Aklımız Nerede Geziyor? Beyin Dalgaları Gösterebilir

0
DR/Cenevre Üniversitesi

Meditasyon yapmayı deneyip başaramayan herkes, zihinlerimizin nadiren durağan kaldığını bilecektir. Peki zihinlerimiz nerede geziyor? Berkeley – California Üniversitesi’nin önderliğinde yürütülen yeni bir araştırmada, dahili düşünce süreçlerimizin akışını takip etmenin ve zihinlerimizin bir şeye odaklanmış mı, sabit mi yoksa geziyor mu olduğunun işaretini görmenin yeni bir yolu bulunmuş.

İnsanlar olağan dikkat görevleri yürütürken elektroensefalogram (EEG) kullanarak beyin faaliyetlerini ölçen araştırmacılar, zihnin halihazırda bir faaliyete odaklanmadığını veya amaçsızca gezindiğini (özellikle bir şeye yoğunlaştıktan sonra) ortaya çıkaran beyin sinyallerini belirlemişler.

Deneye katılan iki düzineden fazla deneğin düşünceleri bir konudan diğerine atlarken, bu kişilerin prefrontal korteks bölgesindeki alfa beyin dalgalarında özellikle bir artış görüldüğü kaydedilmiş. Bu sinyaller, serbest ve kendiliğinden gelişen düşünceler için elektrofizyolojik bir imza sunuyor. Alfa dalgaları, frekansları saniyede 9 ila 14 döngü arasında değişen yavaş beyin ritimleri.

Bu esnada, parietal kortekste de P3 olarak bilinen ve daha zayıf olan beyin sinyalleri keşfedilmiş. Bu sinyaller de, insanların ellerindeki bir işe dikkatlerini vermediklerini gösteren sinirsel bir işaret sunuyor.

Yasmin Anwar/Berkeley – California Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz