da çok önemli bir adımı es geçiyor –gerçekten oraya iniş yapmayı.

New Horizons yalnızca 12.500 km civarında bir mesafeden uçabildi. Aracın kameraları çok iyi olsa da, o mesafeden yüzeye ait yakalayabileceği detaylar sınırlı kaldı. Yani bu video, izleyiciler Sputnik Baseni’nin buzulları üzerinde durmanın gerçekten nasıl bir şey olabileceğini göremeden, yüzeyden oldukça yüksek bir yerde son buluyor. Bunun için Pluto’ya başka bir araç daha göndermek gerekecek.

Henüz NASA’nın ajandasında bunu takip eden bir devam projesi yok (olsa bile oraya ulaşmak bir 10 yıl daha alacak). O tarihe kadar hayal gücümüzü kullanmamız ve bilgiye dayalı tahminler yapmakla yetinmemiz gerekecek.

Pluto’nun yüzeyini gösteren hayali bir resim (2012)
Pluto’nun yüzeyini gösteren başka bir hayali resim (2015)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz