Akıllı ve Sürdürülebilir Gıda Paketi, Zararlı Mikropları Uzak Tutuyor

0
Fotoğraf: Nanyang Teknoloji Üniversitesi

Nanyang Teknoloji Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi T. H. Chan Halk Sağlığı Fakültesinde çalışan araştırmacılar, yeni ve akıllı bir gıda paketleme malzemesi geliştirmişler. Biyolojik şekilde çözünebilen bu malzeme, sürdürülebilir olmasının yanında insanlar için zararlı olan bakterileri de öldürüyor. Malzeme, taze meyvenin raf ömrünü de iki ila üç gün kadar uzatabiliyor.

Su geçirmeyen ve mikrop karşıtı doğal bir bileşen kokteyli sunan bu gıda paketi, zein adı verilen bir tür mısır proteininden, nişastadan ve doğal şekilde elde edilen diğer biyopolimerlerden yapılmış. Bunlar arasında, yemek hazırlamada kullanılan yaygın bir ot olan kekik ve turunçgillerde bulunan sitrik asit de yer alıyor.

Yapılan laboratuvar deneylerinde nem artışına veya zararlı bakterilerin salgıladığı enzimlere maruz bırakılan paket liflerinin, mikrop karşıtı doğal bileşenler yayarak E. Coli ve Listeriya gibi zararlı bakterilerin yanısıra mantarları da öldürdüğü görülmüş.

Paket, mikrop karşıtı bileşenleri sadece ilave nem veya bakteri mevcut olduğu zaman ufak ve gerekli miktarda yaymak üzere tasarlanmış. Böylelikle, paketin birçok maruziyete dayanabilmesi ve aylar boyunca kullanılabilmesi sağlanmış. Çalışma ACS Applied Materials & Interfaces bülteninde yayımlandı.

 

 

 

 

Kaynak: Nanyang Teknoloji Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz